Anglicky umělecký film „Zlaté věže" je příkladem filmového žánru v Anglii nesmírně oblíbeného, u nás však celkem neznámého: veseloherní detektivky. Jeho námětem je rafinovaná loupež zlata v ceně milionu liber a bláznivá honička za tímto uloupeným pokladem, mnohdy jakoby vystřílená ze slavných němých grotesek. Iniciátorům loupeže, skrývajícím se pod maskami počestných lidi, kterými do té doby byli, se podařilo vyvézti ukradené zlato v podobě olověných pozlacených těžítek do Francie. Čirou náhodou se však šest těchto těžítek z ryzího zlata dostalo zpět do Anglie a jedno z nich přes nesmírné úsilí obou lupičů, kteří podnikli všechno možné, aby se jich znovu zmocnili dokonce do rukou policie. Jednomu z lupičů se podařilo po divoké honičce uprchnout do Jižní Ameriky. I zde jej však policie po čase vypátrala a zatkla. (FILMOVÝ PŘEHLED 26 / 1957)
Nenápadný spolehlivý bankovní úředník Holland (Alec Guinness, v originálním českém dabingu Oldřich Nový!) sice kontroluje převoz zlatých prutů do banky, ale tajně sní o loupeži století. Činí tak několik let, ale v hlavě již připravuje rafinované přepadení s tím, že zlato pak přetaví do miniaturních Eiffelových věží a jako bezcenné suvenýry vyveze ze země. Po loupeži se přesune se společníkem do Paříže, kde se omylem dostane šest malých eiffelovek ke školákům. Při pokusu je získat zpět se však lupiči prozradí a musí prchnout.
Slavný snímek z produkce společnosti Ealing je typickou ukázkou vydařené britské kriminálky plné humoru a nečekaných zvratů, které inspirují filmaře již celá desetiletí. Kdeže by bez nich byl takový Guy Ritchie. Film je v Anglii dodnes legendární klasikou srovnatelnou třeba s naším Kristiánem.