Z americké vojenské základny na Filipínách vyjíždí armádní konvoj. Za volantem jednoho z náklaďáků sedí nemluvný nováček Joe Armstrong, který vstoupil do služby, aby po jakési potyčce nemusel do vězení. Konvoj je přepaden povstalci a jediný Joe, když uvidí, jak jeden z útočníků udeřil dceru velitele základny cestující s konvojem, se postaví útočníkům na odpor. Kapitulující vojáci následují jeho příkladu a povstalce přemohou, vzápětí jsou ale povražděni skupinou ninjů vedených zabijákem Černou hvězdou, pracujícím pro místního boháče Ortegu. Unikne jim pouze Joe ovládající bojové umění ninjů a dívka, které následný útěk džunglí sblíží. Po návratu na základnu se ale Joe stává podezřelým ze spolupráce s útočníky, pro Ortegu se svým dalším pátráním po skutečných pachatelích stává nepohodlným a tak se jej rozhodne zbavit.
Jedna z těch po právu zapomenutých klasik, kde ještě řádil v 80. letech populární Michael Dudikoff. Akce nebyla nijak zajímavá tehdy a už vůbec ne teď.
Kultovní akční snímek své doby, kdy se do širokého vědomí diváků dostal vesměs brilantní Michael Dudfikoff a zařadil se tak mezi fanoušky vyhledávané akční hrdiny. Děj snímku je jasný - prodej armádních zbraní, kdy styky mafie sahají až k nejvyššímu velení vojenské základny a jen jeden člověk se speciálním výcvikem tomu udělá přítrž. Hlavní devízou je hlavně účast ninjů a souboje s nimi. Tzv, ninja filmy byli v 80. letech velmi populární a tak se Dudikoff na tomto faktu tak nějak svezl, byť ani ve skutečnosti žádným bojovníkem není. Jedná se o rapidně levný snímek, ale tvůrci se snažili ho natočit co nejvelkolepěji. Na dnešní dobu už asi nic moc, ale kdysi to byl naprosto úžasný snímek na poli hrdinských akčních filmů. Z nostalgického hlediska se k němu dá vrátit a užít si s veškerou svojí parádou.
Režisér Sam Firstenberg v jednom z interview uviedol, že Americký Ninja je jedným z jeho dvoch najobľúbenejších filmov (ten druhý je Breakin' 2: Electric Boogaloo), ktoré režíroval - kvôli naivite, skutočnému priateľstvu, láske a mladíckym ideálom, ktoré film obsahuje.
Ve filmu si ve vojenské ubytovně můžete všimnout vzácného plakátu z roku 1984 rockové kapely KISS. Podle tehdejších zákonů byly tváře členů kapely zakryty.
Několik hudebních motivů bylo použito z filmu Enter the Ninja (1981), produkovaným taktéž společností Cannon Films.