Tváří v tvář (Face/Off) patří jistě k ikonickým akčním filmům devadesátých let. Honkongský mistr bojovek John Woo byl zrovna na vrcholu své hollywoodské éry a dostal do výbavy dvě velké hvězdy své doby Nica Cage a Johna Travoltu. Výsledek byl svého času hodnocen mnohem rozporuplněji, než bychom možná ze zpětného pohledu tušili – námět se ledaskomu zdál moc šílený, provedení nezřízené. Dnes se ale najde málokdo, kdo by nevzpomínal s nostalgickým úsměvem na to, jak úžasná blbina mohla před skoro třemi dekádami vzniknout. A právě proto, jak moc se doba změnila, se třeseme strachy z pokračování. Naštěstí existuje naděje.
Články 34
Rodák z Englewoodu v New Jersey slaví 18. února kulatých 70 let. Jeden z prominentních členů scientologické církve, vášnivý pilot a otec tří dětí prožil během pěti dekád herecké dráhy množství vzestupů a bohužel ještě více pádů, John Travolta však stále patří mezi nejznámější herce Hollywoodu. Měli bychom si proto v chronologickém pořadí připomenout osm jeho slavných rolí, které charakterizují různé etapy jeho (možná až příliš) pestré kariéry.
Osmdesátá léta překypovala bizarními filmy, které v době uvedení propadly a vzkříšení nalezly v kultovních záhybech populární kultury. Jedním z nejtypičtějších kultů je celovečerní adaptace mediální franšízy Vládci vesmíru (Masters of the Universe) od Mattela, v níž si roku 1987 zahráli Dolph Lundgren a Frank Langella. Nákladný projekt odešel s kritickým i kasovním výpraskem a švédský bijec, pro něhož šlo o první hollywoodskou hlavní roli, film později označil za svůj nejméně oblíbený. Série kolem hrdiny He-Mana sice pokračuje ve formě hraček, komiksů či animovaných seriálů, ale celovečerní hraný reboot se pokouší dostat před kamery už takřka čtyři dekády. Nyní k němu má blízko Amazon, který se uchází o práva a láká režiséra Travise Knighta (Kubo a kouzelný meč, Bumblebee).
Zákruty kariéry Nicolase Cage jsou téměř nekonečným zdrojem fascinace filmových fanoušků. Ústup ze slávy jedné z největších hollywoodských hvězd 90. let a braní pochybných rolí v béčkových i céčkových produkcích s cílem splatit rostoucí dluhy už byly popsané mnohokrát. Méně se však ví, že Cage neměl daleko k tomu, aby se stal tváří hned dvou milovaných franšíz z přelomu milénia.
Obzvlášť u hororových titulů se mnohokrát potvrdilo, že tajuplný náznakový marketing se cení zlatem. Společnost NEON na internet vypustila blíže nespecifikovanou sedmatřicetivteřinovou upoutávku, v níž vidíme pouze dvě znepokojivé fotografie a slyšíme hovor na tísňovou linku. Ač schází název a jakékoli podrobnější informace, filmová komunita si rychle dala dohromady, že jde o nadcházející thriller s Nicolasem Cagem Longlegs. Čerstvý šedesátník v něm ztvárňuje sériového vraha a druhý záběr na podezřele dlouhé končetiny napovídá, že bychom měli být na správné adrese.
O Nicolasi Kimu Coppolovi lze říct hodně věcí, ale jednu rozhodně ne: nejde o zbabělce. Vždyť se dokonce vzdal svého příjmení, které ho váže ke slovutnému strýci Francisi Fordu Coppolovi, režisérovi Kmotra a Apokalypsy. Ne že by své rodinné konexe odmítl využít, už v patnácti letech se cpal alespoň do vedlejších roliček ve strýčkových filmech. Přesto se hned zkraje rozjeté kariéry rozhodl přijmout umělecké jméno a budovat svůj brand odděleně od zbytku klanu Coppolů. A že to je nějaký brand! Dnes slaví Nicolas Cage 60. narozeniny, podívejme se tedy na jeho deset nejvýraznějších rolí.
Ať už jej řadíme mezi hrozné, kultovní nebo skvělé herce, na jednom se shodneme – Nicolas Cage je originál. Devětapadesátiletý držitel Oscara za Leaving Las Vegas (1995) se v posledních patnácti letech zvlášť činil, aby poctivě zalátal patnáctimilionové daňové úniky, a přijímal role v projektech mnohdy extravagantních a šílených. V novém rozhovoru pro Vanity Fair se Cage nechal slyšet, že obecenstvu již odevzdal svůj veškerý talentový arzenál a možná přichází čas, který by měl věnovat rodině. Tři nebo čtyři filmy by však ještě stihnout mohl.
Tyhle Vánoce nebudou tiché a pokojné. Legendární čínský režisér John Woo se totiž po dvaceti letech vrátil do Hollywoodu, kde v 90. letech rozjel explozivní show s kultovními akčňáky Živý terč nebo Tváří v tvář. Jeho novinka Silent Night od producentů Johna Wicka se obejde bez dialogů, a byť nabídne triviální žánrové schéma o ztrátě syna a následné otcově pomstě na nebezpečném gangu, první trailer skýtá perfektně sestříhaný festival akční zábavy.
Jean-Claude Van Damme nikdy nebyl zárukou dobrého filmu, jenže třicet let starý Živý terč měl jednu nepopiratelnou výhodu. Za kormidlo se postavil ikonický čínský režisér John Woo, jehož rané asijské filmy vyšlapaly cestu Smrtonosné pasti i Johnu Wickovi, a víc pozornosti než belgickému mistrovi roznožek připadlo dvojici chladnokrevných záporáků v podání Lance Henriksena a Arnolda Voslooa.
Jak lépe zakončit akční či westernovou podívanou než strhující přestřelkou, v níž si to udatní hrdinové konečně rozdají se zákeřnými padouchy? Leckteré pamětihodné finále stojí za připomenutí, a tak se pojďme společně prostřílet desítkou ikonických závěrů filmů.