Tři přání

74%
Tři přání
Rodina právníka Petra Holečka žije nespokojeně. Jednou uvolní Holeček v tramvaji místo starému dědečkovi, který mu za odměnu věnuje kouzelný zvoneček, jenž mu pomůže všestranně zlepšit vlastní neutěšený stav. V závěru však Petr stojí před zásadním rozhodnutím: zastat se veřejně "nepohodlného" kamaráda a ztratit tím získaný blahobyt anebo zůstat materiálně založeným pokrytcem... TŘI PŘÁNÍ satiricky útočí na některé společenské jevy padesátých let jako byrokratizace či proklamované rovnostářství, ale i na záporné lidské vlastnosti obecně. Kadár s Klosem byli na konferenci v Bánské Bystrici v roce 1959 odsouzeni dobovou politickou kritikou. Jejich snímek směl být veřejně promítán až po roce 1963.



martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 741 bodů
10
Právník Petr Holeček jede tramvají, ze slušnosti uvolní místo dědečkovi a on se z něho vyklube dědeček z pohádky chtíc mu za tento chválihodný čin splnit tři přání. Věřili byste mu to a nebo ne jako Petr? Pohádkový satirický příběh se odehrává v době socialistického realismu, ale, co si budeme povídat, tohle by se mohlo odehrát v jakékoliv době. Příběh věrně poukazující na charaktery člověka co se týče žití každého z nich. “Kdybych si přál ´oslíčku, otřes se!´, to byste splnit nemohl, že?” “No to bych nemohl. Co by na to řeklo ministerstvo financí? To jsou valuty, chlapče.” Touha po penězích provází lidstvo od dob jejich zavedení a vlivem toho každý touží po tom, aby se měl dobře. A právě takové přání Petr měl, bohužel až to poslední, neboť ty dvě předchozí vlivem nevíry k pravdomluvnosti dědečka zbytečně promrhal. Společnost ukázaná přesně tak, jaká skutečně je. Každý žije pouze ze svého platu, který není zrovna lecjaký a tak na mnohé představy prostě nejsou. Každý má svůj určitý životní sen, touhy a přání, které se bohužel ne a ne splnit. Mít vlastní byt, auto, dovolenou u vody a samozřejmě spoustu peněz. Pohádkový dědeček Petrovo manželství tímto sice obohatí, ale to neznamená, že by jim okamžitě kvetlo štěstí a spokojenost. Naopak. Objeví se ta nepříjemná nezničitelná lidská závist a vliv doby. Problémy se začnou kupit a dokonce kariérně odnášet i Petrovi přátelé a to jenom proto, že se snažili zcela obyčejným lidským přístupem něco získat. “Nejde o to co řekl. ale co mohl říct!” Jak jednoduché to Petr měl. Stačilo si jen přát. Jenomže co dál? Finále je skutečně po psychologické stránce daného myšlení člověka naprostým vrcholem všeho dění, dokonce obracející se i na diváky. Co byste si přáli vědouc, že sice pomůžete svým přátelům, ale za cenu ztráty veškerých věcí získaných právě od pohádkového dědečka? Zazvonili by jste a nebo ne? "Víš, to máš tak, milej Petře, každá pohádka je v podstatě krutá; tu a tam někoho odmění za dobrej skutek, ale jinak: co je jí do lidí? Já přece nemohu odstranit všechny křivdy na světě, abys ty mohl být spokojený." Snímek ve své době hodně narazil, protože ve zkvétajícím socialismu se přece všichni měli dobře a byli šťastní i bez pohádkových kouzel. Narazil i humor. Hlášek je tu opravdu hodně, ale jsou ze života a tím mají k realitě více než blízko. "Ale kdyby každý, rozumíte, dědo, kdyby každý vždycky a všude promluvil otevřeně..." "Psst!" "...tak si u nás za pár let všichni žijeme jako v pohádce." "Začíná ti to myslet, chlapče, a já tu začínám být zbytečný." Nejenže se jedná o nestárnoucí snímek ze světa lidského bytí, životního soužití a názorové rozmanitosti, ale je skutečně plně nadčasový. Na tohle nemusí být ani doba socialismu. Takhle vystihnout reálný život se ještě nikomu nepodařilo a kupodivu do dnešních dní nebyl ani překonán. Takže nelze jinak, než něco takového považovat za mistrovské filmové dílo, které poučí i pobaví.
Pete69
Pete69
33 045 bodů
7
Film pojednává o snů snad každého... mít tak tři přání .. co bych si asi tak přál.. film je natočený v padesátých letech a podle toho vypadají dnes dosti naivně a skromně vypadající touhy. Zpracování je zajímavé, herci nevšední.. film je to zajímavý.
blackkocour
blackkocour
5 025 bodů
8
hodina anti-komoušského dějepisu.. underrated trezorový film, a nástup zlaté éry československých bijáků.


Dodatečné informace

Původní název:
Drei Wünsche (více)
  • Československo Tři přání
  • Československo Drei Wünsche
  • Československo Three Wishes
Premiéra v ČR:
21. 6. 1963
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • Jako manifestant se vůbec poprvé před kamerou představil Jiří Krampol.