Kekexili je rozsáhlá oblast na Čchingchajsko-tibetské náhorní plošině a v současnosti i největší čínská přírodní rezervace. V posledním dvacetiletí minulého století tu však řádili pytláci, kteří snížili stavy antilopy tibetské (čiru) ze dvou milionů kusů pod deset tisíc. Proti nim se postavili dobrovolní horští strážci. V roce 1996 se pekingský novinář Ga Yu zúčastnil sedmnáctid výpravy proti pytlákům a jeho článek měl později zásadní vliv.
Hodně zájímavý, originální a hlavně velmi dobrý "akční" film. Není to vlastně ani akční film ale je velmi těžké tento film zařadit do jednoho žánru. Rozhodně to stojí za vidění.
Já prostě nevím, ale na tyhle utahané filmy z Himalájských hor a podhůří prostě příliš nejsem. Neříkám, že by to bylo nějak hrozné a nudné, ale moc jsem se nebavil a často jsem při sledování myslel na klasické všední každodenní sračky. Film je především o boji mezi tibetskou skupinou horalů a pytláky, kteří loví kriticky ohrožené antilopy. Abych si to osvěžil, tak jako vždy trochu projdu ten děj. DĚJ: Na začátku filmu se do rukou pytláků kromě antilopy, která je stažena z kůže a naporcována, dostane také jeden člen horské hlídky, který je pytláky zastřelen. Pak se mezi členy Horské hlídky vypraví reportér Ga Yu, který byl poslán z Pekingu. V Kekexili se setkává s Riatiem, a právě probíhá pohřeb na obloze zastřeleného člena hlídky. Ritai je vůdce vigilantů, kteří přes chudobu a bez finančních prostředků od vlády potulují po Kekexili, aby chránili ohroženou tibetskou antilopu před vyhynutím. Tým horské hlídky pronásleduje rodinu pytláků, kteří mají schovanou spoustu antilopích kožešin, a od nich se dozví, kde se jejich střelec a vůdce nachází. Je to ale příliš dlouhá cesta a nelze jí zvládnout se zajatými pytláky a celám týmem. Pytláci jsou tedy propuštěni a jedno z aut, které řídí Liu Dong, je posláno se zraněnými a nemocnými členy hlídky do nemocnice. Liu Dong nemá dostatečné prostředky na lékařské poplatky, a tak mu Ritai poradí, aby prodal antilopí kůže. Ga s tím samozřejmě nesouhlasí, ale Rital mu vysvětlí, že od vlády nedostali rok už vůbec nic. Další dvě auta hlídky pokračují v hledání vůdce pytláků, ale jedno z nich se porouchá a Ritai je požádá, aby počkali na druhé auto, ale to nedojede, protože je venku sněhová bouře a raději se vrátí domů. Liu Dong cestuje sám a během zpáteční cesty k Ritaiovi s autem plným zásob uvízne. Liu Dong vyleze ven a čeká jej naprosto nechutná a pomalá smrt – utopí se v pohyblivém písku. Ritai a Ga konečně najdou střelce a vůdce pytláků, ale musí čelit přesile, Ritai je zastřelen a Ga může odejít jen proto, že nepatří k Horské hlídce. Ale přece jenom k něčemu to bylo – Gaovy zprávy o hubení antilop v Kekexili otřesou celou zemí. Úřady zatknout čtyři členy hlídky za prodej kožešin, ale pak je na nátlak veřejnost propustí, ale také rozpustí hlídku. Čínská vláda udělá z Kekexili „národní přírodní rezervaci“, založí lesnický úřad, a tím pomůže antilopám více než horská hlídka. ZHODNOCENÍ: Krásná příroda, pusté horské stepi, zasněžené skály, to je drsná krajina, ve které živoří těžce zkoušení členové Horské hlídky, kteří nasazují své životy navzdory nepřízni počasí a vlády. Scény, kde jsou antilopy stahovány z kůže a porcovány. Scéna, ve které není nic k jídlu, a tak musí Ga Yu sníst syrové králičí stehno – to bylo celkem nechutné. Otřesný způsob smrti pohlcením tekutými písky. Ale ta krásná Číňanka, přítelkyně od Ga Yu, který se s ní v jedné scéně muchloval na zadní sedačce auta, ta stála za to. Dávám slabší 4*.
Poetické, naučné a hlavně nepodbízivé. Nedovedu si ani představit, co by to se mnou dělalo vidět to v kině. Samozřejmě ale se stejně naladěným obecenstvem. Připadal jsem si jako bych byl v centru dění, bez možnosti couvnout nebo se otočit doleva či doprava. Kdo si chce rozšířit obzory z tibetské historie, berte to jako povinnost. Věřím, že nebudete litovat.