Marilyn Monroe hledá v životopisném snímku od Netflixu mužskou oporu, která by jí nahradila chybějícího otce a bezpečně ji provedla nástrahami showbyznysu. Fiktivní, více než dvouapůlhodinový portrét nejobdivovanější ženy Hollywoodu, jíž v padesátých letech svět ležel u nohou a která na počátku šedesátých tragicky zahynula, testuje hranice toho, co jsou mainstreamoví uživatelé streamovacích služeb ochotní vstřebat. Jako by během toho ale opomínal poutavě a soustředěně vyprávět titulní příběh.
Články 6
Předvídatelný, přeslazený, odpočinkový či uklidňující. To vše pro žánr romantických komedií platí, přestože v dějinách filmu byla řada momentů, kdy se romantiky snažily působit jinak – třeba zrovna v současnosti. Ikona žánru Julia Roberts však dává přednost tradičnímu pojetí romantických komedií, které sama pomáhala utvářet.
Právě končící filmový festival v Benátkách byl plný očekávaných premiér a velkých osobních příběhů. Ten vůbec největší se ale odehrává přímo na plátně a představuje životní dráhu legendární Marilyn Monroe, kterou si vzal na paškál režisér Andrew Dominik ve svém životopisném snímku Blondýnka. Ten bude koncem měsíce uvedený na Netflixu a po světové premiéře v Benátkách se toho o něm ještě hodně napíše – v dobrém, i ve zlém.
Casablanca, Sunset Boulevard či Amadeus. Výpis slavných a vlivných hollywoodských titulů, které natočili režiséři a režisérky z neanglicky hovořících zemí, by byl vyčerpávající. Za více než 120 let existence kinematografie si do Hollywoodu přijela plnit své sny spousta evropských nebo asijských umělců, a jelikož si dnes připomínáme čtvrté výročí úmrtí Miloše Formana, nastává vhodná doba se za těmito režisérskými osobnostmi krátce ohlédnout. Málokdo si ostatně uvědomuje, jak výraznou stopu zahraniční tvůrci v USA zanechávají a kdo všechno se mezi ně řadí.
Filmové rekvizity, které jsme mohli v různých kultovních snímcích pouze zahlédnout nebo je herci při natáčení rovnou drželi v rukou, patří k oblíbeným položkám movitých sběratelů a fanoušků. Jeden takový má nově doma asi nejproslavenější sekeru filmové historie a nezaplatil za ni věru málo.
Jedinečná expozice nazvaná jednoduše Marilyn od 30. května do 20. září zaplní reprezentativní prostory Jízdárny Pražského hradu. Výstava uspořádaná společností Armentano ve spolupráci se Správou Pražského hradu a Museo Salvatore Ferragamo představuje módní ikonu a kulturní fenomén Marylin Monroe prostřednictvím všech dostupných materiálů, z nichž mnohé jsou veřejnosti zpřístupněny vůbec poprvé.