Adaptace románu Larryho McMurtryho (dnes známého jako spoluautora scénáře zfilmované povídky Annie Proulxové Zkrocená hora, 2005) se odehrává na sklonku 50. let v ospalém texaském městečku. Teskné vyprávění o okamžiku, kdy se nevinnost bolestně a trapně mění ve zkušenost, je mistrovským dílem "cinefila nového Hollywoodu" Petera Bogdanoviche.
Opravdu velice povedený snímek s mladým Bridgesem a spoustou dalších vynikajících herců. Film stojí převážně na hercích a povedené atmosféře zapadlého maloměsta a mě samotného překvapilo, že jsem se od něj nemohl odtrhnout.
Velmi zajímavá podívaná na příběhy lidí v zapadlém těžařském městečku v Texasu. Ze snímku čiší čistota až naivita a je vidět, že režisér se snažil z mladých herců vytřískat maximum a to se i povedlo. S velkou porcí nadsázky bych snímek srovnal s naším Utrpením mladého Boháčka a to hlavně co se čistoty a naivity týče. Bohužel snímek neocením, jako někteří filmový fajnšmekři, za mě je to skvělých 70%.
Filmové poflakování se životem. Dost přirozené. Že bylo v roce 1970 zvoleno černobílé provedení je docela matoucí - ale ani nevím, jestli je to výtka, nebo přednost filmu, který v bezčasí bloumá a tápe odnikud nikam zcela záměrně. Možná dokonce až moc úspěšně, protože mě to místy "nebavilo". Zajímalo mě to ale pořád.
V roku 2007 zaradil Americký filmový inštitút (AFI) Posledné filmové predstavenie na 95. priečku najlepších filmov všetkých čias. Dovtedy sa tam film nenachádzal vôbec.
Až John Ford presvedčil Bena Johnsona, aby prijal rolu Sama the Liona.
O filme je zmienka aj v knihe Stephena Kinga "Lisey's Story" (2006).