Pětistovka

52%
Pětistovka
Pětistovka

Mezi agitkami, které v hojném počtu vznikaly na přelomu 40. a 50. let, tento film kolísá mezi výrobním dramatem a optimistickou komedií. Zobrazuje totiž uvědomělý dělnický kolektiv, jenž se zaváže, že do výroby uvede převratně výkonný motocykl. Při jeho úctyhodné snaze jej však provází řada nedopatření a malérů. Dlužno dodat, že samotní filmaři hodlali svým dílkem vzát hold komunistickému sjezdu, kerý vyzval ke zvýšení aktivity na pracovištích.




martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 594 bodů
7
Jeden z prvních výrobních filmů po politickém „Vítězném únoru“, který sice, chtě nechtě, natočil Martin Frič, ale nedá se říct, že by mu to v režisérské filmografii nějak uškodilo. Agitka to sice je, ale také se především jedná o filmovou reklamu motocyklu značky JAWA 500 OHC, který je pro potřeby filmu přejmenován na Meteor. Po dějové stránce nejde o nic jiného než o výrobu tohoto motocyklu, přičemž největší starost dělá motor. Po oné agitační stránce musí být takový, aby ve finále zvládl zatěžkávací zkoušku vedle jiných konkurenčních typů motocyklů. A ve vývoji jsou motory dva. Takže který z nich obstojí? Dělnická kolektivizace je tu tedy na výsluní, avšak cíleně se tu také objevuje kritika byrokratického přístupu vedení, který vývoj a plnění plánu především zdržuje. Ona závěrečná zatěžkávací zkouška je samozřejmě v rámci tzv. socialistického soutěžení, kterým měl motivovat pracující k odpovídajícím výkonům. Ohromné nadšení, snaha dosažení cíle a samozřejmě radost. Martin Frič přesto všechno i tak dokázal do snímku propašovat svůj veseloherní um ve snaze diváka hlavně pobavit, jak to dokázal už ve válečném a předválečném období. Dokonce nebyl ani použít ateliér, ale natáčelo se ve skutečných výrobních halách, takže v tomto má snímek do konce i určitou historickou hodnotu. Tak či onak, byť jde o, v dnešní době nenáviděnou, výrobní agitku, přičemž tomu nelze upřít přirozeně veseloherní optimismus, který byl vyroben na objednávku jako dar k IX. Sjezdu KSČ, takový námět by neuškodil ani v dnešní době. Obzvlášť současní motorkáři by jistě něco takového uvítali. A současnou českou stereotypně nudnou žánrovou filmovou tvorbu by to jistě osvěžilo.
kawa
3 388 bodů
6
Velmi slabý námět nezachránili ani herci jako Fanda Mrázek nebo Linkers a komické vsuvky jsou jen výplní. "Příjemná budovatelská nálada", kdy není nic problém, každý učeň může pomoct, unavuje už po první půlhodině, každý ví jak film skončí, jen není jasné jaké ještě peripetie bude muset divák přetrpět. Naznačený vztah Jurdové k Vrchotovi, apod. Odhalení žháře - alkoholika vrátného se nekoná. Atd. Atd. Přes výraznou linku Friče jeho asi nejslabší film.

Dodatečné informace

Původní název:
Keine Angst um Peppo! (více)
  • Československo Pětistovka
  • Československo Keine Angst um Peppo!
  • Československo Motorcycles
  • Československo Ötszázasok
  • Československo Petistovka
Premiéra v ČR:
2. 9. 1949
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné