Zajímavosti 19
- Střihačka filmu Ulla Ryghe, která pracovala na všech filmech Ingmara Bergmana mezi "Jako v zrcadle" (1961) a "Hanba" (1968), o scéně, v níž se během obzvlášť vypjatého okamžiku mezi dvěma hlavními postavami zdá, že film v promítačce hoří, uvedla, že tato iluze byla vytvořena tak realisticky, že při prvních projekcích způsobila potíže, protože promítači se domnívali, že hoří skutečný celuloid, a film zastavili. Aby se tomu zabránilo, musela být na filmové plechovky připevněna speciální červená etiketa, která promítače upozorňovala na to, že ačkoli film vypadá, že hoří, ve skutečnosti tomu tak není.
- Tento film je v oficiálním žebříčku 250 nejlepších hraných filmů na Letterboxd.
- Když byl film dokončen, obě hlavní herečky a Bergmanův kameraman Sven Nykvist okamžitě odešli do jiných zaměstnání a režisér zůstal sám a v těžké depresi, děsil se představy, že se bude muset vrátit ke své hlavní práci šéfa stockholmského Královského dramatického divadla, známého jako Dramaten, se zdánlivě neřešitelnými problémy. Jen o několik měsíců později z tohoto divadla odešel.
- Zařazeno mezi 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete, vydaných Stevenem Schneiderem.
- Film je zařazen na seznam „Great Movies“ Rogera Eberta.
- Tento film je součástí kolekce Criterion, páteř č. 701.
- Ingmar Bergman poznamenal, že natáčení tohoto filmu mu doslova zachránilo život. Řekl také, že to byl první film, který kdy natočil a u kterého mu vůbec nezáleželo na tom, jestli bude výsledek komerčně úspěšný, nebo ne.
- Umístění na 6. místě neanglicky mluvených filmů v anketě kritiků BBC v roce 2018.
- Na oficiálních stránkách Ingmara Bergmana je v hesle pod tímto filmem uvedeno, že ze všech Bergmanových filmů jsou "Lesní jahody" (1957) nejčastěji napodobovány, "Sedmá pečeť" (1957) je nejčastěji parodována a tento film je nejčastěji diskutován a analyzován.
- Byl vybrán časopisem Premiere jako jeden ze „100 filmů, které otřásly světem“ v říjnovém vydání roku 1998. Seznam hodnotil „nejodvážnější filmy, které kdy byly natočeny“.
- Susan Sontagová napsala, že považuje film "Persona" za nejlepší film, jaký byl kdy natočen.
- Dítě v márnici čte knihu „Hrdina naší doby“. Ruský román z roku 1839.
- Jméno postavy Bibi Anderssonové „Alma“ znamená ve španělštině a portugalštině „duše“.
- Jeden z deseti nejoblíbenějších filmů sovětského režiséra Andreje Tarkovského.
- Ačkoli věk chlapců, s nimiž Alma a její kamarádka souloží na pláži, není nikdy uveden, scénář jejich věk upřesňuje na 13 a 16 let.
- Slovo „persona“ pochází z latiny, kde původně znamenalo masku.
- Na jaře roku 1965 byl Ingmar Bergman přijat do nemocnice Sophia ve Stockholmu kvůli dvojitému zápalu plic a akutní otravě penicilinem. Během hospitalizace vytvořil základní scénář tohoto filmu. Inspiroval se jednoaktovou hrou Augusta Strindberga „The Stronger“, existencí, která se skládala z mrtvých lidí, cihlových zdí a několika ponurých stromů v parku, a pojal ji jako sonátu pro dva nástroje.
- Tento film je považován za obrazově radikální snímek. Ingmar Bergman i jeho kameraman Sven Nykvist měli pocit, že střední záběry jsou nudné, proto se film skládá z několika širokých záběrů, občasných středních záběrů a mnoha dlouhých a intenzivních detailních záběrů.
- Ingmar Bergman se podle svých slov během natáčení filmu zamiloval do Liv Ullmannové.