Rok 1943. Vývoj 2. světové války se začíná obracet ve prospěch protihitlerovské koalice. V šílených hlavách nacistických pohlavářů Heinricha Himmlera a admirála Canarisa vzniká ďábelský plán unést ministerského předsedu Winstona Churchilla, dopravit ho do Berlína a zvrátit tak vývoj války. Výsadek šestnácti německých parašutistů převlečených do polských vojenských uniforem pod vedením plukovníka Kurta Steinera přistane na území Velké Británie. Svůj čin chtějí vykonat v jistém malém anglickém městečku, kam má premiér vlády Jejího Veličenstva za tři dny zavítat na návštěvu...
Standardní válečný snímek 70. let, kde nechybí velký plán a hvězdné obsazení. Bohužel zbytečně utahané a vyjma konce, prakticky bez akce, což je u podobných snímků, hodně na škodu.
Píše se rok 1943 a německá armáda utrpěla porážku u Stalingradu, čímž vlivem daných skutků pro Německo hrozí válečné fiasko. Toho ale bohdá nebude, aby nacistický Němec z boje utíkal. A tak se zrodil plán všech plánů nejplánovatější. Únos premiéra Winstona Churchilla, aby byla britská vláda donucena k jednání. Je jedno o čem. Prostě je potřeba jednat. Svým způsobem by se dalo celé dějství označit jako válečné ´Mission: Imposible´. Avšak pozor na daný koncept směru barikády. Dějově tu jsou skutečně poněkud neobvykle koncipováni němečtí nacisté. Avšak přesto se pamatovalo i na takové detaily, jako je špatný Němec a dobrý Němec. Válečných špionážních prvků je tu samozřejmě více než dost, ale i tak se nedá říci, že by to celé bylo myšleno nějak vážně. Více než dost je také obsaženo humorných prvků, takže se jedná spíše o malé zesměšňování? Plán je tedy daný a skupinka únosců jde do akce. Vývoj děje je však poněkud jakoby zašmodrchaný. Občas se stane to, co se nějak stát má, aby to nakonec všechno bylo poněkud jinak. Snímek plný hereckých es lze pojat pouze jen jako prostoduchou zábavu. Třeba scénu na kolejišti nějakého nádraží, ve které se nacista s tváří Michaela Caina snaží pomoci židovské dívce snažící se uprchnout z transportu, nemá cenu porovnávat se skutečnou historií. Porovnávalo by se neporovnatelné. Příběhu se často vyčítá popletenost, ale přijde na to, z jaké strany pohledu se na to kdo dívá. Samozřejmě se jedná o naprostou naivitu, ale na druhou stranu, nakonec proč ne. jak známo, fantazii se meze nekladou a v rámci filmové zábavy něco takového lze akceptovat.
Výborný válečný román Jacka Higginse ve velice solidní filmové interpretaci: jak se Němci (respektive nacisti) pokusili unést Winstona Churchilla z místa jeho dovolenkového odpočinku aneb Jak jsme mohli nakonec vyhrát válku, ale zhatilo se to ... Krásná, cituplná role Liama Devlina pro ryšavce Donalda Sutherlanda; kdo četl knihu, lepšího Ira si nemůže přát. Taktéž Michael Caine jako nacistický plukovník Kurt Steiner se v roli našel.
Natočené podľa knihy Jacka Higginsa, ktorý pri vydaní knihy tvrdil, že 50 percent z deja filmu je historická pravda a 50 percent jeho fantázia. Príbeh bol inšpirovaný odtajnenými dokumentami z novembra 1943, o plánovanom únose britského premiéra Winstona Churchilla, z vidieckej vily v Severnom Noffolku.