6. června si celý svět připomněl jeden z nejdůležitějších dnů 20. století – vylodění spojeneckých sil v Normandii, k němuž došlo před 80 lety, tedy v roce 1944. Událost, která byla zásadním zlomem ve směřování druhé světové války a vedla k postupné porážce Německa, si samozřejmě zaslouží připomenout i z filmového hlediska. Všichni se zřejmě shodneme na tom, že vzpomínat na historické události a neveselé kapitoly dějin je z hlediska vzdělání a poučení do budoucna důležité.
Články 10
Londýnský rodák Alec Guinness patřil mezi nejoceňovanější britské herce, dokonce se pyšní titulem Sir. Jeho více než půlstoletí dlouhá a úspěšná kariéra však dosáhla vrcholu v roce 1977, kdy se jako Obi-Wan Kenobi objevil v prvních Hvězdných válkách (Star Wars: Episode IV - A New Hope). Pro spoustu fanoušků se stal nezapomenutelnou ikonou, on sám ale této role paradoxně velmi litoval.
Režisér se může plácat po zádech, když jeho představitel nebo představitelka hlavní role bojuje o prestižní zlatou sošku. Očividně totiž odvedl dobrou práci, když rozdával pokyny nad scénářem a pomáhal udržovat věrohodnost či intenzitu hereckého projevu. A co teprve, když se z vašeho obsazení uchází o Oscara hned pět lidí? Naposledy k tomu došlo roku 1976, tedy v době, kdy hollywoodští filmaři začali víc spoléhat na vizuální vyjadřování a pohyblivou kameru. Trochu tak možná upozadili herecké výkony, jež si jejich předchůdci během klasické studiové éry zvykli snímat dost staticky a divadelně. Jestliže tedy můžeme nějaké filmy nazývat „hereckými“, minimálně z pohledu akademické pozornosti to je devět následujících klasických titulů, u nichž v dobrém smyslu nevíme, kam dřív stočit zrak.
Oscarová válečná Četa, již si dnes večer můžete pustit v České televizi, proslula mimo jiné tím, že režisér a veterán války ve Vietnamu Oliver Stone se přiblížil autenticitě maximální možnou měrou. Parta převážně začínajících mladých herců odjela na filipínské natáčení s dvoutýdenním předstihem a v zemi, kde právě zuřila občanská válka, absolvovala vyčerpávající vojenský výcvik přímo v nevyzpytatelném terénu. Vše se otisklo do filmu, který spolu s podobně nekompromisní Apokalypsou a Olověnou vestou zůstává nejpůsobivějším svědectvím o morálních nástrahách válečného konfliktu.
„Nic není psáno,“ burcuje hrdinný Angličan Lawrence své arabské spolubojovníky poté, co opět jen těsně unikne ze spárů smrti, a vzápětí se i v nehostinném pouštním prostředí nezapomene hladce oholit. Etalon dlouhých a vizuálně vytříbených velkofilmů definoval celou etapu filmových dějin a nejen díky dechberoucím písečným horizontům ovlivnil spoustu svých následovníků.
Britská nová vlna i přehled filmového braku. Tradiční uherskohradišťská Filmovka (letošní ročník bude uzavřen zítra 4. srpna) nasytila fanoušky a fanynky vysokého i nízkého přístupu ke kinematografii.
Pokud máte v Hollywoodu jako herec či herečka zvučné jméno, můžete si klást podmínky, o nichž si ostatní mohou nechat pouze zdát. A pokud se vám shodou okolností úplně nechce účinkovat v projektu, který vám vnucuje agent, potažmo jde o pokračování rozjeté série, svou neochotu lze snadno vyjádřit v absurdních natáčecích požadavcích. Prestiž jediného jména ostatně často převyšuje potenciál dané látky a producenti se neštítí vyplnit dost náročná přání, aby vysněného herce dostali na palubu.
Do českých kin konečně vstoupila největší sci-fi letošního roku, netrpělivě očekávaná Duna. Po kontroverzní verzi Davida Lynche z roku 1984 jde o druhé velkofilmové ztvárnění stejnojmenné kultovní literární ságy z pera Franka Herberta. Připravili jsme proto pro vás přehled dvaceti výjimečných filmových děl, které také vznikly na základě uznávaných povídek či románů.
Pokud patříte mezi ty diváky, kteří poslední dobou stále více pochybují o relevantnosti výsledků na poli oscarových klání, s velkou pravděpodobností vzhlížíte k následujícímu ceremoniálu s nadějemi. Letošní filmová sezóna je totiž poměrně štědrá a nešetří opravdu kvalitními kousky, přičemž řada očekávaných titulů má teprve dorazit. Oscara by si tak mohl opět uzmout snímek, který se v budoucnu stane klasikou, což se ostatně už párkrát povedlo.
Producenti milují silné příběhy. Proč? Protože je to jedna z věcí, na kterou divák slyší. A když se spojí osudový příběh, exotické lokace a hvězdní herci, mají tvůrci z poloviny vyhráno. Spolu s nakladatelstvím Mladá fronta jsme si pro vás připravili soutěž o 5 knih Erica Lomaxe Koleje osudu. Stejnojmenný film s Colinem Firthem a Nicole Kidman vstoupil tento čtvrtek do kin.