Film nakrútený podľa skutočnej udalosti zo šesťdesiatych rokov. Dvaja agenti FBI - starší Anderson (Gene Hackman) a mladý Ward (Willem Dafoe) prichádzajú v lete 1964 do malého južanského mestečka vyšetriť zmiznutie troch aktivistov boja za ľudské práva. Obaja muži si čoraz viac uvedomujú prítomnosť zlovestného napätia medzi belochmi, zaťaženými dedičstvom rasových predsudkov a zatrpknutým čiernym obyvateľstvom. Hrozí, že napätie vyústi do konfliktu.
Lepšího filmu o problematice rasismu a ku-klux-klanu snad ani není. Napětí se dá krájet a nenechá vydechnout po celou délku snímku. S touto temnou americkou historií se tvůrci vypořádali neskutečně zodpovědně a ukázali, co dokáže fanatismus. Inspirace skutečných událostí je víc než zřejmá a těžko říct, kde si pomohli kvůli dramatičnosti fantazií. Každopádně plný počet bodů si rozhodně zaslouží nejen za ztvárnění ale hlavně za tu otevřenost.
Skvělý film na téma rasová segregace, aneb Mississippi poslední bašta totální nadvlády bílého muže. Je to natočeno naléhavě, ale přirozeně a ze krom dobré režie a pěkného zpracování musím nade vše vyzdvihnout perfektní výkon Gena Hackmana, za mě je to jeho nejpovedenější herecký výkon.
Když je starosta v holičství holen, holič mu odstraní všechnu pěnu na holení, kromě brady. V následujícím záběru mu pěna na holení pokrývá přední část krku.
Při výslechu Lestera v jedoucím autě scenérie v pozadí náhle naznačí, že auto jede pozpátku. Je to patrné, když se Lester podívá přes rameno a zadním okénkem ven.
Scéna, v níž je starosta Tilman (R. Lee Ermey) unesen a mučen kvůli informacím, se skutečně stala a je potvrzena ve spisech FBI. Ačkoli unesen nebyl starosta, ale jiný člen Klanu, který je podezřelý z účasti na vraždách. Ve skutečnosti únoscem/vyšetřovatelem nebyl černoch, ale známý mafiánský vymahač jménem Greg „Smrťák“ Scarpa. Jeden z agentů FBI, který na případu pracoval, byl z newyorské pobočky, která Scarpu využívala jako informátora a navrhla, aby ho k tomuto úkolu přibrali. Dotyčný Klansman vlastnil obchod s opravami televizorů. Scarpa se vydal do obchodu a vydával se za zákazníka. Požádal muže, aby přišel do zadní části obchodu, kde Scarpa zaparkoval, a pomohl mu vyložit televizor. Když zůstali za obchodem sami, Scarpa muže omráčil, hodil ho na zadní sedadlo auta a poté ho odvezl do chaty v lese, kde Scarpa muže údajně několik hodin mučil, aby získal informace důležité pro nalezení těl aktivistů za občanská práva a spojení zúčastněných mužů. Scarpa se vrátil do New Yorku a nadále pracoval jako důvěrný informátor pro FBI, dokonce pomáhal úřadu dodávat důležité informace, které pomohly ministerstvu spravedlnosti v „případu komise“ proti mafii v 80. letech. Scarpa byl později v roce 1993 odsouzen za tři vraždy související s mafií a v roce 1994 zemřel ve vězení na AIDS poté, co se touto nemocí nakazil při transfuzi krve před nástupem do vězení.