Peter Jackson se v moha ohledech stal režisérem jedné série. Jistě by nesouhlasili příznivci dokumentaristiky, která je předním Jacksonovým zájmem od začátku jeho kariéry a v jejímž rámci uvedl několik zásadních děl. Nicméně když natočíte něco tak úspěšného, jako je milovaná trilogie Pán prstenů, publikum čeká především na další vaše fikční projekty. A tady Jackson jednoznačně zadrhává. Dostane ještě šanci vrátit se ke své milované látce? A ne, tím nemyslíme svět Středozemě.
Články 37
Andy Serkis, nejslavnější herec s nejméně proslavenou tváří, slaví 60. narozeniny. Všichni jej známe zásluhou obdivuhodných výkonů ve fantaskních a sci-fi velkofilmech Pán prstenů, King Kong, Zrození planety opic nebo Star Wars: Poslední z Jediů, v nichž zpopularizoval a také zdokonalil metodu motion capture kombinující počítačem generované postavy s animací a hlavně fyzickým expresivním herectvím. Podle Serkisovy filosofie může hrát kdokoli kohokoli bez ohledu na barvu kůže a další „maličkosti“ související s castingovými pravidly woke kultury, již herec s britskými, arménskými a iráckými kořeny považuje spíš za omezování tvůrčí svobody. Jakožto mistr charakterní rozmanitosti si to může dovolit.
Co si budeme nalhávat, ne vždy nám naše plány vyjdou. My naštěstí většinou jen nestihneme autobus nebo přesolíme polévku, někdy se ale může stát, že roky tvrdé práce a snů přijdou vniveč. Následuje seznam filmů, které mohly být skvělé nebo alespoň výrazné, ale nikdy se to nedozvíme. Ať už do toho vstoupil osud nebo příliš šetřivý producent.
Žádné jiné jméno ve filmové branži není tak známé a proslavené. Steven Spielberg, jemuž je při oscarových projevech děkováno snad více než Bohu, dnes slaví 74. narozeniny. Při této příležitosti se můžeme společně ohlédnout za jeho bohatou filmografií a pokusit se jeho úspěšná díla seřadit od toho nejméně povedeného až po ty absolutně nejlepší.
V současnosti se filmová tvorba bez počítačů prostě neobejde. Je čím dál těžší postřehnout, co stvořila matka příroda a co virtuální nuly-jedničky. Krásný příklad, kdy spolu obě složky báječně kooperují, představuje Andy Serkis, který dnes slaví 56. narozeniny. Někteří vědí. Jiní tuší. Ostatní nikoliv. Ano, jde o představitele filmového Gluma, Caesara či King Konga. Andy navíc spolurežíroval jako vedoucí druhého štábu předposlední a závěrečný díl Hobita, podílel se na vzniku Star Wars či Avengers. V roce 2018 režíroval Maughlího a podepsán je i coby autor připravovaného druhého Venoma. Dobře si jeho jméno a tvář zapamatujte.
V animovaných filmech toho dospělý divák mnohdy najde víc než dětské publikum, kterému je tato tvorba prvotně určena. A je to poměrně logické, protože filmy pro děti natáčí a vymýšlejí dospělí. A je to dobře, koneckonců do kina s nimi chodíme i my, takže se máme čím bavit.
Rok 2020 je tady a tím pádem nastává čas na všemožná vyhodnocení toho, co nám uplynulé desetiletí ve filmové branži přineslo. A od čeho jiného se odpíchnout než od mnoha skvělých filmů, které nám naservírovali nadaní režiséři. Ať už jde o nováčky nebo o protřelé tvůrce, uplynulá dekáda je plná autorů, kteří v ní zanechali nesmazatelnou stopu. Představme si bez dalšího protahování ty nejvýraznější.
Mytologie kolem bájného krále Artuše a rytířů kulatého stolu je odedávna vděčným námětem pro filmová zpracování napříč kinematografiemi mnoha národů. Ve Velké Británii si řekli, že by bylo fajn vytáhnout Excalibur v současné době a udatné rytíře nahradit obyčejnými dětmi. A mohli se na to klidně vykašlat.
Tintinova dobrodružství vstoupila do kin v roce 2011 a šlo o velmi příjemnou podívanou, která svou dobrodružnou povahou bavila malé i velké diváky.
Jak přiblížit artušovskou legendu dětem? Co třeba díky komediálně laděnému fantasy snímku ze současnosti, v němž ústřední hrdina najde v troskách předměstí bájný meč? Dobrodružný fantasy snímek Chlapec, který se stane králem (2019) před pár hodinami představil upoutávku. Tak hurá do fantastické historie.