Útěk ze Sibiře

75%
Útěk ze Sibiře
Drama, založené na skutečné události z roku 1940, popisuje útěk mezinárodní skupinky vězňů z ruského gulagu. Uprchlíci se vymaní ze sevření nelítostné sibiřské zimy, projdou oblastí jezera Bajkal a překročí Transsibiřskou magistrálu. Před sebou však mají ještě mnohem krutější zkoušky lidské odolnosti a vůle, poušť Gobi, Himálaje a Tibet. Zachrání se až po 4 000 mílích v Indii. Film Útěk ze Sibiře je založen na pamětech Slawomira Rawicza popisujících jeho útěk ze sibiřského gulagu. Spolu s tisíci dalšími vězni podstoupil Rawicz krutý tříměsíční transport do pracovního tábora na Sibiři. Kniha The Long Walk / Dlouhá cesta se stala neuvěřitelně populární a byla přeložena do 25 jazyků. (oficiální text distributora)



Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Peter Weir je obdivuhodný režisér nenápadných ale poutavých snímků, které jsou však vyprávěním velmi pomalé a divák musí mít na jeho snímky klidnou hlavu a čas. "Útěk ze Sibiře" je stejný ale oproti "Master and Commander" pro mě není tak působivý a zábavný a ve výsledku mi jeho zdlouhavost připadala škodlivá než zajímavá. I přes dobrý námět a režii a skvělé herce mi film nesedl a nevím jestli to bylo tématem nebo špatným rozpoložením mé osoby.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 703 bodů
9
Skupinka válečných zajatců uniká ze sibiřského pracovního tábora. Snímek, natočený na základě skutečné události, přináší námětově sice neojedinělý příběh, ale okázalý ve své jedinečnosti hrůzy a utrpení během cesty. Mrazem i horkem. Pocit hladu a žízně na každém kroku. Smrt v patách, ale vůle k dosáhnutí cíle jim dává energii. A tak tedy na základě memoárů jednoho z přeživších máme možnost shlédnout ohromujícím příběh o vytrvalosti a duchovní energii mužů odmítající poslušně jít vstříc své smrti někde v pracovním táboře. To raději zahynou v divočině světa. Je to příběh vazby a válečného zoufalství. Celý příběh se především zaměřuje na myšlenku vytrvalosti a jak naděje může osvětlit cestu těžkými podmínkami a nesnesitelnými pochybnostmi o sobě samém. Všechny spojuje spoléhání se na sebe během vyčerpávající cesty, získávání potravy a vody a hlavně čelení tělesného traumatu a zoufalství. Velice silný příběh končící uznáním oběti a odhodláním se vlastnímu životu a smrti postavit čelem. Herecké výkony jsou stejně tak silné a stejně tak i maskérská práce. Fyzické přeměny vzhledu postav během cesty je až neuvěřitelná. Filmové lidské utrpení, které předčí očekávání. Tohle popkornová jízda v žádném případě není.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
9.5
Tento film je můj oblíbený. S hlavními hrdiny doslova příběh prožívám. Od mrazu, přes poušť Goby a přes Himaláje.. neuvěřitelné. Po takovém filmu si vždy uvědomím, jak si tu žijeme.. teplo, pivko, spousta jídla :) Ale k filmu. Skvělé obsazení, skvělé ztvárnění, skvělý film. 95%.

Dodatečné informace

Původní název:
The Way Back (více)
  • Indie Útěk ze Sibiře
  • Indie The Way Back
  • Indie Camino a la libertad
  • Indie Les Chemins de la Liberté
  • Indie The Way Back - Der lange Weg
  • Indie Útek zo Sibíri
Premiéra v ČR:
7. 4. 2011
Distributor:
Bioscop
Země původu:
Indie, Polsko, Spojené arabské emiráty, USA
Přístupnost:
12+
Rozpočet:
30 mil. USD
Tržby:
24,2 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • Janusz ve filmu tvrdí, že nepodepsal doznání. Taková věc je ale velmi nepravděpodobná - ti, kdo nepodepsali, byli jednoduše zastřeleni.
  • Když Janusz s ostatními zjistí, že Valka má na prsou vytetovného Lenina se Stalinem, odsekne jim, že to byli velcí muži. Trestanci se dřív takto opravdu nechávali tetovat, aby nemohli být střeleni do prsou - znehodnotit tvář Lenina nebo Stalina bylo totiž protiákonné.
  • Saoirse Ronan (Irena) oslavila při natáčení své šestnácté narozeniny.