Agora

72%
Agora
Po oscarovém snímku Hlas moře (2004) a hororovém dramatu Ti druzí (2001) s Nicole Kidman v hlavní roli zve režisér Alejandro Amenábar diváky do světa zapomenuté civilizace. AGORA je výletem do starověkého Egypta, do mýtického města Alexandrie za událostmi, které vedly k dramatickému zničení nejvýznamnější knihovny své doby. Knihovny, která je dodnes symbolem moudrosti a vzdělanosti antického světa i jeho postupného zániku. Píše se rok 391 po Kristu a Egypt se nachází pod nadvládou upadajícího římského impéria. Násilné, náboženské nepokoje pronikají ulicemi Alexandrie až za brány slavné městské knihovny. V jejích zdech zůstává uvězněna i vynikající astronomka a filozofka Hypatia (Rachel Weisz), která je i se svými věrnými stoupenci odhodlaná knihovnu bránit. Dva muži jsou ale odhadláni bojovat nejen o záchranu veškeré moudrosti antického světa, ale také o lásku krásné Hypatie. Vtipný, bohatý a privilegovaný Orestes (Oscar Isaac) a Davus (Max Minghella), mladý otrok, který se zmítá mezi tajnou láskou ke své paní a vidinou svobody, kterou by získal, kdyby se přidal k nepřátelským křesťanům… Film je inspirován skutečnými událostmi, které nebyly doposud filmově zpracovány. Monumentální výprava starodávného světa byla postavena v přístavu Ricasoli na Maltě, kde se natáčely i filmy Troja či Gladiátor. Rozpočet filmu přesáhl 50 mil. EUR. “Chtěl jsem, aby měli diváci pocit, že sledují dokument CNN o událostech z té doby. Dojem, že sledujete nejžhavější zprávy, byl základem mého přístupu. Chtěl jsem prolomit některé zažité postupy dobových filmů; nejen natáčet ve větším formátu, točit širokoúhlé záběry a použít grandiózní hudbu. AGORA je mixem strohé přesnosti a okouzlení.“ dodává režisér filmu Alejandro Amenábar.



Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
6
Víceméně divadelní představení v kulisách za několik milionů. Slušná výprava a zase trochu jiný pohled na život ve starém Římě. Jako lekce z dějepisu zajímavé jako film už bohužel poněkud zdlouhavé až fádní. Hodně záleží na tom jaký má divák vztah k historickým filmům, kde je více dialogů než useklých hlav.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
8
Agora je zapomenutý a opomíjený velkofilm, který musel stát strašně peněz, nezkoumal jsem, jestli se producentům peníze vrátily, ale to je mi v tuto chvíli jedno. Je to velký kousek o expanzi křesťanství, lásce i vědě, to vše ve velkolepých prostorech a kulisách, snímané vynikající kamerou. Je zde dosti klišé, ale i tak je to moc pěkná podívaná.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
6
Zas jednou ukázka toho, jak byli (a jsou) lidi blbí. Tenhle film je o tom, jak si poměrně civilizovaní lidé jenom kvůli náboženství dokážou zkurvit život (vede je totiž většinou ke smrti). Z historického hlediska je film natočen výborně a člověk se tam dozví něco jak o jejich tehdejším myšlení, tak i o způsobu života. Dvě části - náboženská a vědecká, se tam snaží se nějak prolínat, ale stejně mě to moc nebralo. PS: agora znamená asi náměstí, resp. na wiki shromaždiště uprostřed starověkého města... To v Libině nemáme...

Dodatečné informace

Původní název:
Agora (více)
  • Španělsko Agora
  • Španělsko Ágora
  • Španělsko Agora - Die Säulen des Himmels
  • Španělsko Агора
Premiéra v ČR:
22. 7. 2010
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
Španělsko, Malta, Bulharsko, USA
Rozpočet:
70 mil. USD
Tržby:
39,46 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • “Chtěl jsem, aby měli diváci pocit, že sledují dokument CNN o událostech z té doby. Dojem, že sledujete nejžhavější zprávy, byl základem mého přístupu. Chtěl jsem prolomit některé zažité postupy dobových filmů; nejen natáčet ve větším formátu, točit širokoúhlé záběry a použít grandiózní hudbu. Agora je mixem strohé přesnosti a okouzlení.“ - Alejandro Amenábar
  • Chyba ve filmu:V jedné ze scén je v pozadí socha Kapitolské vlčice se sochami Romula a Rema. Sochy Romula a Rema pocházejí až z 15. století.
  • Chyba ve filmu: Biskup Synesius zemřel v roce 413, dva roky před Hypatií, ve filmu ji ale přežije.