Starý úředník, oficiál Borman, úřaduje ve sklepních kancelářích Pozemkového úřadu společně s dalšími oficiály a aktuáry. Mezi jeho kolegy je i mladý a pohledný doktor Marek, jehož přichází navštívit kamarád, inženýr Rudík. Objektem jejich společného zájmu se stanou dvě mladé ženy, objevující se za oknem protějšího domu. Jednou z nich je slečna Irenka, dcera ředitele jejich úřadu, druhá je Nasťa, přítelkyně pana ředitele. Když se koná slavnostní večírek na počest prezidenta úřadu, je pro nedostatek mužů, kteří by dělali dámám společnost, pozván také doktor Marek a protože ředitel je vášnivý karbaník, je přizván také Borman, jako třetí do mariáše. Zatímco Marek udělá dobrý dojem na ředitele i jeho choť, a padne do oka také slečně Nastě, odehrává se u stolku pravá karetní bitva. Přestože dostal Borman od pana ředitele instrukce, neřídí se jimi a dokonale v kartách obehraje vysokého představeného. Právě jeho nepodlézavost však udělá na pana prezidenta velký dojem. získá si tím jeho důvěru a nakonec je jmenován generálním tajemníkem celého úřadu....
Po sérii pro mě spíše slabších komedii s mistrem Burianem jsem měl tu čest opět zhlédnout další výborný kousek z jeho dlouhé filmografie. Vlastík nahodil nový účes a opět hláškuje jak o závod. Skvělá komedie.
Jedne z nejlepších filmů s vlastou Burianem v hlavní roli. Nepřehrává, působí více lidsky a nesnaží se kňourat a pískat za každou cenu. Celý příběh je spíše průměrný a na svou dobu klasický. Jak obyčejný člověk ke štěstí přišel, anebo povýšení úředníka s malou romantickou zápletkou. 65%.
Tohle není typická bezduchá prvorepubliková komedie k popukání, tady šlo o dost nečekaný sociální přesah, který Burian odehrál ve věku, kdy byl výrazně mladší než postava, kterou hraje. Přišel jsem této komedii na chuť až mnohem později, protože to není prvoplánová řachanda, ale je to slušné podívání.
V dubnu 1954 byl film v obnovené premiéře znovu uveden do kinodistribuce. Od tohoto data až do 31.12.1987 vidělo film v českých kinech v rámci 20 061 představení celkem 3 433 648 diváků.
Večerní róby použité ve filmu pocházely ze salónu Hany Podolské v Praze.
Úředníky z katakomb a zpívané vystoupení na večírku ztvárnila hudební skupina "Kocourkovští učitelé".