Kde jinde začít, než tím "největším z největších". Vesmírná odysea bývá často označována nejen za nejlepší sci-fi, ale i za nejlepší film všech dob. Vesmírná poezie Stanleyho Kubricka rozhodně není film "pro každého", protože nabízí značně pomalé tempo a své myšlenky nemá potřebu polopaticky vysvětlovat. O to silnější ale dokáže nabídnout zážitek.
A ještě jeden kousek hutnějšího ražení. Solaris je film, u něhož si velmi pravděpodobně často nebudete jisti, o čem že to "vlastně je", přičemž rozvláčná kamera může netrpělivější nátury dohánět k šílenství. Přesto, tohle prostě je povinná filmová sci-fi literatura, která bere dech. Na koho by forma byla "až moc art", ten může zkusit americký remake s Georgem Clooneym.
Blade Runner Ridleyho Scotta proslul jedinečnou atmosférou, přesným Harrisonem Forem v hlavní roli a řadou památných momentů, které vstoupily do filmové historie. A k tomu ta hudba! Jen pozor na to, jaký sestřih si seženete. Kinoverzi proti vůli režiséra studio zkrátilo a zjednodušilo. Hledejte Director's cut nebo Final Cut (více jsme o jednotlivých verzích psali zde).
Mezi povinnými sci-fi kousky nemůže chybět také Scottův kultovní Vetřelec. Ten světu názorně ukázal, že horor nemusí být nutně pokleslý žánr. V případě Vetřelce hraje prim vedle režie, scénáře a výborně dávkovaného napětí, hlavně dokonalá výprava. Ukázkový příklad sci-fi, která nestárne.
Po sérii velkorozpočtových zářezů je dobré dát si něco komornějšího. Moon se na to dokonale hodí, protože stál pár dolarů. Přesto nabízí luxusní výpravu, správný sci-fi příběh a perfektního Sama Rockwella v hlavní roli. Důkaz toho, že k vytvoření působivé sci-fi je třeba hlavně talent a nápad.
V případě Moonu Duncan Jones světu ukázal, že jde natočit plnohodnotnou sci-fi za pár dolarů. Ještě dál (v rámci vizuálu) zašel režisér Neil Blomkamp. Ten za 30 milionů udělal film, jenž s přehledem strčí do kapsy i všechny díly série Transformers dohromady. Když vám budu vyprávět, že jde o skvělou sci-fi s mimozemšťany žeroucí kočičí žrádlo, která vyjma dechberoucí akce nabízí i trefnou sociální satiru, budete si ťukat na čelo. Tak si to prostě pusťte. Na konci nebudete chápat, jak něco takového Blomkamp dokázal.
Přestože by většina z vás asi očekávala Cuarónovu Gravitaci, zvolili jsme jeho starší snímek Potomci lidí, který přeci jen nabízí podstatně zajímavější a propracovanější příběh. Film vypráví o světě, v němž se přestaly rodit děti a hlavní hrdina dostane nečekaný "balíček" k přepravení - těhotnou ženu.
Mezi největší žánrová překvapení a must-see záležitosti bez debat patří i 12 opic Terryho Gilliama, jejichž scénář bývá často označován za absolutní žánrový vrchol. Propletená sci-fi o cestování časem, v níž se hlavní hrdina zoufale snaží zabránit rozšíření pandemie, i po letech fascinuje propracovaností, výkony všech zúčastněných a působivou pointou.
Teď možná většina z vás (hlavně mladší ročníky) nechápe. Plnohodnotná česká sci-fi? Nešálí vás zrak, ono to skutečně existuje! Přestože technická stránka Ikarie XB 1 dnes působí hodně zaprášeně, jde o kousek, který může svým pojetím směle konkurovat klasikám žánru. Je ironií, že i když slavil úspěch, zůstal ojedinělým českým plnohodnotným výletem ke hvězdám.
A když už jsme skočili do vod opravdu starých sci-fi, je dobré zamířit na Zakázanou planetu. Tu v našich končinách skutečně málokdo zná. Přitom právě tenhle kousek inspiroval tvůrce Star Treku, aby se vydal do galaxie, je v něm legendární robot Robby (filmaři na něj rádi odkazují - viz výpis filmů, kde se objevil) a hlavní roli hraje tehdy ještě nekomediální Leslie Nielsen. Přesně tak, sci-fi s Frankem Drebinem. Tohle zkrátka nemůžete vynechat.