Divoký západ je slabé slovo. Nový western od Netflixu ukazuje bezvýchodnou řež o přežití

Divoký západ je slabé slovo. Nový western od Netflixu ukazuje bezvýchodnou řež o přežití
Kdysi dávno v Americe | Netflix
Tohle by mohla být zásadní televizní událost roku. Dobový projekt nasáklý špinavostí roku 1857 nejenže vznikl pod rukama schopných tvůrců s bohatým filmovým i televizním rejstříkem, ale svou autenticitu si pojistil soustavnou spoluprací s „konzultantkou pro domorodou kulturu.“ Jak naznačuje i oficiální synopse, Kdysi dávno v Americe oživí citlivá a současně chladnokrevná témata ohledně jedněch z největších imperialistických masakrů novodobých dějin:
Kdysi dávno v Americe
Kdysi dávno v Americe
AI
65%
„Toto je Amerika… rok 1857. Všechno je naruby, bolest je všudypřítomná, nevinnost a klid prohrávají boj s nenávistí a strachem. Mír je stále vyprchávající menšinou a jen málokdo má v sobě laskavost — ještě méně lidí zná soucit. V těchto krutých krajinách neexistuje žádné bezpečné útočiště a jen jeden cíl má význam: přežít.“
Kdysi dávno v Americe: trailer | Netflix
Showrunner a scenárista Mark L. Smith (Revenant, Overlord, Twisters) a režisér Peter Berg (Na život a na smrt, Den patriotů, Deepwater Horizon) neměli při natáčení růžové brýle, což je patrné už z bezútěšně vybledlé vizuální příze, která se vine nad sérií krutých výjevů a varovných řečí Sheay Whighama o hrozbách války, domorodců i přírody s číhajícími vlky a medvědy. Betty Gilpin (Válka zítřka) a Taylor Kitsch (Bitevní loď) musí přežít v krajinách, jež se před očima mění ve spálená bojiště a kde svádí bitvu indiánští obyvatelé mimo jiné s církevními pěšáky pod vedením náboženského lídra Brighama Younga. A to jen pár let před vypuknutím občanské války.
Úmysl vybílit danou dějinnou paletu jako nehodnou jakýchkoli barvitých odstínů se během dvou minut daří prodat bezezbytku. Netflix se tím odliší od romantičtější dobovky Kevina Costnera, jenž osidlování Divokého západu rozvádí v komplexně pojaté sérii Horizont: Americká sága. Nadcházející minisérie si ale pomýšlí také na edukační hodnotu a každý detail prošel rukama konzultantky Julie O'Keefe. Ta v rozhovoru pro Tudum dokonce prohlásila, že po bedlivém pročtení historických pramenů ohledně tehdejších osudů původních obyvatel se domnívá, že seriál je ve výsledku ještě dost mírný.
Kdysi dávno v Americe
Kdysi dávno v Americe | Netflix
Přestože se jedná o fiktivní dramatizaci jinak dobře zmapovaného střetu kultur, ideologií a různých komunit, O'Keefe ve spolupráci s řadou původem indiánských umělců a expertů usilovala o správné znázornění toho, jak tehdy likvidované kmeny žily. „Můj přístup vychází z akademického zaměření na autenticitu. Většina lidí v Hollywoodu předpokládá, že jedna osoba může odpovědět na jakoukoli otázku týkající se ‚domorodých Američanů‘. V USA je však 574 federálně uznaných kmenových národů, takže to je doslova nemožné,“ uvedla ke své úloze konzultantky, která zajišťovala, aby nedocházelo k mixování nesourodé směsice kultur.
„Představte si, že byste pohřbili papeže v kožených kalhotách s buddhistickou jeptiškou, která by vedla katolický obřad, zatímco by všichni tančili s vlajkou Union Jack. Tak nějak vypadá, když je vaše kultura nesprávně zobrazena.“ Její přínos si pochvaloval také Peter Berg, v televizi zajetý třeba díky loňské minisérii Netflixu Zabiják bolesti. „Julie byla každý den přítomná, aby se ujistila, že všechno děláme správně — že máme správné účesy, šperky, oblečení, jazyk i chování odpovídající danému období a kmenům. Věděl jsem, co nevím, a její pomoc byla nesmírně cenná, aby nám všem pomohla zajistit, že to uděláme správně. Velmi dbáme na to, jak důležité je ctít všechny tyto různé skupiny, aby náš výzkum a zobrazení byly přesné.“
Kdysi dávno v Americe
Kdysi dávno v Americe
Kdysi dávno v Americe
Revenant (2015)
Zabijáci rozkvetlého měsíce
Netflix tím napodobil třeba přípravy Martina Scorseseho na loňskou kriminální fresku Zabijáci rozkvetlého měsíce o popravách původních obyvatel, kteří ve 20. letech minulého století vlastnili rozlehlé pozemky s ropou. Z televizní tvorby se letos taková pečlivost vyplatila také fenomenálnímu Šógunovi z období feudálního Japonska. Kdysi dávno v Americe může nadcházející streamovací sezónu rozjet ve velkém stylu, samozřejmě za předpokladu, že k dobové průpravě a technické propracovanosti se přidá i kvalitní scénář. Přesvědčíte se o tom v lednu? Vedle Whighama, Kitsche a Gilpin, která v Lovu předvedla, že by mohla z fleku čelit i vetřelcům, uvidíme také Danea DeHaana či Jaie Courtneyho.
Prohlédněte si žebříček nejlepších seriálů roku 2024 podle uživatelů a uživatelek Kinoboxu.
Zdroj: The Hollywood Reporter