Dej si pohov, Stevene! Seagal se několikrát opřel do slavnějších kolegů, Michael Caine ho ale setřel

Dej si pohov, Stevene! Seagal se několikrát opřel do slavnějších kolegů, Michael Caine ho ale setřel
Steven Seagal | Warner Bros.
To se potvrdilo i v jeden skutečně vyhrocený moment, kdy Seagal projevil minimum úcty vůči svým zkušenějším kolegům Jacku Lemmonovi a Walteru Matthauovi. Dvojice hereckých legend, která si dohromady vysloužila 11 nominací na Oscary, měla začátkem 90. let už kolem sedmi křížků na krku, ani to však Seagala neobměkčilo.
Steven Seagal
Steven Seagal

Herec, Producent

5.5
Herci se totiž v jedné hollywoodské zasedačce oddávali čtené zkoušce scénáře ke komedii Dej si pohov, kámoši, čehož se účastnil i režisér snímku Donald Petrie. Velmi uvolněnou náladu však prý přerušilo hlasité bušení na dveře. Do místnosti vtrhl Seagal a když se dozvěděl, co se v ní děje, prohlásil: „To je mi úplně jedno. Tuhle místnost mám rezervovanou já.“
Scenárista William Osborne následně vzpomínal: „To byl prostě klasický Steven Seagal. Nakonec sice ustoupil a zavřel za sebou dveře, ale choval se úplně nepříčetně. V rané fázi kariéry natočil několik úspěšných akčňáků a sláva mu vlezla do hlavy neuvěřitelným způsobem.“
Jack Lemmon a Walter Matthau
Jack Lemmon a Walter Matthau v Dej si pohov, kámoši (1993) | Warner Bros.
Těžko říct, co si o Seagalově neúctě mysleli Lemmon a Matthau, ale o něco výřečnější byl později Michael Caine, jenž se Seagalem hrál v thrilleru Aljaška v plamenech. Po premiéře se totiž ke svému mladšímu kolegovi (a v tomto případě také debutujícímu režisérovi) otočil a bez obalu přiznal: „Opravdu jsem nevěřil tomu, že to může být až takhle dobré.“ Seagal však Cainovu suchou britskou ironii v podstatě ignoroval, neboť posléze prohlásil: „Na moji premiéru přišla spousta skvělých režisérů. Nebyl jsem moc nervózní z toho, co budou říkat, protože jsem byl na svoji práci pyšný.“
Caine si však nebral servítky už o něco dříve, když otevřeně prohlašoval, že v tomto případě porušil jedno ze základních pravidel špatných filmů: „Když už musíte točit špatný snímek, udělejte to aspoň na skvělé lokaci.“ Natáčení na Aljašce či ve Wyomingu tedy pro Cainea do této kategorie zjevně nespadá. „Dostal jsem se do tak zoufalé situace, že jsem kývnul na snímek v Aljašce s mistrem bojových umění Stevenem Seagalem. Film se jmenuje Na smrtící půdě (tak zní doslovný překlad původního názvu – pozn. red.) a název je to skutečně přiléhavý.“
Aljaška v plamenech (1994)
Aljaška v plamenech (1994)
Muž s cejchem smrti
Muž s cejchem smrti
Muž s cejchem smrti
Ani Caineova jízlivost však zjevně Seagalovým přesvědčením o vlastní dokonalosti neotřásla a britský herec se tak zařadil vedle Lemmona a Matthaua k zástupu filmařských legend, které na tehdejší hvězdu akčních béček nevzpomínají zrovna v dobrém.
Pokud byste si chtěli Seagalovy kreace připomenout, můžete si na Disney+ pustit Muže s cejchem smrti a na Voyo najdete i Přepadení v Pacifiku. Podívejte se také na náš žebříček nejlepších herců, v jehož první padesátce Seagala rozhodně nenajdete, jednu ze tří zmíněných ikon však ano.
Zdroje: JoBlo, Nick De Semlyen: The Last Action Heroes