Vzpomínka na dobu, kdy chtěl Steven Seagal bojovat s vlkodlakem a štáb se mu smál za zády
A aby ne, když tuhle „Smrtonosnou past na lodi“ režíroval Andrew Davis (Uprchlík s Harrisonem Fordem), přičemž v rolích záporáků zazářili Tommy Lee Jones a Gary Busey. Seagal byl navíc ve výborné formě (možná i nejlepší v životě) a Erika Eleniak využívající své přednosti také snímku nijak neublížila. Výsledkem byla jedna z nejlepších kopírek kultovního hitu Bruce Willise a jediný Seagalův film, který získal oscarovou nominaci (dvě za nejlepší mix zvuku a za nejlepší střih zvuku).
Dodnes jde o jedinou seagalovku s vyloženě pozitivními recenzemi. Začali jsme však čísly. Snímek vyšel studio na 35 milionů dolarů a celosvětově jich vydělal 156. Když zkombinujete všechna zmíněná pozitiva, a na film se Seagalem jich nebylo málo, nelze se divit, že ve Warner Bros. chtěli pokračování.
Nakonec vybrali scénář tehdy začínajícího Matta Reevese (později režíroval Monstrum a The Batman s Robertem Pattinsonem), který byl jakousi Smrtonosnou pastí ve vlaku. Příběh přepracovali, aby do něj zapadl Seagalův hrdina Casey Ryback, a podle očekávání, jak už to u pokračování velkých hitů bývá, šlo o slabší kousek. Pořád nicméně představuje slušnou zábavu pro milovníky mustru „hrdina proti teroristům“. Prostředí vlaku i po letech působí neokoukaně, je tu mladičká Katherine Heigl v roli Rybackova parťáka, fungující záporáci a několik fajnových akčních scén. A vzhledem k tomu, jaký zmatek vládl před i během natáčení, je vlastně zázrak, že druhé Přepadení vůbec došlo do kin.
První problém vyvstal už před natáčením. Producent Jon Peters si evidentně příliš nepamatoval jedničku, protože pro dvojku najal do role jednoho ze záporáků Buseyho. Ten si však padoucha zahrál již v prvním filmu, navíc v něm i zemřel. A aby toho nebylo málo, Peters s Buseym podepsal smlouvu, podle níž mu studio muselo zaplatit i v případě, že by v pokračování nakonec nehrál.
Seagal byl vzteky bez sebe, když se to dozvěděl. Peters se pokusil vzniklou situaci zachránit tak, že nalepí Buseymu na tvář jizvu a budou dělat, že postava přežila. Seagal odmítl a trval na tom, ať studio Peterse vyhodí, jinak film nebude dělat. Jeho smlouva takový požadavek podpořila. U Warnerů si nakonec spočítali, že bude levnější se s Petersem rozloučit, Busey dostal 750 tisíc dolarů za roli, kterou nikdy nemohl hrát, a mohlo se vesele pokračovat. A tady zase trpěl Reeves.
Abyste chápali kontext – byla polovina devadesátých let a Seagalovo ego nabobtnalo do nezdravých rozměrů. Připadal si jako veliký filmař, protože právě dokončil svůj režijní debut Aljaška v plamenech (1994), a tak měl potřebu do všeho mluvit. Nejvíce to odnášel Reeves, jemuž Seagal neustále zasahoval do práce, za pochodu měnil dialogy a hlavně ho zásoboval absurdními požadavky. O ten nejpamátnější se postaral snímek Stříbrná kulka (1985), v němž malé město čelí běsnění vlkodlaka.
Seagal byl ve Stříbrné kulce natolik uchvácený výkonem Everetta McGilla, který v Přepadení 2 hrál padoucha Marcuse, že trval na tom, aby Reeves přepsal konec. V něm by se ukázalo, že Everettova postava byla součástí tajného experimentu CIA, který se vymkl kontrole, a následky by se projevily během akčního finále, v němž by se Marcus proměnil ve vlkodlaka. A přirozeně by následoval souboj tělo na tělo s Rybackem. Seagal s tím šel i za McGillem, který se vždy ke kolegům choval s úctou, ale tady se neubránil a často si s členy štábu kvůli tomu dělal ze Seagala legraci.
Jakkoli se může podobný Seagalův požadavek jevit jako absurdní a nerealistický, nezapomínejme, že mluvíme o člověku, který o sobě v rozhovorech řekl, že bojoval proti Jakuze, trénoval agenty CIA a že je reinkarnací buddhistického lámy. Souboj s vlkodlakem se tak jeví naprosto v pořádku.
Je až s podivem, že podobný chaos dokázal vyprodukovat obstojný žánrový film. Oproti jedničce je sice výrazně hloupější a s velmi slabým finále, ale pořád má, minimálně v rámci vytyčených mantinelů, dostatek kvalitního podhoubí, aby se fanoušci a fanynky souboje jednotlivce s teroristy nenudili (a tenhle kousek rozhodně stárne lépe než například Náhlá smrt). Ostatně i tržby nebyly nejhorší (104 milionů dolarů), a kdyby si Seagal v následujících letech nepolepil pověst skandály, dávno bychom měli Přepadení 3, o které měli u Warnerů i přes slabší přijetí dvojky velký zájem.
Přepadení 2: Temné území si můžete pustit tuto sobotu o půlnoci na Nova Cinema.