Lidé zvolili nejlepší remake všech dob. Dokazuje, že předělávky nemusí mít jen příšernou pověst

Lidé zvolili nejlepší remake všech dob. Dokazuje, že předělávky nemusí mít jen příšernou pověst
Skrytá identita (2006) | Warner Bros.
Volavka, která po ohromném kritickém i diváckém úspěchu expandovala do filmové trilogie či videoherního světa, podává napínavý příběh o dvojité infiltraci - Chan Wing-yan je policista, který operuje uvnitř mocné triády, zatímco Lau Kin-ming je členem té samé organizace, jenž dělá špeha u policie. Jejich identity se drží v přísném utajení a každý své situaci čelí z jiné osobní perspektivy – Wing-yan chce po deseti letech v utajení svou pravou identitu navrátit a žít jako normální policista, Kin-ming slouží svému bossovi z pohodlí domova a s úspěšnou policejní kariérou v zádech.
Volavka
Volavka
79%
Režiséři Alan Mak a Andrew Lau, pro něž film i jeho dobře přijatá pokračování (druhý díl z roku 2003 je přitom prequelem) dosud značí předčasné vrcholy již samostatných kariér, pomocí paralelního střihu rozvíjí obě propletené linie s menší náchylností ke spektakulární akci, zato však na hodně hlubokém emocionálním podhoubí. Když se obě postavy střetnou, ve vzduchu je pokaždé cítit vzrušení hraničící až se spiritualitou.
Skrytá identita
Skrytá identita
  • O2 TV
  • Google Play
  • iTunes
85%
Scorsese po skvělém a globálně atraktivním příběhu sáhl jakožto největší americký režisér, jenž do té doby neobdržel za svůj vlajkový kumšt Oscara. A to měl na kontě třeba Taxikáře, Zuřícího býka nebo Poslední pokušení Krista. V devadesátých letech se stal definitivně přeborníkem na komplexně vyprávěná gangsterská dramata předjímající „Ikarův pád“ svých protagonistů. Skrytou identitou navázal na dobové klenoty jako Mafiáni, Casino či Gangy New Yorku a přizval si k tomu prvotřídní hereckou sestavu.
Jeho už cementovaný De Nirův nástupce Leonardo DiCaprio byl policistou v infiltrovaných službách mafiánského bosse Costella v podání legendárního Jacka Nicholsona. Jejich společné scény, které mimoděk těží z chemie zásadních osobností dvou hereckých generací, jsou ale jen jedním význačným odlišením od asijského originálu. Scorseseho film je delší, vypravěčsky spletitý, předhazující návodné motivy, jež v neočekávaných chvílích překvapivě zužitkovává. A také velmi brutálně, neboť Costello, přímo inspirovaný proslulým gangsterem Jamesem Whiteym Bulgerem, si krade spoustu pozornosti a scén pro sebe.
Skrytá identita (2006)
Skrytá identita (2006)
Volavka
Volavka
Volavka
Jeho odkojeného učedníka a věrného poskoka ve službách policie si zahrál Matt Damon, jenž s DiCapriem často snášel urážky Marka Wahlberga, dalšího překvapivého esa příběhu, jehož sprostá show o rekordní kadenci urážek mu vysloužila oscarovou nominaci. Těch Skrytá identita obdržela pět, přičemž ta pro Wahlberga zůstala jako jediná neproměněná – zlaté sošky se jinak sypaly za nejlepší střih, nejlepší film roku, nejlepší adaptovaný scénář i režii pro Scorseseho.
Publikum si tenhle technicky dokonalý remake s památnými výkony i výrazným hudebním doprovodem snadno oblíbilo, na IMDb mu na základě jednoho a půl milionu hlasů uděluje známku 8,5 z 10. To stačí na 37. místo v tamním žebříčku 250 nejlepších filmů všech dob, jemuž vévodí Vykoupení z věznice Shawshank. Žádný remake si v tomto směru nevede ani zdaleka lépe – druhá je na 149. místě Věc z roku 1982, která ale originál z padesátých let překopala skutečně od základů. Nadprůměrně si Skrytá identita vede také na databázi Kinoboxu, kde si od uživatelů vysloužila 85 %.
Napadají vás nějaké další filmové remaky, jejichž kvalita ospravedlňuje často zpochybňovaný vznik, potažmo jsou ještě povedenější než původní díla? Pro inspiraci si prohlédněte žebříček nejlepších remaků dle uživatelů a uživatelek Kinoboxu.
Zdroj: SlashFilm