Tvůrci Gladiátora 2 nemohli natáčet v Římě. Vybudovali si proto vlastní impozantní metropoli

Tvůrci Gladiátora 2 nemohli natáčet v Římě. Vybudovali si proto vlastní impozantní metropoli
Gladiátor II | Paramount
Už první Gladiátor si nekladl za cíl dávat lekce z historie, nabídl prostě velkou hollywoodskou zábavu o heroickém vzestupu zhrzeného hrdiny, který se v Koloseu postaví na odpor samotnému římskému císaři a otcovrahovi. Russell Crowe od té doby nějaká kila přibral a Maximus navíc odkráčel na onen svět za svou rodinou, jeho slavné brnění tudíž vyplní Paul Mescal v úloze dospělého Lucia. Syn Maximovy dřívější partnerky Lucilly (Connie Nielsen) se ze zkorumpovaného Říma odporoučel na sever Afriky, již ale v úvodu nadcházejícího filmu vyplení flotila v čele s generálem Acaciem (Pedro Pascal). Nynější Lucillyn manžel přivleče Lucia do područí bláznivých císařů Gety a Caracally (Fred Hechinger), kde se jej chopí bohatý mecenáš a tichý odpůrce říše Macrinus (Denzel Washington).
Gladiátor II
Gladiátor II
74%
Ring je volný, v tomto případě tedy honosné obří Koloseum, v němž Římané kdysi pořádali vskutku majestátní a dost kruté lidové zábavy. Aby je tvůrci připomněli opravdu věrohodně, vypomohli si také stále všestrannější umělou inteligencí a programem, který jim vygeneroval třeba bojového nosorožce s dokonale přesnou fyziognomií. Produkce, jejíž výdaje podle některých zdrojů přesáhly 300 milionů dolarů, ale u digitálních triků zdaleka neskončila.
Gladiátor II: trailer | CinemArt
Štáb nemohl natáčet přímo v Římě u některých zachovalých památek, tam totiž právě operoval tým Rolanda Emmericha (Den nezávislosti), který natáčel historický seriál z prvního století Those About to Die. Návrat do období vlády císaře Vaspasiana (Anthony Hopkins) vychází od půlky července na streamovací službě Peacock a navzdory poctivé výpravě sbírá rozporuplné až negativní ohlasy.
Gladiátor by měl dopadnout lépe. Tvůrci do filmu jistě nezačlení hystericky kritizovanou rapovou hudbu z traileru a do premiéry snad vybrousí některé nehezké digitální záběry, jimiž Scott nuceně ověsil prý největší akční scénu, jakou kdy režíroval (a to se nedržel zpátky ani v Napoleonovi a na kontě má třeba Království nebeské). Vyobcování z Říma Emmerichem si navíc kompenzoval ve velkém stylu na Maltě, kde vyrostly kulisy, z nichž by se rovněž mohly stát turistické atrakce. Vnímal to tak minimálně Joseph Quinn, dosud známý hlavně jako představitel Eddieho ze čtvrté řady Stranger Things, jenž dle vlastních slov okusil něco, co se dnešním hercům poštěstí zřídka.
„Když jsme dorazili na místo a poprvé viděli ty zbudované sety, byl jsem úplně vyřízený z toho, že vážně postavili starověký Řím. Takovou věc spatříte jednou za život,“ ujišťuje v krátkém videonáhledu z twitterové stránky Gladiator Movie jednatřicetiletý herec, jenž s Pascalem právě natáčí marvelovskou Fantastickou čtyřku a do válečné novinky Warfare si jej vybral oceňovaný Alex Garland (Občanská válka).
Okázalé produkční rozhazování ve stylu sandálových klasik jako Ben Hur či Kleopatra tak možná negarantuje kvalitní výsledek na úrovni scénáře či napojení na první zbožňovaný díl, ale zaručuje výpravné měřítko u dnešních blockbusterů stále vzácnější. Takové filmy už zkrátka nevznikají a možná právě případný neúspěch předraženého Gladiátora II jim definitivně zatne tipec. Takové pravomoce jako koprodukující šestaosmdesátiletý Scott by ostatně mohly připadnout už maximálně Christopheru Nolanovi nebo Denisovi Villeneuvovi.
Podívejte se na žebříček nejlepších historických filmů podle databáze Kinoboxu.
zdroje: Movieweb, X