Největší průšvih v kariéře Kevina Costnera. Na Poslu budoucnosti by přesto změnil jen jednu věc
Ještě je brzo vynášet definitivní soudy, i když zatím to nevypadá, že by se Horizont zařadil mezi Costnerovy komerční úspěchy. Mezi ně vedle Tance s vlky patří i jeho třetí režijní počin, revizionistický western Krajina střelců z roku 2003. Po něm si dal na dvě dekády od režie oddech, nyní se tedy vrací do svého zjevně velmi oblíbeného žánru. Jeho jediná režijní odchylka se mu totiž krutě vymstila.
Na mysli máme samozřejmě postapokalyptické sci-fi dobrodružství The Postman - Posel budoucnosti, jež sice rovněž pracovalo s westernovými motivy, ale posunutí příběhu do nedaleké budoucnosti roku 2013 (ehm) se Costnerovi krutě vymstilo.
Knižní předloha Posla budoucnosti vyšla v roce 1985 a stál za ní spisovatel David Brin. Poté, co se svou manželkou zhlédl další ze slavných Costnerových kreací ve sportovním dramatu Hřiště snů, se společně rozhodli, že právě Costner by se měl stát hlavní tváří tohoto projektu.
Než se věci daly do pohybu, uplynulo několik let a Costner si k hlavní herecké roli přibral i režii. Původní scénář Erica Rotha nechal k Brinově radosti přepracovat Brianem Helgelandem, aby výsledek více odpovídal hravé a nadějeplné Brinově vizi.
V dobovém rozhovoru pro magazín Metro Brin řekl: „Většina post-holocaustových románů jsou klukovské fantazie o šíleném světě bez pravidel. Pokud by ale nastala skutečná apokalypsa, takoví osamělí ‚hrdinové‘ by okamžitě zahynuli. Myšlenkou Posla budoucnosti je to, že pokud přijdeme o svou civilizaci, musíme si uvědomit, jak moc nám chybí. A jaký zázrak je něco tak obyčejného jako každodenní doručování pošty.“
Tato optimistická variace na zažité vzorce postapokalyptických snímků se Costnerovi natolik zalíbila, že se vzdal hlavní role v dnes téměř kultovním akčňáku Air Force One, kde se nakonec místo něj objevil Harrison Ford. Velkou část osmdesátimilionového rozpočtu Posla budoucnosti navíc platil sám – což vzhledem k faktu, že snímek celosvětově utržil pouhých 30 milionů dolarů, muselo být velmi bolestivé.
Ještě předtím se však Costner vypořádával s důsledky jiného svého propadáku, totiž Vodního světa. Aby těch problémů nebylo málo, režisérův sestřih nabobtnal na závratných 177 minut, o čemž se Costner s hlavouny studia Warner Bros. dlouze hádal. Přesto se mu nakonec k jeho vlastní škodě podařilo veškeré návrhy na zkrácení díla odmítnout, a to navzdory faktu, že testovací projekce údajně dopadly katastrofálně.
„Vždycky jsem si říkal, že jsem asi zvolil špatný začátek. Měl jsem říct něco jako ‚bylo nebylo‘. Protože to opravdu byla jakási moderní pohádka – jde v ní číst jako v obrázkové knížce, ačkoli končí majestátně. Přišlo mi velmi vtipné to postavit proti ideji Supermana, tedy někoho, kdo se pochlapí. V tomhle případě jde ale o skromného chlápka, který je navíc lhářem – roznáší poštu a aby se zachránil, půlku jí spálí,“ vzpomínal Costner v roce 2013 pro Huffington Post na své dílo, k němuž zjevně stále chová značně pozitivní emoce.
I s odstupem let (a ztracených milionů) by na něm tedy udělal jen tuto jednu změnu, což rozhodně svědčí o jeho tvůrčí zarputilosti. Uvidíme, zdali podobně sveřepě dokáže protlačit i další tři filmy ze série Horizont, na které se jistě bude muset rovněž zadlužit. Kevin Costner je prostě odvážný kovboj každým coulem! Ověřte si to i v našem žebříčku nejlepších westernů.