Americký sniper se stal největším hitem Clinta Eastwooda. Režírovat ale měla ještě větší legenda

Americký sniper se stal největším hitem Clinta Eastwooda. Režírovat ale měla ještě větší legenda
Americký sniper | Warner Bros.
Americký sniper je příběhem Chrise Kylea, kterého ve filmové verzi ztvárnil Bradley Cooper. Scenárista Jason Hall vycházel z Kyleova memoáru, kde je důsledně popsáno, jak se z příslušníka námořnických Navy SEALs stal nejproduktivnější odstřelovač v dějinách americké armády. Kyle si během služby ve válce v Iráku připsal 255 zabití, za což se dočkal i řady vojenských poct. Film se vedle jeho bitevní zdatnosti zabýval i bortícím se manželstvím s Tayou Studebaker (v podání Sienny Miller) a Kyleovou neschopností nastoupit po válečných hrůzách do otcovské role.
Americký sniper
Americký sniper
  • Netflix
  • O2 TV
  • Google Play
  • +1
79%
Není divu, že tato postava Eastwooda fascinovala. Sám se proslavil úlohami tvrďáckých kovbojů a nekonformních policistů, kteří pomocí násilí nastolují pořádek – a Kyle do této linie amerických hrdinů výborně zapadl. Ačkoli se Eastwood snažil ukázat i odvrácenou stranu této kariéry, totiž daň, kterou si takový životní styl vybírá na osobním životě, dočkal se mnoha odsudků kvůli přehnanému patriotismu či glorifikaci násilí a války.
Americký sniper
Americký sniper | Warner Bros.
Stojí však za zmínku, že Eastwood nebyl první režisérskou volbou. Scenárista Hall se totiž během psaní spřátelil se samotným Kylem a společně vymýšleli, koho do projektu zapojit. Přes společné známé se Hall dostal ke Cooperovi, který zrovna slavil úspěchu s romantikou Terapie láskou a idea se mu zalíbila. Ačkoli se chtěl do projektu zapojit pouze producentsky a hlavní roli přenechat Chrisu Prattovi, studio Warner Bros. si vyžádalo, aby Cooper Kylea i hrál.
Během roku 2012 měl o režii zájem i David O. Russell, s nímž Cooper točil právě Terapii láskou, avšak nakonec se projekt dostal na stůl Stevena Spielberga. Ten chtěl příběh rozšířit o linku s nepřátelským sniperem, se kterým bude Kyle na dálku soupeřit, což by mělo obohatit vnitřní život této postavy. Podle Halla se jednalo o skvělý nápad, který pomůže publiku se na Kylea lépe napojit.
Jenže tematické rozšíření také vedlo k tomu, že projekt začal plánovanou stopáží a rozpočtem poněkud nabobtnávat a Spielberg tušil, že se do šedesátimilionového budgetu studia nevejde. Po pár měsících tedy slavný režisér odstoupil a studioví pohlaváři se obrátili na svou stálici – Eastwooda, jenž s Warner Bros. spolupracoval už od 70. let.
Americký sniper
Americký sniper
Americký sniper
Americký sniper
Americký sniper
Filmařská legenda tou dobou zrovna četla Kyleovy memoáry a okamžitě souhlasila. A Eastwood dostál své pověsti úsporného režiséra. Rozkošatělý scénář značně pokrátil a celý film natočil rychleji a levněji, než se předpokládalo; i za cenu nechvalně známého a poněkud směšného použití dětské panenky namísto skutečného miminka v jedné rodinné scéně.
Můžeme jen spekulovat, jak by to vypadalo, kdyby na režijní stoličce zůstal Spielberg. Jeho hlavní přínos, tedy obohacení příběhu o nepřátelského snipera, se však do finálního střihu dostal. Možná by autor dramatu Zachraňte vojína Ryana, jež před Americkým sniperem drželo prvenství v podobě nejvýdělečnějšího válečného snímku, představil válku méně černobílým a agitačním způsobem nežli Eastwood. Zástupci Warner Bros. si však díky trochu nečekanému hitu mohli k angažování westernové legendy gratulovat.
Americký sniper tedy samozřejmě nechybí ani v našem žebříčku nejlepších válečných filmů, přestože Zachraňte vojína Ryana si uživatelé Kinoboxu cení ještě o něco více.
Zdroje: The Hollywood Reporter, Collider