Arnold Schwarenegger původně nechtěl hrát Terminátora. Z dobrých důvodů se bál zničení kariéry
Před deseti lety k výročí Terminátora vzpomínal Schwarzenegger pro Entertainment Weekly společně s dalšími členy tvůrčího týmu v čele s režisérem Jamesem Cameronem. Zmínil, že původně se pro roli zabijáckého androida počítalo s tehdejším miláčkem Ameriky, bývalou hvězdou amerického fotbalu O. J. Simpsonem. Schwarzenegger však přicházel v úvahu pro úlohu jeho lidského soka Kylea Reese.
Herec se tedy sešel s Cameronem na obědě a režisér prý počítal s tím, že bude hvězdného Barbara Conana musel odmítnout. A tak zatímco Schwarzenegger předkládal své představy o dynamice obou hlavních mužských postav, Cameronovi se v hlavě rodila jasná myšlenka. „Prohlížel jsem si, jak v restauraci na jeho obličej dopadá světlo a říkal jsem si: ‚Sakra, to je ale tvář! Zapomeňte na Reese, Arnold by byl skvělým terminátorem!“
Na to budoucí kalifornský guvernér reagoval jednoznačným odmítnutím: „Nic takového – vždyť ten chlápek má jen 17 řádek dialogů! Nechtěl jsem to dělat. Budoval jsem kariéru, chtěl jsem být hlavním hercem a ne záporákem. Ale Cameron řekl, že to natočí takovým způsobem, že veškeré mé zlé skutky publikum bez problémů omluví, protože budu naprosto cool. Dokonce tak cool, že mi někteří lidé budou i fandit.“
Cameron pokračoval: „Nezměnil jsem jediný řádek dialogu ani storyboardy, ale najednou jsme tu měli ohromně impozantního chlápka – lidský buldozer, tank. Terminátor měl být původně anonymní člověk v davu, zabijákem by mohl být kdokoli. Arnold ale z davu vystupuje. Dodalo to filmu sílu, se kterou jsem původně ani nepočítal.“
Z tohoto úhlu pohledu je zcela logická změna, kterou Schwarzenegger prošel mezi prvním a druhým dílem terminátoří ságy. V jedničce je drsnou, stylovou mašinou na zabíjení, díky čemuž se zařadil mezi nejslavnější i nejmilovanější záporáky; hercovy obavy z nešťastného kariérního kroku však lze pochopit. Pokud se někdo snaží protlačit do áčkové herecké ligy, dopomůže mu k tomu spíše větší množství dialogů a bohatá paleta prezentovaných emocí, nikoli ztvárnění nemluvného a od emocí odstřiženého padoucha, který chce zabít mladou ženu. Cameron však svůj slib Schwarzeneggovi splnil, a tak zatímco jeho záporáckou kreaci si pamatuje každý, Michael Biehn jako Kyle Reese se tak hluboko do diváckých srdcí nezapsal.
Ve dvojce se tedy android z budoucnosti stává parťákem mladého Johna Connora (Edward Furlong), pokouší se chápat lidské emoce a dokonce i žertovat. Leckteré humorné scény se setkaly s rozpačitým přijetím, ovšem přesun Schwarzeneggerova T-800 na tu „správnou“ stranu definitivně zpečetil doživotní propojení robustního herce s jednou z nejfrajerštějších rolí v dějinách nejen sci-fi žánru.
Schwarzenegger se jako terminátor objevil i v dalších filmech s podtituly Vzpoura strojů, Genisys a Temný osud, jejichž příběhové linie se kvůli cestování časem všelijak alternovaly či rovnou popíraly – avšak kanonické události z prvních dvou filmů si nikdo zpochybňovat nedovolil. I to svědčí o důležitosti a fanouškovské přízni, jimž se úvodní dvojice snímků i díky nezaměnitelnému Schwarzeneggerově podání těší. Jen těžko si lze představit, že by herec nakonec ztvárnil jinou (či dokonce vůbec žádnou) roli v této sáze…
První tři díly série nejsou na běžných streamovacích platformách dostupné, ale Terminator Genisys si můžete přehrát na SkyShowtime či Prima+, Terminátora: Temný osud zase na Disney+ a šanci můžete dát i snímku Terminator Salvation na HBO Max, v němž se Schwarzenegger však jako v jediném dosavadním pokračování neobjevil. Podívat se můžete i na náš nový žebříček nejlepších herců, v němž se Arnold pohybuje ve druhé stovce.