Po Hře na oliheň ožije další dystopie. Chystá se metaverse podle Ready Player One
Ready Player One | Warner Bros.
Nemělo by nás už asi překvapovat, že Hollywood přehlíží poselství vlastních děl ve jménu komerce. I proto jsme viděli skutečnou a v rámci žánru poměrně slušnou reality show na téma seriálu Hra na oliheň. Nyní vzniká virtuální projekt na motivy dystopického filmu Ready Player One, který tvrdil, že bychom měli víc času trávit ve fyzické realitě. Nakonec se však tvůrci zřejmě rozhodli, že strach ze zapomenutí skutečných hodnot není tak žhavý.
Spisovatel Ernest Cline měl v roce 2018 velké štěstí, že se o adaptaci jeho ne úplně mistrovské knížky postaral Steven Spielberg. Tím se zásadně zvýšila šance, že jeho práce utkvěje v popkulturním povědomí, než by zvládla v papírové podobě. A přestože v Česku nejde zrovna o dílo, na něž bychom bez ustání vzpomínali, v domácích Spojených státech se mu podařilo uzmout kus notoričnosti a věhlasu.
Především zaujal samotný námět, jemuž se povedlo trefit do právě začínající éry metaversů a virtuální reality. Ne že by Cline cokoli z toho vymyslel, ale realita začala tuto dlouho existující fantazii dohánět právě v součinnosti s jeho knížkou, čímž z ní učinila jakéhosi maskota. Bez ohledu na to, že vyznění příběhu je spíš varovné a zobrazuje pobyt v digitálních světech jako něco, před čím bychom se měli mít na pozoru.
Ready Player One: Hra začíná | Warner Bros.
Variety přesto informuje o tom, že firma Futureverse zabývající se AI a metaversní technologií zlanařila producenta filmu Dana Faraha a spisovatele Ernesta Clinea a společně vytvořili společnost Readyverse Studios, jejímž cílem je na motivy knihy a příběhu vytvořit „něco“ v digitálním světě.
Výsledek bychom měli vidět už tento rok, což je, upřímně řečeno, podezřele brzy na projekt, který musí řešit mnoho technických obtíží, jež si s velikášskými sny virtuální reality spojujeme. „Readyverse Studio položí základy k oživení metaversu zobrazeného v Clineově románu Ready Player One a jeho blockbusterové adaptaci,“ tvrdí prohlášení Readyverse Studios. Jestli to s sebou nese i celosvětovou válku a život většiny lidí pod hranicí chudoby, se nikde nepíše.
Společnost slibuje otevřený digitální multiverse pracující v rámci mnoha platforem, což zní skutečně grandiózně. Nutno však zdůraznit, že v minulosti všechny podobné plány selhaly. A stále se nezdá, že by na rozjetí takového plánu v plné parádě existoval trh, zeptejte se Marka Zuckerberga. Spoluúčast velkých jmen přináší určitou naději, že nejde jen o bludy několika nestřídmých ájťáků, ale raději bychom neměli očekávat, že se výsledek dostane o mnoho dál.