Jubilejní desátý ročník Fresh Film Festu ovládli Apači
Festivalová porota ve složení: britská scénáristka a producentka Lynda Myles, francouzská dramaturgyně a novinářka Pamela Pianezza a americký režisér Azazel Jacobs udělila hlavní cenu snímku Apači, debutu francouzského režiséra Thierryho de Perettiho.
Film vypráví příběh pětice teenagerů z Korsiky, která v prostředí turisty přeplněných plážích, kempů a klubů nemá co na práci. Jednoho večera však jeden z nich zavede zbytek party do prázdné luxusní vily, ve které stráví noc plnou hormonů, polonahých radovánek v bazénu a zbrklých rozhodnutí. „Na snímku obdivujeme, jak dokáže zviditelnit i to, co zůstává pod povrchem. Díky běžnému příběhu se ukáže skutečná tragédie, kterou sdílejí oběti, pachatelé a nakonec i my,“ zdůvodnila své jednomyslné rozhodnutí porota.
Drama Apači bylo již před letošním festivalem vybráno do nového společného labelu distribuční společnosti Artcam a festivalu Fresh Film Fest – Fresh Artcam, věnovanému debutové tvorbě. Film bude uveden v českých kinech a prostřednictvím alternativní distribuce v průběhu října. Zvláštní uznání v této festivalové sekci získal americký snímek Schovejte si své úsměvy (2013) o období dospívání dvou bratrů na americkém venkově, který režíroval Daniel Patrick Carbone. Zvláštní uznání bylo uděleno za „přesné zobrazení čistě mužského světa. Tvůrci se podařilo zachytit citlivé momenty dospívání v prostředí násilí a znepokojující tragédie.“
V sekci Konfrontace vybrala mezinárodní porota ve složení německá herečka, režisérka a scenáristka Angela Schanelec, dánský režisér a výtvarník Martin de Thurah a rakouský režisér a scenárista Sebastian Meise za vítěze v kategorii hraných filmů argentinský snímek Klisny a papoušci (2012) z prostředí mladé aristokracie v Buenos Aires režisérky Natalie Garagioly. „Zvolili jsme snímek s osobitou a zajímavou strukturou. Jde o jemný příběh, pod jehož povrchem se skrývá velké napětí,“ uvádí porota.
V kategorii dokumentů pak zvítězil rumunský snímek RIO 2016 (2013) režisérky Bianky Rotaru. „Cenu jsme udělili tvůrkyni, která dokázala natočit film, který nám nedovolí soudit. Vypráví příběh jednoho snu a zápasu o jeho uskutečnění, jehož jsme napjatými svědky,“ dodává porota. Zvláštní uznání získal český dokument Tomáše PolenskéhoPonorná řeka diakritiky (2012), portrét svérázného, experimentálního filmaře a učitele Martina Čiháka. „Jde o velmi inspirující snímek – vtipný, hravý a moudrý. Všichni jsme se na chvíli stali studenty, když jsme ho sledovali,“ uvádí porota.
Vítězem sekce Theatre Optique, mezinárodní soutěže studentské animované a experimentální tvorby, se stal německý snímek Tangram (2012) režisérky Kathariny Huber. „Porota byla velmi pozitivně překvapena kvalitou všech filmů. Vybrali jsme film Tangram, protože se odehrává v otevřeném prostoru a nabízí tak mnoho interpretací. Oceňujeme jeho uměleckou kvalitu a jsme velmi zvědavi na autorčin budoucí vývoj,“ říkají členové poroty. Zvláštní uznání poroty (zasedla ve složení: český výtvarník a autor videoartu Daniel Pitín, oceňovaný francouzský režisér a producent animovaných filmů Nicolas Jacquet a holandský animátor, ilustrátor a grafik Remco Vlaanderen) si odnáší slovenský animovaný film Pandy (2012) režiséra Matúše Vizáryho. „Pandy jsou filmem, který využívá černý humor a dynamický vizuální styl oslovující široké publikum,“ dodává porota festivalu.
Fresh Film Fest letos nabídl přes 145 snímků – svěžích, neotřelých, které nejsou jinde k vidění. Festival proběhl od 28. srpna do 1. září – v Kině 35 Francouzského institutu, obou sálech kina Světozor, Studiu Béla Maďarského kulturního institutu, Biu Ponrepo, zdarma na FAMU a také v letním kině v Riegrových sadech. Doprovodný program koncertů, projekcí i DJs party ovládl Klub Ilusion na Vinohradské třídě.