Fresh Film Fest uvede nový snímek Terrence Malicka, kontroverzní dokument o Googlu i mladého Tima Rotha jako skinheada
Pětidenní maratón projekcí proběhne v centru Prahy již od 28. srpna do 1. září – v Kině 35 Francouzského institutu, obou sálech kina Světozor, Studiu Béla Maďarského kulturního institutu, Biu Ponrepo, zdarma na FAMU a také v letním kině v Riegrových sadech. Nemůže chybět doprovodný program koncertů, projekcí i DJs party ovládne Klub Ilusion na Vinohradské třídě. Celkově by mělo být v letošním ročníků uvedeno 140 snímků.
Pro hlavní programovou sekci si letos pořadatelé vybrali téma fanatismu. „A to jak ve smyslu značící pozitivní umanutí a horlivost, tak i negativní posedlost nějakou myšlenkou,“ vysvětluje umělecký ředitel Jan Stehlík. Základem této sekce se stane kolekce snímků britského politicky provokativního režiséra Alana Clarkea, u něhož začínali herci jako Tim Roth, Gary Oldman nebo Ray Winstone. „Alan Clarke inspiroval generaci spisovatelů, herců a režisérů, například Paula Greengrasse, Stephena Frearse nebo později Dannyho Boyla,“ uvádí dramaturg Michal Hogenauer. Jedním z uváděných příkladů je televizní film Made in Britain z roku 1982 o 16letém skinheadovi, kterého ztvárnil právě mladý Tim Roth.
K dalším snímkům v rámci Fanatismu patří například dokument Jesus Camp režisérek Rachel Grady a Heidi Ewing, který zachycuje průběh tábora na výchovu budoucí generace křesťanů majících jednou převzít vládu v USA. Kanadský dokument Lunarcy! z roku 2012 vypráví příběh několika osobností, které propojuje silná posedlost Měsícem. V této sekci se také objeví kontroverzní dokument Google and the World Brain o plánu této společnosti vybudovat největší knihovnu, který měl letos premiéru v Sundance. O tom, jak tvoří, natáčí i učí slavný režisér Michael Haneke, vypráví strhující portrét Michael H. Profession: Director, který bude uveden za účasti režiséra Yvesa Montmayeura. Program v této sekci doplní starší filmy jako kultovní drama Kult hákového kříže (r: Tony Kaye, 1998), dobrodružný Fitzcarraldo (r: Werner Herzog, 1982) nebo Svěží vítr (r: Miklós Jancsó, 1969).
Nesoutěžní sekce Bright Future se zaměří na první či druhé celovečerní filmy, které již získaly ocenění a uznání na řadě zahraničních festivalů – k nejzajímavějším letos patří sci-fi horor Antiviral od Brandona Cronenberga (syn slavného režiséra), který měl loni premiéru na festivalu v Cannes, švédské drama Eat sleep die, debut režisérky Gabriely Pichler, která před třemi roky vyhrála na Fresh Film Festu studentskou sekci, švédský snímek Flimmer režiséra Patrika Eklunda nebo americké drama The ComedyRicka Alversona s Jamesem Murphym z kapely LCD Soundsystem v jedné z hlavních rolí (premiéra v loňské soutěži na Sundance).
Další nesoutěžní sekce Break Rules nabídne experimentální filmy od zkušených a vyzrálých režisérů a umělců. „Díla, která je těžké kategorizovat, ve kterých se příběh pomalu vytrácí či převrací a vůdčí úlohu přebírá obraz a imaginace,“ popisuje sekci Jan Stehlík. Za zhlédnutí stojí například nejnovější film Terrence MalickaTo the Wonder s Rachel McAdams, Benem Affleckem, Olgou Kurylenko či Javierem Bardemem, nebo snímek Le météore (The Meteor / Meteor) kanadského režiséra Françoise Delisle. K zajímavostem bude patřit představení nejzajímavějších úvodních titulkových sekvencí celovečerních filmů (například Sedm, Vejdi do prázdna či seriál True Blood).
K hlavním – půlnočním - lákadlům nesoutěžního programu budou patřit thriller Killer Joe o drogovém dealeru z malého města od režiséra Williama Friedkina (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) nebo Du Zhan (Drogová válka / Drug War), nový film Johnnyho To, který je příběhem tažení protidrogové jednotky proti vlivnému seskupení výrobců a překupníků drog.
V letním kině zdarma bude uvedena například kriminální komedie Spring Breakers od Harmony Korineho, jehož Werner Herzog nazval „budoucností americké kinematografie“, a také vítězné filmy letošního ročníku.
Zvláštní sekce Fresh Dox zaměřená na neotřelé a inovativní dokumenty s přesahy do hudby představí například snímek We Are Modeselektor o stejnojmenné berlínské hudební formaci nebo film The Secret Disco Revolution redefinující postavení a přínos éry disco music.
Do soutěžní sekce Fresh Generation prvních a druhých celovečerních filmů se podařilo letos získat šest skvělých snímků, které osobně představí jejich tvůrci. Jde o drama Les Apaches (Apači), minimalistický snímek připomínající filmy od Jacquese TatihoDas merkwürdige Kätzchen (Divná kočička), vizuálně fantastický snímek Leones (Lvi), tragikomický debut The Deflowering of Eva Van End (Ztráta panenství Evy van End), drama o moci s naturalistickým herectvím a přitažlivou kamerou Coldwater amerického tvůrce Vincenta Grashawa a snímek Hide Your Smiling Faces (Schovejte úsměvy).