Nominacím na prestižní Emmy vládne Šógun. Kontroverze opět vyvolává Medvěd
Za dva měsíce tedy dojde k ocenění titulů, které se v amerických televizích a na streamovacích platformách objevily mezi loňským červnem a letošním květnem, kdy reálně skončila televizní sezóna. Nejúspěšnějším dílem se z hlediska nominací stalo samurajské drama Šógun hned s 25 želízky v ohni. Historický hit se popere mimo jiné o sošku za nejlepší dramatický seriál, kde mu bude konkurovat poslední série Koruny, Fallout, Pozlacený věk, sci-fi Problémy tří těles, The Morning Show, seriáloví Mr. & Mrs. Smith a kriminálka Slow Horses. Na druhém místě se s 23 nominacemi ocitl velmi dramatický seriál Medvěd, který už potřetí vyvolal vlnu kontroverze kvůli zařazení do kategorie komedií.
Tam jej tvůrci nasadili už na začátku, takže nyní by bylo pro všechny strany podivné a nedůstojné zařadit zpátečku, přesto si autoři leckterých zdařilých komediálních počinů mohou oprávněně stěžovat, že jim Medvěd zabírá cenné místo – a určitou zášť ještě umocňují nepříliš pozitivní ohlasy na nyní běžící třetí řadu. Aktuální uznání se však vážou ještě k druhé sezóně, jejíž úspěch je rozhodně nevídaný, jelikož takové množství nominací si žádný komediální (ani „komediální“) seriál nevysloužil od roku 2009, kdy obdobně výrazně bodovalo Studio 30 Rock.
V závěsu za touto dvojicí se ocitlo několik dalších úspěšných titulů. 21 nominací získala třetí řada mysteriózní krimi komedie Jen vraždy v budově, o dvě méně čtvrtá série Temného případu (s podtitulem Noční krajina). 18 uznání dostala šestá série netflixovského hitu Koruna a 16 šancí na zisk sošky má postapokalyptická novinka Fallout. Podobného úspěchu dosáhl i věhlasný pořad Saturday Night Live, dramedie Stále v kurzu, špionážní Mr. & Mrs. Smith, pátá série kriminálky Fargo či netflixovská artovka Ripley.
Z letošních nominací také lze vysoudit hned několik závěrů. Jak poznamenává Marcus Jones z webu IndieWire, zdá se, že filmaři rozhodující o udělování cen konečně dohnali své domácí úkoly a podívali se na některé dříve opomíjené seriály. Mezi nejlepšími dramatickými sériemi se tudíž objevily třeba třetí řady Slow Horses a The Morning Show či druhá sezóna Pozlaceného věku. Na tu se upřela lobbistická pozornost ze strany HBO, jelikož jiné hity jako Rod draka či The Last of Us v požadovaném časovém horizontu neběžely a oceňovaný Boj o moc již skončil. A kriminálka Slow Horses se navzdory veškeré chvále až do letoška nedočkala jediné nominace, takže opravdu se zdá, že hlasující lidé z branže dali i tomuto dílu konečně šanci.
Zajímavé bude sledovat i situaci Netflixu, který sice s celkem 107 nominacemi získal nejvíce šancí k výhře ze všech televizních kanálů či platforem, zároveň však nemá tak silná želízka v ohni jako v minulých letech. Oproti jiným streamovacím službám dokáže Netflix stále chrlit dostatek kvantity, avšak s kvalitou už to leckdy tak slavné není…
Jelikož nyní žádná stávka v dohledu není, tak už za dva měsíce se dozvíme, které tituly vyjdou vítězně i ze slavnostního ceremoniálu. Zatím se můžete mrknout aspoň na náš žebříček nejlepších seriálů letošního roku.