V Brně se představí skvělé televizní seriály, o jejichž existenci jste neměli ponětí. Kvůli koronakrizi je můžete vidět zcela zdarma
„Letos nechceme být killeři“, tak by se dalo ve stručnosti vyjádřit motto, kterého se během letošních příprav drží organizační tým mezinárodního soutěžního televizního festivalu Serial Killer. Organizační tým už v počátcích koronakrize reflektoval, jak na situaci reagují starší a zavedenější partnerské festivaly v západní Evropě. Většina z nich přešla velice rychle do digitální podoby s většími či menšími diváckými i odbornými úspěchy. Serial Killer se rozhodl vzít si z této krize to nejlepší, kompletně zrekonstruoval webové stránky a navázal spolupráci s portálem DAFilms, jednou z nejzkušenějších českých VOD platforem sdružujících mimo jiné sedm klíčových evropských dokumentárních festivalů.
Co je důležitější, všechny strhující seriálové novinky budou mít diváci v ČR a na Slovensku možnost sledovat po dobu konání festivalu zdarma, stačí se pouze zaregistrovat přímo na stránkách festivalu nebo DAFilms. „Program je i letos rozdělen do několika kategorií, v rámci Soutěže budou moct diváci vidět nejlepší seriály z oblasti střední a východní Evropy, která se sice stále drží detektivek, přináší však i čím dál všímavější kritickou společenskou reflexi. Kolekce seriálů ze zbytku Evropy nazvaná Mezinárodní Panorama letos ukazuje, že po silném období detektivek začal trend politických dramat a true-crime rekonstrukcí. Pro diváky jsme vybrali ty nejzajímavější,“ popsala letošní festivalový program jeho dramaturgyně Táňa Zabloudilová.
Na webových stránkách Serial Killera můžou letos diváci vidět také unikátní program pozůstávající z příspěvků nejzajímavějších zahraničních i českých festivalových hostů; ve spolupráci se společností SONY se v těchto dnech natáčí s hosty po celé Evropě. „Program plánujeme produkovat ve vysoké kvalitě, příspěvky budou otitulkované, sestříhané, hutné a plné podstatných informací, novinek a postřehů, protože se domníváme, že mnoho diváků, včetně profesionálů, je unavených ze streamování a online diskusí, kterým už nikdo nedokáže věnovat dostatečnou pozornost,“ říká ředitelka festivalu Kamila Zlatušková.
Velká část obsahu bude tedy dostupná online, organizátoři ale nerezignovali ani na klasickou „živou“ akci, jen letos pozměnili její charakter. Speciální projekce, včetně unikátní premiéry jediného českého soutěžního snímku, ale také rozhovory, diskusní fóra, večírky a další bohatý doprovodný program, včetně zombie make-up dílny – to vše se bude letos ve dnech 25. až 27. září odehrávat v brněnském Divadle Husa na provázku. Po celou dobu konání festivalu bude zároveň kladen patřičný důraz na bezpečnost, ale samozřejmě také komfort všech diváků i speciálních hostů. Účast letos mimo jiné potvrdili nejvýznamnější hráči českého televizního byznysu, ale i herci, režiséři a osobnosti českého veřejného prostoru spjatí s kvalitní TV tvorbou a v neposlední řadě i ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Vrcholem těchto „offline“ dnů bude předání ceny Progressive Killer, jejímž laureátem se letos stane producent a režisér Viktor Tauš, jehož unikátní premiéra seriálu Zrádci byla v loňském ročníku ozdobou soutěže nejlepších seriálů střední a východní Evropy. Festivalovou strategií je totiž systematicky mapovat a vyzdvihovat nejen kvalitní televizní produkci, ale také upozorňovat na výjimečné tvůrčí a producentské talenty z našeho regionu.
V porotě i letos zasednou výjimečné osobnosti, mimo jiné Peter Ansorge, bývalý šéf dramatické tvorby legendární britské televize Channel4, kde poprvé zazářily talenty Sachy Barona Cohena, Dylana Morana a Rickyho Gervaise; Cia Edström, šéfka programu pro profesionály TV Drama Vision, jednoho z nejuznávanějších televizních festivalů kvalitní televizní tvorby, švédského Goteborg Film Festivalu; nebo bývalá ředitelka známé dánské filmové školy a dlouholetá spolupracovnice Larse Von Triera Vinca Wiedemann.