Václav Štekl

6.7
Václav Štekl

Václav Štekl se narodil 23. září 1929 v Plzni. Přestože se původně vyučil slévačem šedé litiny, jeho vášeň pro divadlo ho přivedla k ochotnickému herectví. Tato záliba ho nakonec vedla k rozhodnutí věnovat se herectví profesionálně, což ho přimělo ke studiu na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (DAMU), kterou úspěšně absolvoval v roce 1953.

Počátky kariéry v armádních souborech

Po ukončení studií nastoupil do Ústředního vojenského souboru Vítězná křídla, kde působil v letech 1954 až 1956. Následně pokračoval v Ústředním souboru ministerstva vnitra v období 1957 až 1959. Tato angažmá mu poskytla cenné zkušenosti a umožnila rozvíjet jeho herecký talent v různých inscenacích a představeních.

Působení v Divadle Semafor

V roce 1960 se stal členem legendárního Divadla Semafor, kde působil až do roku 1963. Během tohoto období se podílel na řadě úspěšných inscenací a spolupracoval s významnými osobnostmi české divadelní scény. Jeho působení v Semaforu však bylo ukončeno kvůli neshodám s vedením divadla.

Estrádní umělec a konferenciér

Po odchodu ze Semaforu se Václav Štekl věnoval estrádnímu umění a působil jako konferenciér. Jeho osobitý humor a schopnost improvizace z něj učinily vyhledávaného baviče na různých kulturních akcích a estrádách po celé republice.

Filmová a televizní kariéra

Václav Štekl byl často obsazován do menších, ale výrazných rolí ve filmu a televizi. Objevil se ve snímcích jako "Limonádový Joe aneb Koňská opera" (1964), "Spalovač mrtvol" (1968), "Zítra to roztočíme, drahoušku...!" (1976) či "Což takhle dát si špenát" (1977). Jeho filmografie zahrnuje desítky titulů, ve kterých zanechal nezapomenutelný dojem svým komediálním talentem.

Osobní život a záliby

Štekl byl známý jako milovník života, vyhlášený gurmán a společenský člověk. Rád si dopřával dobré jídlo a pití, což vedlo k celoživotnímu boji s obezitou. Navzdory lékařským doporučením ohledně diety a životosprávy se svých požitků nevzdával. Paradoxně měl panický strach ze smrti, o které často mluvil, ale své návyky nezměnil.

Úmrtí a odkaz

Václav Štekl zemřel 5. února 1994 v Praze ve věku 64 let na infarkt. Jeho bohatá kariéra a nezapomenutelné role zanechaly trvalý otisk v české kultuře.

Ohlasy a vzpomínky

Kolegové a přátelé na něj vzpomínají jako na člověka s velkým srdcem a nevyčerpatelnou energií. Jeho přínos českému divadlu a filmu je dodnes oceňován, a jeho role jsou stále připomínány v retrospektivách a vzpomínkových pořadech.



Václav Štekl: Filmy a pořady 92


Dodatečné informace

Narození:
23. 9. 1929
Plzeň, Československo
Úmrtí:
5. 2. 1994
Praha, Česká republika