V Praze ve středu začal festival krátkometrážních filmů přidružený ke karlovarskému festivalu Pragueshorts. Nabízí některé z nejlepších a nejoceňovanějších světových kraťasů minulé sezóny, stejně jako vyhlížené snímky nadějných českých tvůrců. Jako vždy platí, že vyrazit klidně náhodně na některé z pásem je prakticky zárukou stylisticky i tematicky podnětného zážitku, protože to by v tom byl čert, aby vás nezaujal alespoň jeden ze snímků, jež málokdy přesáhnou půl hodiny. Organizátoři nám do Kinoboxu poslali ochutnávku toho nejlepšího z letošní nabídky, podívejme se tedy, co vás mimo jiné čeká.
Články 5
V sobotu večer se v pražském Divadle Archa uskutečnilo slavnostní vyhlášení 14. ročníku Cen české filmové kritiky, jež každoročně organizuje Sdružení české filmové kritiky za podpory České televize, Státního fondu kinematografie či Ministerstva kultury ČR. Ceny se snaží odlišit od ještě zavedenějších Českých lvů, což potvrdily i letošní nominace. Zatímco u lví konkurence získalo nejvíce nominací drama Bratři, u kritiků příběh bratrů Mašínů vyšel naprázdno a nejvíc želízek měla před dnešním večerem hororová komedie Přišla v noci. Nakonec dominovala i během samotného večera.
Celkem osmnáct titulů se letos uchází o Ceny české filmové kritiky, jež každoročně organizuje Sdružení české filmové kritiky za podpory České televize, Státního fondu kinematografie či Ministerstva kultury ČR. Nejvyšší počet – pět nominací – obdržela černá hororová komedie Přišla v noci od režisérů Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka, která po úspěchu na karlovarském festivalu pobavila publikum v listopadu také v českých kinech.
Hodinové pásmo čtyř krátkometrážních filmů z FAMU. Zní to trochu jako nuda? Překvapivě se ukazuje, že jedny z nejlepších českých filmů jsou právě ty školní, kde ještě panuje absolutní tvůrčí svoboda.
FAMU míří už počtvrté do kina. V podobném termínu se v minulých letech objevovala v běžné distribuci pásma s názvem FAMU v kině, letos je to FAMU Four. Její součástí jsou čtyři studentské snímky, jež se dočkaly úspěšných premiér na zahraničních festivalech. Proto je skvělé, že je na plátně můžou vidět i tuzemští diváci a divačky.