Africká audiovizuální estetika v Hollywoodu expanduje nejen zásluhou marvelovek jako Black Panther, ale také díky ghanskému všestrannému umělci jménem Blitz Bazawule. Hudební producent a písničkář režíroval svůj první celovečerní film roku 2018, podílel se na vizuálním hudebním albu Beyoncé Black is King a loni uvedl svůj muzikálový remake Purpurová barvy (The Color Purple) v produkci Oprah Winfrey a Stevena Spielberga. Warner Bros. nyní získalo práva na jeho vlastní scénář s pracovním názvem Black Samurai o legendárním africkém válečníkovi Yasukovi, jenž v 16. století sloužil pod japonským vladařem Oda Nobunagou.
Články 9
Prvotní instinkt při výběru filmu radí pustit si trailer. A právě to může být největší chyba. Stejně tak se někomu jeví jako věc cti, že si o snímku před návštěvou kina nic nepřečte. Jenže riskuje, že se pak střetne s úplně jiným dílem, než jaké očekával. Podívejme se na případy, kdy publikum bylo připravené na úplně jiný zážitek, a zapřemýšlejme, v jaké míře za to mohou naše dohady a v jaké vychytralí marketéři.
V Hollywoodu po 81. rozdali prestižní Zlaté glóby, jimiž asociace zahraničních novinářů každoročně oceňovala mimořádné umělecké úspěchy na poli filmu a televize. Letos ovšem hlasování poprvé připadlo novému a globálně vyváženějšímu sdružení 300 žurnalistů a žurnalistek z celého světa, kteří nejlepšími filmy roku zvolili drama Oppenheimer, komedii Chudáčci (Poor Things) a evropskou Anatomii pádu (Anatomie d'une chute). Na ceremonii, jíž provázel stand-up komik a herec Jo Koy, se z vítězství radovali rovněž herci Cillian Murphy, Paul Giamatti a Robert Downey jr. nebo herečky Emma Stone a Lily Gladstone. Nejlepším seriálem se jako tradičně stalo korporátní satirické drama Boj o moc, které si odneslo i tři herecké ceny. První Zlatý glóbus vyhrál také populární režisér Christopher Nolan.
Zatímco v prosinci bývá v českých kinech pusto, v prvních měsících nového roku se k nám dostávají snímky, které obvykle získávají nominace na výroční ceny. V přiloženém videu a článku s odkazy na databázi vám dáváme výběr toho nejzajímavějšího, co poběží v kinech v první čtvrtině roku 2024.
Severoamerická Akademie filmového umění a věd, známější pod zkratkou Oscar, dnes představila semifinalisty v deseti kategoriích. Širší nominace vždy přinášejí patnáctku těch, kteří budou později usilovat o užší výběr. Mezi představenými kategoriemi najdeme například dokument, cizojazyčný film, hudbu nebo vizuální efekty. Z dostupných dat to zatím vypadá na velký triumf Barbie.
Wonka už týden oslazuje světová kina a odnáší si z nich slušné peníze i reakce publika. Jedna věta se však zjevuje v mnoha bezprostředních diváckých reakcích: „Nevěděl/a jsem, že to je muzikál!“ To je zdánlivě absurdní. Jak je možné nevědět v době přesycení všudypřítomným marketingem, že film, na který se rozhodneme jít do kina, je plný zpěvu a tance? Není to však chyba návštěvníků. Obvykle musíme ohledně fungování filmového průmyslu krotit divoké konspirační teorie, nikoli však nyní.
Druhé nejprestižnější filmové ocenění světa zná své letošní nominované filmy, seriály a osobnosti. Zlaté glóby, jejichž hlasování nově neutváří asociace zahraničních novinářů působících v Hollywoodu, na podzim ohlásily také novou kategorii vyzdvihující filmy, jež zaznamenaly výjimečný tržební úspěch. Druhá novinka se týká stand-up komiků, šest z nich si za televizní vystoupení o minimálním rozsahu třiceti minut poprvé vysloužilo vlastní nominaci. O vítězích rozhoduje 300 žurnalistů a žurnalistek z celého světa, práva nyní drží společnost Dick Clark Productions. V pořadí 81. ceremoniál proběhne 7. ledna 2024 v hotelu Beverly Hilton, přičemž totožnost moderátora se ještě tají. Níže si můžete prohlédnout seznam nominovaných děl a osobností.
V Hollywoodu probíhá už několik měsíců stávka scenáristického cechu a před několika týdny se k němu připojilo i odborové sdružení herců a hereček. Natáčení některých filmů a seriálů bylo pozastaveno, některé pro jistotu vůbec nešly do výroby. Zatím však stále nebyl problém s uváděním již hotových filmů. Nicméně vzhledem k tomu, že herci a herečky ve stávce mají závazek nepropagovat natočená díla, znamená to, že se ani nemohou odehrát slavnostní premiéry.
První trailer k filmové adaptaci muzikálu Purpurová barva, který vychází ze stejnojmenné knižní předlohy Alice Walker z roku 1982, vypustilo studio Warner Bros. Román poprvé zfilmoval roku 1985 Steven Spielberg, muzikál měl broadwayskou premiéru o dvacet let později.