V Hollywoodu po 81. rozdali prestižní Zlaté glóby, jimiž asociace zahraničních novinářů každoročně oceňovala mimořádné umělecké úspěchy na poli filmu a televize. Letos ovšem hlasování poprvé připadlo novému a globálně vyváženějšímu sdružení 300 žurnalistů a žurnalistek z celého světa, kteří nejlepšími filmy roku zvolili drama Oppenheimer, komedii Chudáčci (Poor Things) a evropskou Anatomii pádu (Anatomie d'une chute). Na ceremonii, jíž provázel stand-up komik a herec Jo Koy, se z vítězství radovali rovněž herci Cillian Murphy, Paul Giamatti a Robert Downey jr. nebo herečky Emma Stone a Lily Gladstone. Nejlepším seriálem se jako tradičně stalo korporátní satirické drama Boj o moc, které si odneslo i tři herecké ceny. První Zlatý glóbus vyhrál také populární režisér Christopher Nolan.
Články 9
Filmů vzniká tak mnoho a existuje tolik různých diváckých skupin, že není možné vytvořit žebříček ani základně přijatelných nejlepších filmů roku. Zahraniční weby to řeší vyhlašováním 20, 50 nebo 100 nejlepších snímků roku, což je však také svého druhu devalvace pojmu „nejlepší“.
Druhé nejprestižnější filmové ocenění světa zná své letošní nominované filmy, seriály a osobnosti. Zlaté glóby, jejichž hlasování nově neutváří asociace zahraničních novinářů působících v Hollywoodu, na podzim ohlásily také novou kategorii vyzdvihující filmy, jež zaznamenaly výjimečný tržební úspěch. Druhá novinka se týká stand-up komiků, šest z nich si za televizní vystoupení o minimálním rozsahu třiceti minut poprvé vysloužilo vlastní nominaci. O vítězích rozhoduje 300 žurnalistů a žurnalistek z celého světa, práva nyní drží společnost Dick Clark Productions. V pořadí 81. ceremoniál proběhne 7. ledna 2024 v hotelu Beverly Hilton, přičemž totožnost moderátora se ještě tají. Níže si můžete prohlédnout seznam nominovaných děl a osobností.
Do českých kin se dostává jedno dvě anime ročně. Snímkem Suzume bychom měli kvótu víceméně splněnou. 122minutová romanticko-komediální fantasy road movie (ano, v Japonsku se s žánry nemažou) je sedmým celovečerním počinem Makota Šinkaie.
Japonské anime Suzume je sedmým celovečerním počinem padesátiletého scenáristy a režiséra Makota Šinkaie. Ve 122 minutách střídá epické měřítko a intimní momenty. Vypráví o středoškolačce, která se shodou okolností připlete do cesty kastě „zavíračů“, kteří zajišťují, aby do Japonska z podzemí neproudili démoničtí červi, kteří můžou způsobit zemětřesení.
V Karlových Varech skončil 57. filmový festival. Redakce Kinoboxu zrecenzovala čtyři desítky uvedených děl a nad jejich kvalitou panovala všeobecná spokojenost. Nyní přinášíme souhrn osmi nejvýraznějších premiér, které v nadcházejících měsících doputují i do široké tuzemské distribuce. Je přitom pravděpodobné, že řada oceňovaných premiér včetně vítězného snímku hlavní soutěže Blažiny lekce či diváckého favorita Ve jménu cti svého distributora teprve získá.
Čtyřicet filmů z letošního programu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary pro vás letos zrecenzovali redaktoři Kinoboxu. Řada z nich půjde do české distribuce, podívejte se proto, o kterých snímcích je už teď rozhodnuté, že je budete moci zhlédnout. Filmy řadíme abecedně, u některých se můžete podívat na trailer či ukázku, případně si přečíst recenzi.
V Karlových Varech skončil 57. ročník mezinárodního filmového festivalu. Neměli jste možnost se přehlídky zúčastnit? Pak jsou tady pro vás oficiální ozvěny Šary Vary, které probíhají od 10. do 16. července ve vybraných kinech v Praze a v Brně.
Konec minulého roku patřil poměrně úspěšné premiéře Kocoura v botách 2. Celý rok se ale o přízeň hlavně malých diváků a divaček ucházelo mnoho snímků od vyhlášených studií jako Pixar, Disney nebo DreamWorks. Kdo z nich to nakonec u publika vyhrál a může se pyšnit titulem nejvýdělečnějšího a tedy i nejnavštěvovanějšího animovaného filmu roku 2022 s ohledem na tržby z kin?