FIFA : Pod povrchem

71%
FIFA : Pod povrchem

Dokumentární série mapující kontroverzní učinění FIFA, která za nejistých okolností rozhodla o konání světového šampionátu v Kataru, který má pro sportovní událost nulové zázemí, špatné podnební podmínky a místo konání si zřejmě zaplatili nemalou sumou. Investigativní snímek se zevrubným způsobem noří do korupčních skandálů napříč historií i současností. Vykresluje FIFU jako pochybnou mocenskou organizaci, z které se vytrácí láska ke hře a nahrazuje ji mocenský boj o kapitál.




hanys_
hanys_
18 781 bodů
6
Zajímavá fakta o vzniku Fifa, prvních aférách, nástupu Blattera a jeho pádu. Je to zajímavé, ale (zas a opět jak je u netflixu zvykem) zbytečně dlouhé. 6/10
Wally007
Wally007
9 625 bodů
8
Hnus, Velebnosti! O tom, že se z fotbalu stala žumpa plná korupce, neuvěřitelně přeplácených 'hvězd' a předem jasných výsledků netřeba diskutovat. Zde je vidět proč... Asi jsem to čekal ještě víc třaskavější..v podstatě zde nebylo uvedeno nic o čem by se již nevědělo. Sem tam se to táhlo a opakovalo se vícekrát jedno téma. Infantino ve mně rozhodně důvěru nevzbuzuje a myslím, že šance na zlepšení tu není...
Motinski
Motinski
7 661 bodů
7
Prvá časť je geniálna a hneď som sa namotal. Škoda že ďalšie trochu stratili tempo a vlastne sa v nich riešilo to isté dookola naprieč rokmi. Neberiem to ako chybu len sa kľudne mohla séria skrátiť na 3 epizódy. Ide sa ale pekne pod povrch ako už názov napovedá a dozviete sa všetko o tých najšpinavejšich praktikách v celej organizácii. Všetko je podané zrozumiteľne a technicky veľmi prehľadne postrihané. Myslím že po tomto už nebude nikto namietať keď bude FIFA označovaná ako mafia.

Dodatečné informace

Původní název:
FIFA Uncovered (více)
  • USA FIFA : Pod povrchem
  • USA FIFA Uncovered
  • USA FIFA: Pod povrchem
Premiéra v ČR:
10. 11. 2022
Distributor:
Netflix
Země původu:
USA
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch

  • 27. května 2015 bylo 14 vrcholných představitelů a podnikatelů FIFA obviněno z úplatkářství, podvodů a praní špinavých peněz v celkové výši 150 milionů dolarů. Polovinu obviněných zatkly švýcarské úřady také v Curychu, a to z pověření ministerstva spravedlnosti Spojených států, které před několika lety zahájilo vyšetřování vedené FBI. Podle americké generální prokurátorky Loretty Lynchové tito funkcionáři nedodržovali pravidla hry ani nechránili integritu sportu; místo toho "zkorumpovali podnikání v celosvětovém fotbale, aby posloužili svým zájmům a obohatili se". Mezitím švýcarští federální prokurátoři rovněž zahájili trestní řízení týkající se přidělení mistrovství světa ve fotbale v letech 2018 a 2022 Rusku, respektive Kataru.
  • Hlavními aktéry jsou představitelé FIFA z Jižní a Severní Ameriky, šéfové sportovního marketingu, americké ministerstvo spravedlnosti a švýcarské úřady. Od začátku června 2015 čekají zatčení funkcionáři v Curychu na zpracování a vydání ke stíhání do Spojených států. Mezi obviněnými funkcionáři FIFA jsou Jeffrey Webb, Eugenio Figueredo, Jack Warner, Eduardo Li, Julio Rocha Lopez, Costas Takkas, Rafael Esquivel, Josй Maria Marin a Nicolás Leoz. Mezi významné vysoce postavené členy z těchto osobností patří Jeffrey Webb, současný viceprezident FIFA a bývalý prezident CONCACAF, řídícího orgánu pro fotbalové asociace v Severní a Střední Americe a Karibiku. Dále je zde Jack Warner, bývalý viceprezident FIFA a prezident CONCACAF, tedy funkce, které zastával až do svého pozastavení činnosti a rezignace v roce 2011. Kromě toho údajně neznámý vysoce postavený úředník doplnil panu Warnerovi platbu ve výši 10 milionů dolarů výměnou za jeho hlas na podporu mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice v roce 2010. Všeobecně se má za to, že oním neznámým úředníkem je generální tajemník FIFA Jerome Valcke.
  • Řídící struktura FIFA se skládá z prezidenta, generálního sekretáře, kongresu se zástupci všech přidružených členských asociací a řady výborů včetně finančního, disciplinárního a rozhodčích. Kongres se schází každý rok, aby projednal realizaci asociace, přičemž každá členská asociace má jeden hlas bez ohledu na svou velikost nebo fotbalovou sílu. FIFA také uznává šest konfederací, které dohlížejí na sport napříč různými světovými kontinenty a regiony. Zajímavé je, že FIFA má více členských států než OSN, protože uznává i nesuverénní subjekty a politicky sporná území, jako je Palestina. Asociace nekontroluje pravidla fotbalu, ale má na starosti vymáhání sankcí, například pozastavení činnosti hráčů nebo týmů, pokud narušují řádný chod sportu.