Zajímavosti 43
- Ve filmu původně hrál i Richard Gere a to ředitele školy. Nakonec byla jeho role vystřižena.
- Keď šéf štúdia Columbia Pictures Frank Price Stevena Spielberga so scenárom E.T.-ho odmietol, Spielberg sa rozhodol projekt ponúknuť Universalu. Ten po ňom okamžite skočil.
- Samotný E. T. bol hraný hercom vo vypchatom obleku a dvomi rôznymi mechanickými výtvormi: bábkou, upevnenou na podlahu, a elektronickým robotom s 86 pohyblivými uzlami a so 40 rôznymi výrazmi tváre na štyroch vymeniteľných hlavách.
- Steven Spielberg o E.T. - Mimozemšťanovi říká: "E.T. je ve skutečnosti o rozvodu mých rodičů a ten příběh jsem v sobě nosil už od dětství.''
- Snímek získal tři Oscary za vizuální a zvukové efekty, Oscara za nejlepší hudbu a byl nominován na Oscara za nejlepší režii, kameru, střih, původní scénář a nejlepší film.
- Americkou premiéru měl E.T. - Mimozemšťan 11. června 1982 a jen v USA utržil více než 400 milionů dolarů.
- Herci ani štáb nemohli mluvit s tiskem a ven nesměly proniknout žádné fotky mimozemského návštěvníka, dokonce ani slavný plakát noční oblohy s E.T. a Elliotem na kole.
- Spielberg při natáčení využil v obleku E.T.eho i chlapce, který se narodil bez nohou a naučil se chodit po rukou. Použit byl například ve scéně, kdy se E.T. opije a vrávorá po kuchyni.
- Výtvarník Carlo Rambaldi se při vytváření E.T.eho modelů inspiroval svou perskou kočkou.
- Spielbergův požadavek na vizáž E.T.ho zněl: "Něco tak ošklivého, že by to mohla milovat jen vlastní matka".
- Vyšla i kniha od autora Williama Kotzwinklea, která navazovala na první film a pojednávala o E.T.ho touze vrátit se na Zem i navzdory zákazu od ostatních členů jeho druhu.
- Díky úspěchu a oblibě bylo na film samozřejmě často odkazováno. Jeden z nejznámějších vtípků je z parodie Připoutejte se, prosím! 2, kde E.T. "volá domů".
- V roce 1999 rozjely Britské telekomunikace kampaň "Stay in Touch", ve které byl E.T. hlavním "tahounem."
- V roce 1998 byla postavička E.T.ho použita pro potřeby televizní kampaně v rámci zvýšení bezpečnosti na silnicích. Dokonce vznikly i speciální dopravní značky s E.T.m.
- Verze, která šla do kin při dvacetiletém výročí od premiéry, obsahovala několik změn oproti původnímu sestřihu. Například byly digitálně nahrazeny zbraně agentů vysílačkami či přibylo pár CGI vylepšení vzhledu mimozemské lodi. Také je zde pár scén navíc. Mimo jiné i scéna s E.T.m ve vaně.
- V roce 2007 byl tento snímek zvolen Americkým filmovým institutem jako čtyřiadvacátý nejlepší v historii.
- Film se umístil na šestém místě v žebříčku nejinspirativnějších filmů všech dob sestavený Americkým filmovým institutem v roce 2006.
- Magazín Entertainment Weekly vyhlásil tento film dvacátým nejlepším snímkem všech dob.
- Henry Thomas se na zkoušku dostavil v kostýmu Indiana Jonese. Moc však nepřesvědčil. Získal si však pozornost svou následnou improvizovanou scénkou, kterak mu umíral pes. Spielberg jím byl tak nadšen, že ho okamžitě obsadil.
- Spielberg si dětské představitele vybíral z více jak tří stovek dětí.
- Harrison Ford natočil pro film scénu v roli ředitele školy. Scéna však byla Spielbergem pro finální verzi vystřižena, jelikož by ve Fordovi každý v první chvíli viděl Indiana Jonese a zbytečně by to tedy odvracelo pozornost diváku jiným směrem.
- E.T.ho tvář byla vymodelována na základě básníka Carla Sandburga, vědce Alberta Einsteina a mopslíka.
- V Elliotově pokojíku je spousta Star Wars hraček. Lucas tím byl potěšen a na oplátku se svému kamarádovi Spielbergovi odvděčil tak, že o sedmnáct let později do své Skryté hrozby zakomponoval do jedné ze scén i E.T.ho.
- Spielbergovi se Williamsova hudba k honičce na kolech líbila tak moc, že se rozhodl scénu předělat, aby ještě více korespondovala s hudbou.
- Dětští herci měli problém s pohledem do očí E.T.ho loutky ve společných scénách, jelikož byli prostě příliš od sebe. Problém však zvládli vyřešit sami a to tak, že se prostě dívali pouze do jednoho oka.
- Spielberg spolu se scénáristkou Melissou Mathison vytvořili i základní dějovou kostru pro případné pokračování, které by neslo název "E.T. II: Nocturnal Fears" a pojednávalo by o tom, jak Elliota a jeho partu unesou zlý mimozemšťané, kteří jsou ve válce s E.T.ho druhem, a právě E.T. by se je snažil zachránit.
- Původně zvažovaný název byl "A Boy´s Life."
- Jednu z původních motorických loutek E.T.ho použitých přímo ve filmu vlastní Michael Jackson .
- Michael Jackson nazpíval pro film píseň "Someone in the Dark". Ta však nebyla ve filmu nakonec vůbec použita.
- Až do roku 1997 šlo o nejvýdělečnější snímek historie.
- Na premiéře filmu (u příležitosti znovu uvedení do kin po dvaceti letech) dirigoval John Williams živý orchestr, který hrál kompletní hudbu k filmu během projekce.
- Úplně původní Spielbergův koncept scénáře počítal s mnohem temnější verzí dění. Měl název Night Skies a byl o rodině s autistickým chlapcem, kterou terorizují v jejich domě mimozemšťané. Byl to projekt připravovaný pro studio Columbia Pictures. Když jim však přinesl hotový scénář k E.T.mu (tehdy ještě pod názvem "E.T. a já"), tak to zhodnotili jako "něco od Disneyho" a od projektu odstoupili. Raději produkovali jiný film o hodném mimozemšťanovi Starman. Nakonec nápad rodiny v ohrožení ve vlastním domě Spielberg použil až ve svém scénáři k Poltergeistovi.
- Spielberg se k otázkám zda je E.T. mužského či ženského pohlaví vyjádřil v tom smyslu, že ani jedno z toho. Jde prý o stvoření na bázi rostliny.
- Příjmení většiny děcek (včetně Elliota) nejsou ve filmu nikdy zmíněna.
- S výjimkou Elliotovy matky se v první polovině neobjevují žádné tváře "dospěláků."
- E.T. byl až překvapivě levný (na poměry tehdejšího "velkého bijáku"). Stál pouhých deset a půl miliónu dolarů. Z toho pouze deset procent rozpočtu padlo na makety a motorické loutky. To je mnohem méně než stály třeba makety obřího žraloka pro potřeby Čelistí o sedm let dříve.
- Jeden ze snímků, které E.T. ve filmu sleduje v televizi, je This Island Earth z roku 1955.
- Scénář byl napsán během natáčení Dobyvatelů ztracené archy tehdejší ženou Harrisona Forda Melissou Mathison.
- Spielberg osobně v Bílém domě promítl snímek tehdejšímu prezidentovi Ronaldu Reaganovi a jeho ženě.
- Spielberg natočil celý film chronologicky. Učinil tak především kvůli dětským hercům, aby jejich emoce ve finální scéně byly co nejvěrnější.
- V Halloweenské scéně je jedno z dětí oblečeno jako mistr Yoda z páté epizody Hvězdných válek. Dokonce je slyšet i útržek jeho hudebního motivu ze stejného filmu.
- Sbírka mimozemských květin obsahuje i rostlinu trifid z filmu Den Trifidů (1962).
- Většina filmu je nasnímaná z výšky dítěte.