V pražském Rudolfinu proběhlo v sobotu večer vyhlášení 31. ročníku Českých lvů. Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) při slavnostním večeru ocenila ty nejvýraznější počiny filmové i televizní tvorby i tvůrce napříč odvětvími. 15 nominací sice měli favorizovaní Bratři, nakonec si však odnesli jen cenu za nejlepší film. Nejvíce sošek si vysloužila minisérie Volha a sci-fi Bod obnovy. Dvakrát se radovali tvůrci komedie Přišla v noci.
Články 9
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) představila nominace pro 31. ročník výročních cen Český lev. Vybíralo se z 86 snímků, mezi nimiž nechyběly televizní tituly. O Českého lva bude v 19 kategoriích usilovat 26 děl. Nejvíce nominací mají snímky Bratři (15), Úsvit (12), Bod obnovy (8), Přišla v noci (8), Němá tajemství (7) a Tancuj Matyldo (7). V rámci televizní tvorby nejvíce zaujala Volha (6).
Česká televize představila svůj vánoční program. Premiérově se představí hned několik pohádek, nebudou chybět adventní koncerty a komedie. Jednatřicátou štědrovečerní pohádkou bude Klíč svatého Petra režiséra Karla Janáka, na Boží hod nás čekají Tři zlaté dukáty a nová je rovněž pohádka pro neslyšící s názvem Dvě Mařenky. Premiérově se v televizi objeví i loňský Princ Mamánek, který má za sebou úspěšné tažení kinosály.
Prostředí vyšší společnosti, přísná měšťácká morálka, luxusní sídla, pečlivě vybrané kostýmy a vztahy mezi služebnictvem a jeho zaměstnavateli. To vše už známe například z britských heritage filmů či z populárního seriálu Panství Downton. Služka režisérky Mariany Čengel Solčanské natočená ve slovensko-české koprodukci se v mnohém drží osvědčených žánrových konvencí, okořeňuje je však čistě ženskou perspektivou a jízlivými dialogy. Snímek se právě těší velké popularitě na Netflixu, kde jej můžete zhlédnout.
Máme za sebou jeden z nejslabších víkendů návštěvnosti tuzemských kin za poslední roky (když pomineme covidové měsíce). Druhý Shazam! od DC nedokázal ani vyrovnat premiérové statistiky komiksové jedničky, a tak se na vrchol dostala novinka Tomáše Magnuska, čtvrtí Bastardi. Dokumentární film Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové reflektující covidové lockdowny Velké nic skončil o premiérovém víkendu až šestnáctý.
Po rekordním loňském roce, kdy do kin vstoupilo 75 tuzemských a koprodukčních filmů a dokumentů, nás letos v rámci novinek nečeká taková smršť. Hlavní lákadla přijdou až ve druhé půlce, v tomto článku přinášíme podrobný přehled českých a koprodukčních premiér do konce června. Data a termíny uvádí Unie filmových distributorů na základě informací z jednotlivých produkcí a distribučních společností. Časem se pochopitelně můžou měnit.
Příběh a zmatky jednoho divokého svatebního dne z různých pohledů přinese do kin česko-slovenská romantická komedie Láska hory přenáší. Natáčela se během března ve Vysokých Tatrách, režisérem je Jakub Machala a v hlavních rolích se představí Anna Fialová, Lenka Krobotová, Marek Lambora nebo Csongor Kassai.
Téměř celý říjen patřil zámek Slatiňany nedaleko Pardubic filmařům. Šáb režisérky Mariany Čengel Solčanské tam natáčel slovensko-české historické drama Služka inspirované stejnojmenným románem Hany Lasicové.
24. září začalo natáčení celovečerního filmu Služka, historického romantického dramatu, jehož scénář je dílem spisovatelky a scenáristky Hany Lasicové. Jde o šestý celovečerní film režisérky Mariany Čengel Solčanské, která natočila politický thriller Únos (2017) patřící mezi nejnavštěvovanější slovenské filmy v novodobé historii.