Anatomie zrady

67%
Anatomie zrady
Dvoudílný historický film se věnuje nejdramatičtějšímu období ze života plukovníka Emanuela Moravce - vlastence, který se stal symbolem české kolaborace s nacisty. Emanuel Moravec (1893–1945) byl jednou z nejrozporuplnějších osobností moderních domácích dějin. Pozornost si získal jako přední český politik a voják z povolání, teoretik válečnictví a ceněný publicista. Coby horlivý vlastenec bojoval v československých legiích... První část televizního filmu zastihuje Moravce na sklonku období první republiky, kdy se hlásí k ideálům prezidenta T. G. Masaryka. Patří do nejužšího okruhu kolem prezidenta Beneše. Prosazuje ozbrojený odpor proti nacistickému Německu. Mnichovská dohoda je pro něj takovým zklamáním, že začne otevřeně kritizovat Benešovu vládu. Vinou svých radikálních postojů přijde Moravec o dosavadní silnou ekonomickou pozici. Krach svého životního konceptu nese těžce – a pak se objevuje nabídka spolupráce s německými okupanty... Druhá část vyprávění zastihuje Moravce po krachu jeho životního konceptu, poté, co přijal nabídku spolupráce s německými okupanty. Bývalý horlivý vlastenec se nyní přimyká k novým ideálům. Stává se jedním z nejhorlivějších představitelů české kolaborace s nacistickým okupačním režimem. Hitlerovu politiku a ideologii fašismu propaguje tvořivě a oddaně. Teprve postupně si ve své zaslepenosti uvědomuje, kam ho jeho ambice a touha po moci přivedly... Dvoudílný televizní film vznikl podle námětu a scénáře zkušené autorské dvojice Lucie a Josefa Konášových, režisérem je Biser A. Arichtev. Projekt vznikl v koprodukci České televize (TPS Aleny Müllerové) a společnosti Rolling Media. Producentem je Vítězslav Jandák ml. – syn populárního herce Vítězslava Jandáka, který si ve snímku zahrál menší roli. V hlavní roli se objeví slovenský herec Marián Labuda ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu – Emanuelu Moravcovi. I další postavy ve filmu si zahráli známí herci: partu hrdinova morálně neústupného přítele z legií se ujal Ondřej Vetchý, roli jeho kamaráda, redaktora Lidových novin, si zahrál Ondřej Malý a hrdinovu manželku hraje R. Poláková, náročnou roli jeho mladičké milenky Jolany autoři svěřili talentované Daně Droppové. V roli prezidenta Beneše exceluje Viktor Preiss, zatímco prezidenta Háchu ztvárnil Milan Kňažko. (Česká televize)




Pete69
Pete69
33 086 bodů
7.5
Velmi pěkný náhled do dob okupace a přiblížení poslední etapy kontroverzního politika. O této osobě jsem to zásadní věděl, ale tento dobře zpracovaný snímek mi přiblížil události kolem něj příjemnou, nenásilnou a výpravnou formou. Za mě opravdu povedený životopisný film. 75%.
Sheldon
Sheldon
16 079 bodů
7
Solidní televizní produkce, která vypráví příběh Emanuela Moravce, tedy osoby, kterou v učebnicích dějepisu nenajdete. Minimálně moje generace jí tam rozhodně neměla. Jako dramatické dílo, ale toto téma obstojí, zvláště když se zabývá tematikou Čechům velice blízkou - převlékání kabátu. Pan Labuda byl pro mě velké překvapení a ve spojení s dabérem panem Šromem vytvořili velice zajímavou postavu, kterou se vyplatí ty tři hodiny sledovat. Není to dokument a v rámci žánru a televizní produkce se s tím tvůrci popasovali rozhodně dobře.
limeta
limeta
5 217 bodů
9.5
Výtečný počin se skvělou atmosférou, výborným obsazením a titulní postavou, která zatím nebyla nijak často objektem filmařského zájmu. Překvapivě poutavě zpracovaný televizní film drží spolehlivě drive i při stopáži dvou vyrovnaných dílů o délce celovečerního filmu. Emanuel Moravec je záporná, zatracená postava českých dějin a tady je jeho přerod zobrazen během několika let, kdy do filmu jsou citlivě zapracovány i fragmenty dobových dokumentů.

Dodatečné informace

Původní název:
Anatomie zrady (více)
  • Česká republika Anatomie zrady
  • Česká republika Betrayer
Premiéra v ČR:
3. 5. 2020
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné