Malé ženy

76%
Malé ženy
Malé ženy (Little Woman) je americký film na motivy stejnojmenného klasického díla Louisy May Alcottové. Sestry Marchovy zůstaly samy s matkou, neboť otec slouží v občanské válce. Meg, Jo, Beth a Amy sní o tom, že jednoho dne budou žít své životy podle vlastních představ a snaží se v těžké době postarat samy o sebe. Jo se touží prosadit jako autorka, Meg se právě vdala a umělecky založená Amy je s tetou v Paříži. Nečekaná zpráva o Bethině nemoci ale všechny dívky opět svede pod jednu střechu...



Recenze: Malé ženy

Kinobox.cz
80%

Po pár desítkách minut to do sebe všechno zapadalo lépe a lépe a já byl z filmu nadšenější a nadšenější. Ovšem to nic nezmění na tom, že první čtvrtina až třetina (film má 135 minut) pro mě zůstala zahalena tajemným oparem a nejsem si úplně jistý, jestli chci film vidět znovu kvůli tomu, aby mi to do sebe lépe zapadalo od začátku.


Chrustyn
Chrustyn
43 674 bodů
6
Svěží a zábavná verze klasické knihy a oblíbeného filmu, která si jde svou vlastní cestou a dokáže zabavit zpracováním dávného tématu do nové podoby. Průměrné hodnocení je pouze z toho důvodu, že tyhle filmy moc nemusím a více mě bavila verze z 90 let.
Pete69
Pete69
32 609 bodů
7
Pěkná dobová atmosféra, zajímavý příběh pokrokových a ambiciózních sester a celé jejich rodiny. Romantická a zároveň lehce feministická linka se táhne celým filmem, až se mi zdálo, že je to mírně monotónní. Detail na každou z postav, děj má hlavu i patu a nepůsobí vyumělkovaně. Hezký film.
lamps
lamps
15 317 bodů
8.5
Greta Gerwig je vážně skvostný vypravěč. Ač mi rozdělení syžetu do spíše emocionálně propojených epizodek nedovolovalo prožít celkový příběh postav tak intenzivně a přehledně, jak bych si vzhledem k jejich rozměrům a představitelkám přál, právě střípkovité uspořádání a přeskakování v čase může za to, že tahle myšlenkově předepsaná látka nezačíná po chvíli nudit a neupadá do vypravěčské sterility. Přiznám se, že minimálně jednou jsem nevěděl, která zrovna bije, ale jinak jsem byl až nekriticky nadšený - přirozené hrdinky i jejich osobní peripetie, vkusný doplňkový humor, jako vždy perfektní Alexandre Desplat a milimetrově přesná režie, která skvěle vede nejen herce, ale také tempo a proměnlivé charakterní i motivační perspektivy. A není to o tom, že by byli muži zlí a panovační vládci světa - je to o touze vlastního vyjádření ve světě, v němž zkrátka mají hlavní slovo muži, kteří jsou pro ženy stejně nepostradatelní jako jejich osobní sny a rodina. Vtipný a osobitý scénář, boží Saoirse Ronan a Florence Pugh.

Dodatečné informace

Původní název:
Little Women (více)
  • USA Malé ženy
  • USA Little Women
  • USA Les Filles du docteur March
  • USA Mujercitas
  • USA Piccole donne
Premiéra v ČR:
30. 1. 2020
Distributor:
Falcon
Země původu:
USA
Rozpočet:
40 mil. USD
Tržby:
216,6 mil. USD (celosvětově)
Knižní předloha:
Čeština:
Malé ženy je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Podobné


Powered byJustWatch

  • Bylo natočeno pět amerických filmových verzí "Malých žen". V roli tety Marchové byla nejstarší Mary Wickesová ve svých čtyřiaosmdesáti letech ve filmu Malé ženy (1994); Meryl Streepová a Julia Hurleyová ve filmu Malé ženy (1918) a ve verzi z roku 2019 měly obě sedmdesát let; Lucile Watsonové ve filmu Malé ženy (1949) bylo šedesát devět let, zatímco Edna May Oliverová ve filmu Malé ženy (1933) byla nejmladší ve svých padesáti letech. Ve dvou televizních verzích - Malé ženy (1978) a Malé ženy (2017) - hrály Greer Garsonová ve věku sedmdesáti čtyř let a dáma Angela Lansburyová ve věku devadesáti dvou let (čímž se Lansburyová stala nejstarší představitelkou tety Marchové ve filmu i v televizi).
  • Jedná se o druhou verzi Malých žen, která byla po filmu Malé ženy (1933) nominována na Oscara za nejlepší film a nejlepší adaptovaný scénář. Jedná se také o druhou verzi Malých žen, která získala nominaci na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon, nejlepší kostýmy a nejlepší hudbu/originální hudbu po filmu Malé ženy (1994). Díky vítězství Oscara za nejlepší kostýmy se jedná o třetí Malé ženy, které získaly Oscara (a pokaždé v jiné kategorii). Malé ženy (1933) získaly cenu za nejlepší adaptovaný scénář a Malé ženy (1949) cenu za nejlepší výtvarné ztvárnění - dekorace.
  • Saoirse Ronan ztvárnila roli Jo March již podruhé, a to jednu z ikonických rolí Katharine Hepburnové (titulní postavu ztvárnila ve filmu "Marie, královna skotská" (2018)). S Winonou Ryder, která hrála Jo ve filmu Malé ženy (1994), ji pojí i společné pouto. Ronanová si také zahrála Abigail Williamsovou v broadwayském obnoveném představení "The Crucible" (2016), tedy stejnou roli, jakou ztvárnila Ryderová ve filmu Čarodějky ze Salemu" (1996).