Letní filmová škola slaví 50. narozeniny a její program proto bude snad ještě nabitější než jindy. Festivaloví návštěvníci se od pátku 26. července do čtvrtka 1. srpna v Uherském Hradišti dočkají množství retrospektiv, díky nimž budou moci na velkém plátně zhlédnout jedny z nejlepších filmů všech dob. Podívejme se na desítku titulů z letošního programu, která je seřazená chronologicky podle data vzniku snímku a řídí se pravidlem, že každá programová sekce může být zastoupena pouze jednou. I díky tomu je patrné, jak našlapaná letošní nabídka bezesporu je.
Články 9
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Halloween je za dveřmi, a přestože se u nás tolik neuchytil jako v západním světě, není důvod, proč bychom si aspoň nemohli pustit dobrý horor či thriller a pěkně se u něj bát. Československá generace X si jistě vzpomene na loutkovou pohádku, která ji přitahovala i děsila v osmdesátkách, a to na příběh O Maryšce a vlčím hrádku. Jen málo děl bylo tehdy hrůzostrašnějších, rovnat se s ní mohl snad jen Čarodějův učeň (1977) či Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980).
Přestože se česká kinematografie na horory nikdy nezaměřovala, vybrat desítku nejděsivějších titulů není snadný úkol – lákavých adeptů je totiž mnohem víc. Spousta krátkometrážních děl si proto vysloužila „jen“ čestnou zmínku a vybraná desítka se snaží odrazit různé proudy a přístupy, jimiž se tuzemští filmaři a filmařky během uplynulých dekád snažili vystrašit publikum.
Změníte svým hlasování pořadí? Čas Vánoc je tu a prim hrají české pohádky. České pohádka má v hlavní roli fantazii, ale hlavně princezny, čerty, draky, vodníky a hloupé Honzy. Víte, že vodník je hodně velká a málem jen česká specialita? Tento slovanský podivín je pro svět specifický a většinou jej nahrazují vodní panny, víly. Jsou české pohádkové světy skutečné i pravdivé? Každopádně se dá říci, že jsme pohádková velmoc a domácí publikum prý tvoří podle průzkumů hlavně dospělí.
Chcete se bát? Vždycky jsme o to stáli už u táborových ohňů, kde jsme si vyprávěli strašidelné příběhy a pak se chodilo na noční bojovky. Strach nás přitahuje, dá se říci, že baví. Chceme být vystrašeni, napnuti, vytrženi z šedivé reality. Chceme zvyšovat náš adrenalin, který nás udržuje při životě při stresové reakci. Baví nás to. Ale není horor, jako horor.
Čas vánoc se blíží a s nimi i pohádky. Jaké se vám nejvíce líbí za celou dobu existence kinematografie? Pohádka je o fantazii, nadpřirozených jevech a mají jen málo z našeho reálného světa. Ale kdo ví. Možná jsou to světy skutečné i pravdivé, jen si to nechceme připustit. Třeba čerti, draci, víly, skřítci a kouzelní čarodějové skutečně existují. Jen je nevidíme. Každopádně z pohádek čerpáme i ve skutečném životě. Minimálně v tom, že věříme ve šťastné konce našich příběhů.
Fanoušci filmu dělají ledacos. Traktoristé si promítají přímo na poli. Amatéři točí a pořádají vlastní festivaly. Jiní organizují pochody Zombiewalk. Když jsme u těch nemrtvých a dalších strach nahánějících záležitostí, nesmíme opomenout jeden netradiční (horor)kemp.
Toto léto patřilo v rámci vzpomínek na naše filmové velikány jednoznačně Karlovi Zemanovi. V kinech se promítal dokument, přibližující slavného průkopníka trikových efektů, snímek Filmový dobrodruh Karel Zeman (2015). V restaurované verzi byl uveden celosvětově uznávaný Vynález zkázy (1958), od jehož vzniku uplynulo úctyhodných 57 let. Právě tento film se aktuálně vydává do světa. My vám v rámci vzpomínek na Karla Zemana přinášíme soutěž o filmová DVD a vstupenky do pražského Muzea Karla Zemana.