Zajímavosti 64
- Judy Garland je považována za úplně první gay ikonu a právě její role v Čaroději ze země Oz se v 50. letech stala tajným kódem při seznamování gayů a leseb ve smíšené společnosti, kdy se stačilo prohlásit za "přítele Dorotky".
- Existuje údajně zarážející počet souvislostí mezi průběhem děje a hudebními zvraty na albu skupiny Pink Floyd z roku 1973, "Dark Side of the Moon".
- Jeden pár slavných červených střevíčků byl na aukci v květnu 2000 prodán za 666 tisíc dolarů.
- V prvních scénářích měla mít Zlá čarodějnice syna, kterého chtěla dosadit na trůn v zemi Oz.
- Když se v roce 1994 otevíralo v Las Vegas ”MGM Grand Casino”, byly jeho dekorace, včetně soch v životní velikosti poblíž vchodu, inspirovány tímto filmem.
- Fred Stone, který hrál Strašáka v muzikálu z roku 1902, byl krátce zvažován i do role ve filmu. V roce 1938 mu však bylo 65 let a fyzickým nárokům role by nestačil.
- Ogden Nash napsal scénář, který se ale nepoužil.
- Judy Garland chtěla hrozně získat (pejska) Terryho, se kterým během natáčení sblížila. Majitel se ho však nechtěl vzdát a Terry tak pokračoval ve filmové kariéře.
- Skutečné jméno pejska Tota bylo Terry. Zemřel v roce 1945 a pohřben byl na zahradě svého cvičitele.
- Jméno opičího náčelníka je Nikko. Jde o název japonského města, v jehož chrámu se nachází proslulý vyřezávaný panel se skupinou tří opic, které znázorňují tři vlastnosti: „Nevidím zlo, neslyším zlo, nemluvím zlo!“
- Během scény ve strašidelném lese se několik herců v maskách Okřídlených opic zranilo poté, co praskly dráty, na kterých byli zavěšeni.
- "Tornádo" představoval asi desetimetrový pruh mušelínu.
- Záběr Dorotčina domu padajícího z oblohy ze získal tak, že se malý domeček pustil na kulisu oblohy nakreslenou na zemi a film se zařadil obráceně.
- Mimo Judy Garland mohly hrát Dorotku také Deanna Durbin, Bonita Granville a tehdy slavná dětská hvězda, Shirley Temple (v letech 1989 - 1993 působila u nás jako velvyslankyně). Byla v té době ale smluvně vázána k 20th Century Fox.
- Zlá čarodějnice měla být původně krásná. Uvažovalo se o herečce Gale Sondergaard.
- Glindinu róbu už předtím nosila Jeanette MacDonald v romantickém dramatu San Francisco (1936).
- Ve filmu je Glinda dobrou čarodějnicí ze Severu. V Baumově knize však z Jihu.
- Margaret Hamilton utrpěla během scény, ve které mizí v mraku kouře a ohně, popáleniny.
- Margaret Hamilton měla původně smlouvu na 6 týdnů, točila však 23.
- Mnoho výstupů Margaret Hamiltonové (Zlé čarodějnice) se považovalo za příliš děsivé a bylo proto upraveno nebo zcela vypuštěno.
- Margaret Hamilton, dlouholetá milovnice knihy, se dostala do extáze, když se dozvěděla, že se uvažuje o jejím obsazení. Když volala svému agentovi a ptala se na pro ni zamýšlenou postavu, jen suše odvětil, "Čarodějnice, kdo jiný?"
- Cesta ze žlutých cihel se na prvních záznamech jevila zeleně. Musela se tedy přemalovat.
- Obličejová maska lva byla mimojiné z hnědého papíru. Pokud chtěl Bert Lahr sníst normální jídlo, musel být nalíčen znova.
- Producenti jednu chvíli uvažovali také o živém lvu, který by se následně nadaboval.
- Ray Bolger, Bert Lahr a Jack Haley museli jíst v šatně, jelikož jejich kostýmy strávníky v bufetu studia MGM děsily.
- Po zbytek kariéry Jack Haley často napadal tvrzení, že natáčení byla legrace. Prý to bylo peklo a dřina.
- Dřevorubcům kostým byl údajně tak tuhý, že si herec Jack Haley kvůli odpočinku musel lehnout na podlahu. Stejný problém měl pak Anthony Daniels v převleku robota C-3PO z Hvězdných válek.
- Po úspěchu u publika se uvažovalo o filmovém pokračování s původním hereckým obsazením.
- Hrané pokračování vzniklo až po dalších 46 letech (1985) a film se tak díky tomu dostal do Guinessovy knihy rekordů.
- Když po Cukorovi převzal režii Victor Fleming, tak po několika dnech natáčení kdosi poznamenal, že Plechový Dřevorubec na sobě nemá žádnou ”rez”, ačkoli v příběhu měl celý rok rezavět. Kostým se ihned upravil.
- Všimněte si, jak se během filmu mění délka Dorotčiných vlasů.
- George Cukor, jeden z režisérů filmu, zasáhl nejen do fyzického zjevu Dorotky (odstranil blonďatou paruku a ”panenkovský” make-up), ale upravil také make-up Strašáka.
- Herbert Stothart, který dával dohromady hudbu k filmu, stejně pracoval na dramatu Marie Antoinette (1938). Motiv ze jmenovaného snímku můžeme slyšet při útěku z hradu Zlé čarodějnice.
- Píseň "Over the Rainbow" obsadila 1. místo v žebříčku Amerického filmového institutu (2004) pro 100 největších písní z amerických filmů.
- Slavná píseň "Over the Rainbow" byla málem vystřižena.
- První album s písněmi z filmu vydala v roce 1940 společnost Decca a uslyšíme na něm pouze Judy Garland. V roce 1994 se našly další zvukové záznamy a v roce 1995 vyšel na 2CD ”nový” soundtrack se zvukovou kulisou k filmu a písněmi bez dialogů.
- V době natáčení snímku byla tvorba soundtracků obecně velmi prostá, většina zvuku se natáčela přímo na place. S ohledem na řadu efektů na filmu spolupracoval - jako na jednom z mála v 30. letech - zvláštní ”zvukař”, O.O. Ceccarini (mimochodem blízký přítel Alberta Einsteina).
- Richard Thorpe (původní režisér) pracoval na filmu asi dva týdny, pak byl propuštěn.
- Strýčka Henryho si přišel zahrát již ”penzionovaný” Charley Grapewin.
- Čaroděj měl při předávání cen Strašákovi, Bázlivému lvu a Plechovému dřevorubci původně zpívat.
- Titulní role byla původně psána pro W.C. Fieldse. Producent Mervyn LeRoy chtěl zase Eda Wynna, který ale odmítl. Studio MGM Fieldsovi nabídlo 75 tisíc dolarů, ten však požadoval sto. Roli nakonec nepřijal kvůli práci na scénáři ke komedii You Can't Cheat an Honest Man (1939).
- V lese, ze kterého pochází Plechový dřevorubec, můžeme vidět řadu exotických ptáků. Na stromě například malého tukana a v pozadí ptáky podobné jeřábům.
- Ray Bolger byl původně obsazen jako Plechový dřevorubec. Toužil však hrát postavu svého idolu z dětství, Strašáka.
- Frank Morgan jako Professor Marvel nosil ve filmu plášť, který dříve nosil autor předlohy Frank Baum. Uvnitř kapsy byly údajně vyšity jeho inciály.
- Frank Morgan (Profesor Marvel a Čaroděj) ve skutečnosti ztvárnil ve filmu pět postav (mimojiné také vrátného v Emerald City a Čarodějova strážného).
- Scénář původně počítal i s postavou “Princezny Betty ze země Oz”, kterou měla hrát Betty Jaynes a Kenny Baker měl představovat jejího milého, ”Velkovévodu”.
- V roce 1939 v Montrealu zrušili zákaz návštěv kin osobám mladším 16ti let bez doprovodu dospělého. Tento krok byl učiněn výhradně kvůli tomuto filmu a údajně vedl k návalu dětí do kin. Zrušit toto nařízení se předtím marně pokusila SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ (1937)
- Původní délka filmu byla 120 minut.
- Film byl časopisem ”Premiere” označen za jeden z ”dvaceti nejpřeceňovanějších filmů všech dob”.
- Podle Amerického filmového institutu nejlepší film v žánru “Fantasy" (červen 2008) a 10. nejlepší film všech dob (2007).
- Studio MGM zaplatilo za práva ke knize na svoji dobu ohromnou sumu, 75 tisíc dolarů.
- Celkové náklady: 2777000 dolarů. Příjmy po prvním uvedení: 3 milióny.
- Natáčet se začalo 13. října 1938 a kompletní záběry byly hotové 16. března 1939.
- Walt Disney se stal nechtěným impulsem vzniku filmu. Šéf MGM, Mayer, chtěl totiž přijít s něčím, co by mohlo konkurovat Disneyho ohromně úspěšné Sněhurce.
- Za hlavního tvůrce scénáře (adaptace) se považuje Noel Langley. Většina jeho nápadů byla použita v konečném filmu.
- Na filmu se podílelo celkem 14 scénáristů a 5 režisérů (Richard Thorpe, George Cukor, Victor Fleming – natočil většinu filmu, King Vidor i Mervyn LeRoy).
- Údajně nejsledovanější film historie.
- Někteří vidí v Baumově knize politickou a sociální satiru: děvčátko ze Středozápadu (typický Američan) potkává Strašáka bez mozku (farmáři), Plechového dřevorubce bez srdce (průmysl), Bázlivého lva (politici) a okázalého, ale ve skutečnosti bezmocného Čaroděje (technologie).
- Originální kniha je mnohem ”ostřejší” než film. Dřevorubec v ní například sekyrou odsekává hlavy a Čaroděj posílá Dorotku s kamarády zabít Zlou Čarodějnici.
- Na jméno ”Oz” přišel spisovatel Frank Baum, když se díval na svoji kartotéku se štítky “A-N” a “O-Z”.
- Judy Garlandová musela hrát s převázanými prsy, aby vypadala mladší.
- Jedna z vystřižených scén se objevila ve filmu To je ale zábava! (1974).
- Roli strašáka měl původně hrát Buddy Ebsen, později byl obsazen do role plechového muže, ale nakonec se ukázalo, že je alergický na make-up, a od filmu odstoupil.
- Do titulní role byl původně obsazen Wallace Beery, ale vzhledem k dalším závazkům u studia MGM byl z filmu nakonec stažen (nahradil ho usedlý charakterní herec MGM Frank Morgan).