Zajímavosti 17
- Federico Fellini: [vaudeville] Celý segment s hypnotizérem patří k mnoha odkazům na vaudeville ve Felliniho filmech.
- Podle tohoto filmu byl natočen americký muzikál Sweet Charity (1969) (choreografie a režie Bob Fosse). Konec použitý v Charity (který je paralelní s koncem tohoto filmu) považovalo studio za příliš „depresivní“ a požadovalo místo něj optimistický konec. Ačkoli byl natočen, testovací publikum na něj reagovalo špatně, a tak byl obnoven původní konec podobný Cabirii, který ponechává její budoucnost bez odpovědi.
- Debut Giovanny Gattinoniové.
- Původní literární zdroj (bez uvedení autora): „María Molinari, román Sebastià Juan Arbó, Barcelona, 1954, 326 s.
- Debut Ines Ferrari.
- Tento film má 100% hodnocení na základě 45 recenzí kritiků na Rotten Tomatoes.
- Byl oficiálním návrhem Itálie na ocenění nejlepšího cizojazyčného filmu 30. ročníku Oscarů 1958.
- Tento film je součástí kolekce Criterion, páteřní číslo 49.
- Zařazen mezi „1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete“, vydaných Stevenem Schneiderem.
- Film je zařazen na seznam „skvělých filmů“ Rogera Eberta.
- Umístění na 87. místě neanglicky mluvených filmů v anketě kritiků BBC v roce 2018.
- Prošel v roce 2019 restaurováním ve 4K od studia TF1 a Studia Canal s podporou francouzského CNC, které provedly laboratoře L'Immagine Ritrovata a L'Image Retrouvée v Boloni a Paříži.
- Podle asistenta Federica Felliniho Dominiqua Delouche byl herec François Périer najat proto, aby film získal financování jako francouzská koprodukce.
- Jméno slavného herce, se kterým se Cabiria setká na začátku filmu, je Alberto Lazzari. Jedná se o záměrnou hříčku se jménem Amedea Nazzariho, herce, který Alberta hrál. Nazzari byl v té době jedním z nejslavnějších italských herců a ve filmu se své postavě velmi podobal.
- Získal v roce 1958 Oscara za nejlepší zahraniční film, když porazil film "Matka Indie" (1957) o pouhý 1 hlas.
- Během střihu tohoto filmu vyvinul střihač Leo Catozzo samolepicí páskový splicer CIR (známý také jako „Costruzione Incollatrici Rapide“, „Cattozzo“, Guillotine-, CIRO- nebo ARRI Splicer), na kterém v 60. letech zbohatl a za který v roce 1990 získal Oscara.
- Federico Fellini obsadil do role „muže s pytlem“ filmového střihače Lea Catozza a přes námitky producenta Dina De Laurentiise chtěl tuto sekvenci ponechat v premiérovém filmu. De Laurentiis se domníval, že scéna zpomaluje film, a nakonec se uchýlil k tomu, že scénu ukradl ze střižny. Podle DeLaurentiise mu Fellini asi 5-7 let po původním uvedení zavolal a prosil ho, aby mu scénu vrátil a on ji mohl obnovit. Protože film již získal status klasiky, producent souhlasil.