Bílá vrána

65%
Bílá vrána

Třetím režijním počinem Ralpha Fiennese je životopisné drama inspirované osudy ikonického baletního tanečníka a především knihou spisovatelky Julie Kavanagh „Rudolf Nureyev: Život“. Příběh se zaměřuje hlavně na jeho slavný únik ze Sovětského svazu na Západ v roce 1961, který se vydařil navzdory snahám KGB Nureyeva zastavit. Po boku hlavní postavy se objeví oblíbený ukrajinský tanečník Sergej Polunin. (Febiofest)




martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 568 bodů
8
Příběhy o emigracích jsou nyní již několik let především doménou českých filmařů a stále tomu není konec. Do stejného námětu se pustila i Velká Británie v koprodukci s Francií a společně odvyprávěli příběh ruského tanečníka baletu Rudolfa Nurejeva, kterak se vzepřel sovětskému systému, využil hostujícího vystoupení ve Francii a požádal o politický azyl. Snímek je v obrazotvornosti nenásilný a i po umělecké stránce v oblasti jemného vyprávění vcelku sympatický s uměleckým dojmem právě kolem baletu. Na temnou politiku bolševického rozhraní v Sovětském svazu se samozřejmě patřičně kladl důraz v působnosti vyniknutí oné nepříjemné doby. Politika se do sportu dere i dnes, takže ve svém smyslu se od této dobové výpovědi zase toho až moc nezměnilo. Sovětský tanečník jede do Francie na vystoupení a v patách má neustále sovětskou tajnou službu. Nesmí profesně ani soukromě učinit nic nerozvážného, jinak sovětská rozvědka zakročí. Že to nebylo pro takového člověka nic jednoduchého je nám patřičně ukázáno, ale skutečně se zase až moc na pilu netlačilo. Přeci jen se nejedná o žádný thriller. Ve snímku je kromě poutavého umění vestavěna také psychologie jednotlivce, touha a omšelá doba. O homosexualitě Nurajeva se příběh zase až moc přehnaně nezajímá, což je na dnešní dobu až div. Zmínka o tom však samozřejmě je. Snímek ale jinak libozvučně povznáší svou vůli o poctě svému hrdinovi, pro kterého byl balet elixírem života. Snímek je natočen tak, že každá scéna s Nurejevem po divácké stránce zahřeje, naopak ze scén ze strany sovětských soudruhů téměř zamrazí a scéna z letiště je nejnapínavější dějovou složkou na celém dějství. Natočilo se to zkrátka s plným respektem k Nurejevovi, který to v životě neměl jednoduché a osud mu to ani moc neulehčoval. Fascinující filmové vyprávění podle skutečných událostí.

Dodatečné informace

Původní název:
The White Crow (více)
  • Velká Británie Bílá vrána
  • Velká Británie The White Crow
  • Velká Británie Balta varna
  • Velká Británie Bela vrana
  • Velká Británie Bialy kruk
  • Velká Británie Biela vrana
  • Velká Británie El bailarín
  • Velká Británie Noureev
  • Velká Británie Nurejew - The White Crow
  • Velká Británie Nureyev - The White Crow
  • Velká Británie Нуреев. Белый ворон
Premiéra v ČR:
30. 7. 2019
Země původu:
Velká Británie, Francie, Srbsko
Čeština:
Bílá vrána je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch

  • Na začátku filmu se na obrazovce objeví název v ruštině v cyrilici, poté se změní na anglický název s transliterací ruských slov "Bílá vrána (Belaja Vorona)" a následujícím vysvětlením pod ním: "Tento idiom se používá pro označení člověka, který je neobvyklý, výjimečný, není jako ostatní, je outsider."
  • Ve scéně, která ukazuje detailní záběr na Nurejevovu nohu při provádění tendu, má na noze bílou baletní botu s dělenou podrážkou, která v 60. letech neexistovala. Boty s dělenou podrážkou pro baletní techniku se na taneční scéně objevují teprve od poloviny 90. let 20. století.
  • Na titulní kartě je v jednu chvíli napsáno "Mariinské divadlo, Leningrad". Tento historický název z carské éry však divadlo získalo zpět až v roce 1992. V době, kdy se děj filmu odehrává, tedy za sovětské éry, byla budova známá jako Kirovovo divadlo.