Režisér Bohdan Sláma se letos představuje už podruhé. Zatímco v únoru uvedl svůj autorský, v mnoha ohledech problematický, ale i podnětný snímek Sucho, nyní jde do kin jeho spolupráce se scenáristou Ivanem Arsenjevem s názvem Konec světa. Ta se stejně jako v případě předchozí Krajiny ve stínu (2020) vrací do pohnuté historie 20. století a opět nabízí zvláštně rozklížený, unikavý, zároveň však i uhrančivý pohled na proměny dobové mentality.
Články 21
Bohdan Sláma se letos hlásí už podruhé. V únoru totiž uvedl svůj autorský snímek Sucho pojednávající o rozdílných světonázorech tváří v tvář klimatické krizi a již za měsíc bude mít premiéru jeho další snímek, který diváky vrátí do vypravěčsky atraktivní, přesto už ale poněkud vytěžené doby kolem roku 1968. Drama Konec světa by však rádo nabídlo výrazně odlišný pohled na tehdejší dění.
Dva extrémní přístupy k životu a spletité mezigenerační vztahy dvou rodin. Takový je výchozí bod nového filmu Bohdana Slámy (Venkovský učitel, Krajina ve stínu), který za měsíc dorazí do kin.
I v roce 2024 na nás čeká solidní porce žánrově pestrých českých filmových novinek. Těšit se můžete na řadu lehčích komedií, dokument o Karlosu Vémolovi či o Petru Jandovi, drama inspirované příběhem manželů Stodolových nebo na fanouškovsky laděný výpravný historický kus pojednávající o křižákovi z Plzeňska, z něhož se stal pomyslný Robin Hood.
Sedmatřicetiletý režisér, scenárista a producent Tomáš Magnusek si vydobyl pověst tuzemského Eda Wooda, naivního filmaře jdoucího si za svým. Sérii ze studentského prostředí Bastardi stále neukončil, nedávno se blýskl v hororové komedii Andyho Fehua Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021), kde potvrdil, že se nebere tak vážně, a zhostil se role neúspěšného youtubera, která mu vynesla nominaci na Ceny české filmové kritiky.
28. Český lev a Česká filmová a televizní akademie odhalila držitele cen v nejdelším přímém přenosu v historii udílení. Na pomyslné body sice o jednu sošku zvítězilo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu s šesti cenami, dvě hlavní sošky nicméně patří Šarlatánovi - Český lev za nejlepší film a režii.
Netflix má svou disneyovku a tuzemští diváci novou verzi Četnických humoresek. V komentářích týdne jste se kromě toho zaměřili též na filmy, které uspěly v Cenách české filmové kritiky, dále budou usilovat o České lvy a jeden dokonce též o Oscara. Komentáře týdne jsou zpátky a my je uvádíme v rámci tematického článku bez jakýchkoliv redakčních úprav. Inspirujte se.
Včera večer se v pražské Arše předávaly ceny udělované nejlepším filmům a jejich tvůrcům, o kterých rozhodli tuzemští kritici. Vyhlášení jedenáctého ročníku Cen české filmové kritiky nemělo jednoznačného "vítěze". Po dvou soškách shodně získali tvůrci historických dramat Šarlatán a Krajina ve stínu.
Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmech i televizních pořadech, které splnily statut cen Český lev. Nejvíce nominací získaly s takřka vyrovnaným počtem filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán. Od letošního ročníku se nově otevřely další kategorie i televizním projektům a díky tomu tak například minisérie Herec získala 7 nominací. ČFTA vyhlásila poprvé také kategorie pro animovaný a krátký film, které v nominacích s převahou ovládla nastupující generace filmařů z řad studentů. O sošku Českého lva se tak bude v 19 kategoriích ucházet 27 titulů.
Historická dramata Krajina ve stínu a Šarlatán posbírala shodně 5 nominací na Ceny české filmové kritiky za rok 2020. V síti jako vůbec první dokumentární film pronikl mezi nominované na nejlepší film roku. Dnes začíná druhé kolo hlasování, jehož výsledky budou zveřejněny v sobotu 6. února 2021 v pražském Divadle Archa.