Málo spisovatelů si dokáže tak dlouho udržet určitý standard jako Stephen King. Známý autor hororů s nadpřirozenou zápletkou a rovinou psychologického thrilleru už za svou kariéru vyzkoušel nejeden narativní experiment, od hororu přes vězeňské drama či dystopické sci-fi až po přímé pokračování jednoho ze svých nejslavnějších románů. Vynikající Osvícení a Doktora Spánka od sebe dělí neuvěřitelných 36 let, a slavný autor se rozpovídal o tom, co jej k nezvyklému nápadu vedlo.
Články 43
Carrie je literární dílo zásadní pro historii hororu a především Stephena Kinga, jednalo se ostatně o první román „krále hororu“, na jehož úspěchu vystavěl své nebývalé impérium. K věhlasu jistě přispěla i filmová adaptace režiséra Briana de Palmy, v níž se sprchy prasečí krve dočkala Sissy Spacek. Jak to tak u hororů bývá, snímek se promptně dočkal pokračování, televizního remaku a nakonec i další velké kinoprodukce, ke kvalitě a úspěchu původního filmu se však tvůrci nepřiblížili. Od posledního selhání uplynulo 11 let, co tomu dát novou šanci?
Některé hračky je lepší spálit a popel vysypat do oceánu. Dvěma dospělým bratrům do života opět vstupuje tajuplná opice s činely, jejichž rozeznění doprovází koncert nevyhnutelné smrti. Krátká povídka Opice (The Monkey), kterou Stephen King zveřejnil roku 1980 v magazínu Gallery, dostává celovečerní filmové zpracování od nové hororové senzace Osgooda Perkinse. Režisér letošního bezútěšného hitu Longlegs v traileru pokračuje v démonizování těch nejběžnějších činností včetně procházky s kočárkem a dějově řídká zápletka v jeho podání, stejně jako v další propagační chuťovce studia Neon, navozuje neodbytný pocit ďábelského a také černohumorného nebezpečí.
Osmdesát pět. Tolik filmových a televizních děl od roku 1976 vzniklo na motivy fantazie Stephena Kinga, jenž své morbidní, fantaskní i nostalgické vize otiskuje do desítek tisíc knižních stránek. Nejprodávanější autor své doby si v podstatě vyčlenil samostatné zábavní impérium a vedle hororů stojí také za oceňovanými dramaty s mnoha oscarovými nominacemi. Věřte tomu, nebo ne, zlatou sošku však libovolný snímek podle Stephena Kinga získal jednou jedinkrát.
Davidu Robertu Mitchellovi stačily v minulé dekádě pouhé dva filmy k tomu, aby se stal jedním z jejích nejzajímavějších režisérů. Horor Neutečeš (It Follows) z roku 2014 i enigmatické retro Záhada Silver Lake (Under the Silver Lake) stály na hraně mezi mainstreamem a nezávislým autorským projektem. Jejich koncepty vyzněly originálně, přestože čerpaly z letitých žánrových tradic, v případě Neutečeš sahajících až k originálnímu Halloweenu. Mitchell po delší době pracuje na novém, dosud nepojmenovaném projektu, který by měl dle prvních informací nabídnout ještě neokázalejší zápletku. Ewan McGregor a Anne Hathaway totiž ztvární rodiče v dobrodružném rodinném filmu zasazeném do 80. let, který by měl mít mysteriózní rámec a snad i nečekané prehistorické štěky.
Její jméno možná většině z vás zatím stále nic neříká, tvář však určitě znáte. Původem švédskou herečku Rebeccu Ferguson totiž nejde v poslední dekádě na filmovém plátně přehlédnout.
Osmidílná minisérie Pád domu Usherů, v níž ikonické dílo Edgara Allana Poea adaptuje šikovný režisér Mike Flanagan, dorazí na Netflix 12. října, přestože ji streamovací agent původně sliboval na začátek letošního roku. Tvůrce oceňovaných netflixovských hitů jako Půlnoční klub či Dům na kopci a Záhadné sídlo Bly převádí povídku z 19. století do současnosti a inscenuje působivý rozklad rodiny Usherů, jejíž patriarcha Roderick stojí v čele velké farmaceutické společnosti. I na malém prostoru v první oficiální upoutávce zaujme Mark Hamill, jenž ztvárnil vypočítavého rodinného právníka Arthura Pyma.
21. srpna začíná v texaském Austinu týdenní akce Fantastic Fest. Světovou premiéru si tu má odbýt reboot slavného braku Toxic Avenger (Toxický mstitel). Ten se proslavil už v roce 1984 a od té doby vznikla řada pokračování. V nové verzi si "Toxíka", jak se mu familárně přezdívá, zahraje 54letý Peter Dinklage známý ze Hry o trůny jako Tyrion Lannister.
Doposud jsme si mysleli, že největší hvězdou letošních Karlových Varů bude Russell Crowe, oscarová hvězda Gladiátora. Organizátoři mu ale dopřejí ještě další slušnou společnost. Přijede i skotský herec Ewan McGregor, jenž je v tuto chvíli jedním z nejpopulárnějších ve Spojených státech působících herců, a dánská herečka Alicia Vikander, jež jako poslední ztvárnila Laru Croft a díky své roli v snímku Dánská dívka si odnesla Oscara za vedlejší roli.
Scenárista a režisér Mike Flanagan se vrací k adaptaci látky mistra hororu Stephena Kinga. V hlavních rolích projektu The Life of Chuck se představí Tom Hiddlestone (komiksový Loki) a Mark Hamill známý jako Luke Skywalker z Hvězdných válek.