Coco je korunován docela originálním poselstvím. Jednak o důležitosti rodiny a naplnění vlastního snu (to není tolik originální), ale také o tom, že smrt nemusí být smutná, a na mrtvé se nemusí vzpomínat se slzami v očích. Což je fajn a možná u dětského filmu i docela odvážné.

Coco je americký animovaný rodinný film, jehož hlavní postavou je Miguel, mladý chlapec s vášní pro hudbu, který se vzepře zákazu své rodiny a rozhodne se vydat za svým snem - být slavným hudebníkem stejně jako jeho největší idol, Ernesto de la Cruz. Omylem se ocitne v pestré a tajemné říši mrtvých, kde se spojí s okouzlujícím šejdířem Hectorem, aby odhalil pravdu o historii své rodiny a hudebním odkazu svého prapradědečka.
Herci a tvůrci 156
Recenze: Coco
80%
93%
Co se mi na filmu líbilo? Vizuál. Město mrtvých mělo údajně předobraz v mexickém městě Guanajuato, které svou barevností a skladbou trochu připomíná. Ale mně to připadalo ještě jako kdyby se město mrtvých vykřesalo ze zkřížení Města tisíce planet z Valeriana s městem Ásgard a planetou Sakaar z Thora. Úchvatné.
Komentáře k filmu Coco 56
Coco: Trailery a videa3
Dodatečné informace
Původní název:
Coco (více)
Coco
코코
Coco: Hội Ngộ Diệu Kỳ
Coco i velika tajna
Coco - Lebendiger als das Leben!
Cuimhnigh orm
Ingat saya
Ingat Saya
Kia mahara ki ahau
Koko
Koko dhe sekreti i madh
Koko in velika skrivnost
Koko noslēpums
Koko siri
Kom ihåg mig
Memento mei
Məni xatırla
Onthou my
Remember Me
Viva - A Vida é uma Festa
Wan Onlawon Winyan Onlaweng
كوكو
Коко
Сети ме се
Тайна Коко
Тайната на Коко
可可夜總會
寻梦环游记
玩轉極樂園
Premiéra v ČR:
18. 1. 2018
Distributor:
Falcon
Země původu:
USA, Mexiko
Rozpočet:
175 mil. USD
Tržby:
807,82 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Coco je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Další z kolekce Coco
Podobné
O čem je film Coco?
Dvanáctiletý Miguel Rivera žije se svou početnou rodinou provozující ševcovské řemeslo. Rodině vládne pevnou rukou babička a jak sám Miguel říká, jejich rodina je asi jedinou rodinou v Mexiku, která nesnáší hudbu. Jeho prapradědeček totiž kdysi kvůli hudbě opustil svou rodinu a od té doby se k domu nesmí hudba ani přiblížit. Jenže Miguel hudbu miluje, navíc z jejich městečka Santa Cecília pochází i největší mexický zpěvák Ernesto de la Cruz. Miguelův vzor. Takže, když se na Svátek zesnulých na náměstí koná přehlídka talentů, chce se Miguel zúčastnit. Babička mu to ale zatrhne a rozrušený a rozzuřený hoch se odhodlá ke krajnímu řešení - ukradne kytaru z hrobu Ernesta de la Cruze s tím, že na přehlídku půjde tak jako tak. Jenže to má háček, když o Svátku zesnulých něco seberete zemřelému, přenesete se do světa mrtvých…
A to se stane Miguelovi, do svítání má čas získat požehnání od své rodiny, aby se mohl vrátit mezi živé, jinak už v říši mrtvých zůstane navždy. Miguel věří, že Ernesto de la Cruz je jeho prapradědečkem a vydá se ho s pomocí tuláka Hectora hledat. Hector chce za odměnu slíbit, že až se Miguel vrátí mezi živé, najde jeho dceru a vystaví jeho fotku na oltář, aby se mohl mezi živé vrátit na příští Svátek zemřelých a konečně svou dceru spatřit. Jenže s tímhle plánem nesouhlasí zbytek Miguelovy rodiny, včele s praprababičkou Imeldou, která hodlá chlapce poslat s vlastním požehnáním okamžitě domů a o muzice už nechce slyšet ani slovo. Na Hectora a Miguela tak čeká cesta plná dobrodružství, díky které se Miguel dozví mnohé o své rodině a konečně pochopí, jak jsou důležité tradice a vzpomínky na ty, kteří už tu s námi být nemohou.
Coco: inspirace a tradice
Nápad natočit snímek o vyrovnávání se se smrtí dostal Lee Unkrich v roce 2010 ještě během natáčení Toy Stroy 3. Nakonec bylo rozhodnuto, že snímek přenesou z USA do Mexika, kde je Día de los Muertos velkým a významným svátkem. Aby ale vše bylo tak jak má a mexické tradici byl vzdán příslušný hold, podnikli filmaři několik výletů do Mexika pro inspiraci i pro studium bohaté mexické kultury. Dokonce navštívili i tradiční rodinnou ševcovskou dílnu. A protože jedinou žijící rostlinou v říši mrtvých je květina marigold (u nás spíše známá jako afrikán nebo aksamitník). I tyto rostliny filmaři v Mexiku podrobně studovali, protože barva a vůně okvětních lístků mají podle legend pomáhat duším zemřelých najít cestu domů. Stejnou pozornost ale museli filmaři věnovat i dalším aspektům Día de los Muertos. V tento den smí mrtví navštěvovat své žijící příbuzné. Rodina proto připravuje tradiční oltáře zvané ofrenda, které tvoří květiny, věci pozůstalých a jejich fotografie.
Miguelův pes Dante je Xolo pes, tedy nezkráceně Xoloitzcuintli (mexický naháč). Je to mexický národní pes hluboce zakořeněný v historii. Xolo je podle bájí vtělením Xolotla, aztéckého boha ohně a blesku a má prý léčivé schopnosti. A ještě jeden tradiční prvek mexické kultury se podařilo tvůrcům do příběhu zakomponovat – alebrijes. Tyto umělecké barevné sošky fantastických bytostí vznikly ve 30. letech 20. století v dílně umělce Pedra Linarese a od té doby jsou tradiční ukázkou mexického lidového řemesla a umění, a ačkoli z historického hlediska z Svátku zemřelých nepatřily, nyní jsou s ním často spojovány a prodávány na trzích.
Coco online
Snímek Coco je dostupný na službě Disney+, Sweet TV a k zapůjčení je na iTunes a Rakuten TV.
Kde sledovat online: Coco
Půjčení nebo nákup
Zajímavosti 98
- Malá panenka na Cocoině posteli je typ "muñeca de trapo" (hadrová panenka), který je v Mexiku velmi rozšířený.
- Kromě maminky Coco a zemřelých příbuzných, které Miguel potkává, nikdo nezná jména žijících příbuzných. Miguel říká svému strýci Tio Berto, ale ostatní oslovuje jednoduše "Mama", "Papa" a "Abuelita", dokud Miguel na konci nezazpívá Mama Coco, a když Abuelita posmrkává, Mama Coco se na ni otočí a osloví ji jménem, které zní Elaina.
- K filmu "Coco" (2017) byl v době uvedení do kin původně přiložen 22minutový krátký animovaný film s názvem "Ledové království: Vánoce s Olafem" (2017), v němž Olaf (namluvený Joshem Gadem) pro své přátele vymýšlí rodinnou tradici na svátky. "Coco" (2017) je prvním celovečerním animovaným filmem studia Pixar, který nebyl doprovázen krátkým filmem vytvořeným a produkovaným studiem Pixar Animation Studios od filmu "Toy Story: Příběh hraček" (1995), který v USA neměl žádný doprovodný krátký film a ve Spojeném království byl doprovázen reedicí krátkého filmu "Roller Coaster Rabbit" (1990).