Zajímavosti o Brimstone

81%

Zajímavosti 48

  • Pistole Accles & Shelvoke s uzávěrem, která se používá k zabití prasete, byla vynalezena v roce 1903. Ačkoli film neuvádí, o jaký rok se jedná, voice-over mluví o „starém století “, což znamená, že epilog se pravděpodobně odehrává ve 20. století a zbytek ve třech desetiletích předtím.
  • Při věšení prádla na začátku filmu se mění kusy oblečení.
  • Když Elizabeth spadne ve stodole, udeří se hlavou o sud a omdlí. V dalším záběru tento sud chybí.
  • Když ho Liz zastřelí, rozzuřený reverend propadne oknem. V exteriérovém záběru před chatou nic nehoří.
  • Jedná se o druhý film scénáristy/režiséra Martina Koolhovena, kde se spekuluje o smrti jedné z postav. Prvním je "AmnesiA" (2001).
  • Martin Koolhoven obsadil do krátké role Plíživého psance, kterému Samuel (Kit Harington) prostřelí zátylek, nizozemského herce Tyga Gernandta. Koolhoven s Gernandtem spolupracoval na filmech "Ráj řízků" (2005) a "Zima za války" (2008) a v druhém jmenovaném filmu ho zaujal jeho talent při natáčení scény smrti. Žertoval, že má v plánu dát Gernandtovi v budoucích filmech ještě menší role, kde bude muset na plátně pouze umírat.
  • Postavy předurčující svou smrt: Režisér Martin Koolhoven během otázek a odpovědí řekl, že postavy, které budou později ve filmu zabity, se dotýkají části, kterou zemřou. Takže psanec, který je uškrcen provazem, se dotkne svého hrdla, manžel (který dostane nůž do břicha) se dotkne svého břicha, prostitutka, která skončí s nožem v hrudi, se v určitém okamžiku dotkne přesně toho místa atd.
  • V epilogu do příběhu znovu vstupuje Nathan (otec dítěte, které zemřelo), který tvrdí, že ho do Bismuthu poslal reverend. Stal se tam zástupcem, a když starý šerif zemřel, stal se novým. Poté našel „hledaný plakát“ Elisabeth Brundyové, ženy bez jazyka. Protože Nathan znal Joannu bez jazyka jako Elisabeth (Liz) Brundyovou, nevidí, že nakreslený obrázek na plakátu není Joanna/Liz, ale původní Elisabeth (o jejíž existenci nemá tušení). Ačkoli nikde není řečeno, že to všechno Reverend předvídal, zdá se, že to podporuje teorii, že Reverend zemřel v Bismuthu a je duchem z minulosti, když na začátku vstupuje do příběhu.
  • Joanna je do Samuela očividně zamilovaná. V pozdějším životě pojmenovala svou dceru Sam.
  • Dakota Fanning a Emilia Jones, hrají stejnou roli v různém věku. Ve skutečném životě mají obě stejný den a měsíc narození, ale mezi jejich ročníky je osmiletý rozdíl.
  • Přestože jsou ve filmu antagonisté, Emilia Jones se s Guyem Pearcem na place skvěle bavila. Jonesová uvedla, že po každé scéně se jí Pearce vydatně omlouval a dával jí bonbony, a tvrdí, že scéna, kdy ji Pearce táhne za nohy bahnem, byla hodně zábavná.
  • V rozhlasovém pořadu Weird West přišli s teorií, že reverend zemře, když mu na konci druhé kapitoly podříznou hrdlo. To by znamenalo, že Reverend v první a čtvrté kapitole je mrtvý. Ve své první a poslední scéně ve filmu skutečně mluví o pekle způsobem, který naznačuje, že ho viděl. Také jeho oči jsou v těchto dvou kapitolách tmavší a působí spíše jako duch.
  • Režisér Martin Koolhoven byl neoblomný a chtěl film natočit na filmový pás, jako to udělal u filmu "Zima za války" (2008), protože měl pocit, že poskytne lepší ostrost, barvy a strukturu obrazu. Jeho kameraman Rogier Stoffers ho však přesvědčil, aby zkusil natáčet digitálně, protože to tvůrci umožňuje okamžitě vidět, jak budou hotové záběry vypadat (u filmu je to možné až po střihu, který často vyžaduje dodatečné barevné korekce). Koolhoven natočil několik scén na film i na digitální médium a pokaždé vypadaly digitálně natočené záběry lépe. Od té doby se zařekl, že už nikdy nebude natáčet na film.
  • Jedná se o druhý film s Guyem Pearcem, který má převážně nechronologickou strukturu vyprávění. Prvním byl film "Memento" (2000).
  • Když režisér Koolhoven získal Zlaté tele (nejvýznamnější holandské filmové ocenění), poděkoval své matce, přítelkyni a producentovi. Později v rozhlasovém pořadu řekl moderátorovi Franku van der Lendemu, že si nepřipravil žádnou řeč, a protože film je o ženách, myslel si, že je to nejvhodnější příležitost poděkovat třem nejdůležitějším ženám v jeho životě.
  • Kit Harington a Carice van Houten pracovali na filmu "Hra o trůny" (2011).
  • Byl zvolen nejlepším nizozemským filmem roku 2017 Kruhem nizozemských filmových novinářů.
  • Čtenáři časopisu True West Magazine zvolili tento film nejlepším zahraničním westernem.
  • Martin Koolhoven uvedl, že zdaleka nejoblíbenější cenou, kterou za film získal, byla cena za nejlepší western na festivalu westernových filmů ve španělské Almerii; nejen proto, že tam natáčel části filmů, ale také proto, že cenu převzal od Claudie Cardinale, která byla jeho dětským idolem z jeho oblíbeného filmu "Tenkrát na Západě" (1968), který se také natáčel v Almerii.
  • Když Guy Pearce říká: „Proč se trápíte a proč vám v srdci vznikají pochybnosti?“, cituje Bibli. Říká to Ježíš, když vstal z hrobu a učedníci se lekli a vyděsili, protože si mysleli, že viděli ducha. (Lukáš 24,38)
  • Režisér Martin Koolhoven nazývá tento film svým „holandským westernem“ a k jeho natočení ho inspirovala láska k italským „spaghetti westernům“. V holandštině se mu říká „Stamppot western“ (western s bramborovou kaší), pojmenovaný podle nejdůležitějšího druhu holandského jídla.
  • Podle skladatele Toma Holkenborga, když řekl režisérovi Martinu Koolhovenovi, že chce udělat soundtrack, jeho reakce byla: „Určitě ano.“ A tak se stalo. Až o rok později ho Martin požádal, aby hudbu udělal.
  • Brimstone se stal v Nizozemsku pátým filmovým hitem scenáristy a režiséra Martina Koolhovena v řadě.
  • Scénárista a režisér Martin Koolhoven původně napsal scénář příběhu jako konvenční lineární vyprávění s dostatkem flashbacků na konci, aby vysvětlil některé události. Množství dlouhých flashbacků však začalo vyprávění příliš narušovat, a tak se rozhodl pro strukturování do čtyř kapitol s obrácenou chronologií, díky níž se minulost stala jeho relevantní součástí.
  • Jako fanoušek žánru spaghetti westernu obsadil režisér Martin Koolhoven do svého předchozího filmu "Zima za války" (2008) německého charakterního herce Dana van Husena. Van Husen začal svou hereckou kariéru v Itálii, kde hrál ve více než 20 spaghetti westernech. Jelikož se jednalo o jeho první western, Koolhoven ho přizval znovu, a to do epizodní role (řidiče kočáru).
  • "Brimstone" se po celém světě prodávala velmi dobře. Prodával se ve více než 80 zemích světa, čímž se stal nejprodávanější holandskou produkcí vůbec. Komerčně však zaznamenal největší úspěch v rodném Nizozemsku, v USA byl film téměř okamžitě uveden na video na vyžádání.
  • Kostýmní výtvarnice Ellen Lens i režisér Martin Koolhoven v rozhovorech uvedli, že oblečení, které má Dakota Fanning na sobě na začátku poslední kapitoly, záměrně připomíná burku.
  • Banda zločinců, jejímiž členy jsou Kit Harington a Jack Roth, ukradla zlato ve městě Bismuth. Když Kit v kostele hodí sedlo na zem, vypadne mu váček. Je na něm napsáno „Bismuth“ (hornické město, kam Joanna později uprchne).
  • Scéna, která byla napsána ve scénáři, ale nebyla natočena kvůli časovým a rozpočtovým omezením, zahrnovala sekvenci, ve které Liz (Dakota Fanning) uvízne ve studni. V další scéně se otec mrtvě narozeného dítěte opije a ve vzteku nad smrtí svého dítěte zapálí ovci. Scenárista a režisér Martin Koolhoven upálenou ovci nenatočil, protože se obával, že by to působilo směšně.
  • Uznávaný nizozemský režisér Martin Koolhoven na tomto projektu pracoval téměř 7 let. Odhaduje, že psaní scénáře mu zabralo 3,5 roku (prokládané návštěvami filmových festivalů v rámci propagace jeho předchozího filmu "Zima za války" (2008)), dva roky trvalo, než dal do pořádku finance, a 1,5 roku trvala samotná produkce. Finanční úspěch filmu "Zima za války" (2008) mu vlastně umožnil pracovat na "Brimstone" tak dlouho, aniž by se musel věnovat jiným projektům.
  • Podle Martina Koolhovena, když se roznesla zpráva, že Mia Wasikowska z filmu vycouvala, zavolal mu pozdě v noci Warren Beatty, který mu do hlasové schránky navrhl jinou herečku pro tuto roli. Koolhoven však už měl vyhlédnutou Dakotu Fanning a přiznal, že Beattymu ani nezavolal zpět.
  • Film "Brimstone" se stal velkým kandidátem během Nederlands Film Festival (Nizozemský filmový festival) 2017 s 9 (všechny způsobilé kategorie) nominacemi na Gouden Kalf (nizozemská obdoba Oscarů). Stal se velkým vítězem se 6 cenami, včetně ceny za nejlepší film a režii pro Martina Koolhovena, čímž překonal starý rekord 4 vítězství. Přestože Koolhoven byl již dříve držitelem této ceny a Brimstone byl jeho vášnivým projektem, prohlásil, že právě za tento film chtěl cenu získat nejvíce.
  • Režisér Martin Koolhoven a producent Els Vandevorst byli tak neoblomní při realizaci tohoto vášnivého projektu, že do rozpočtu vložili celý svůj plat.
  • Hudbu k filmu Brimstone složil Tom Holkeborg alias Tom Holkenborg. Některé části vycházely z Passacaglie a fugy c moll Johana Sebastiana Bacha.
  • Martin Koolhoven uvedl, že v určitém okamžiku během postprodukce musel smluvně souhlasit se sestřihem kratší verze filmu, pokud by si ji americký distributor vyžádal, a nemohl si tuto verzi připsat na své konto. Proto se rozhodl, že na začátku bude mít název „Koolhoven's Brimstone“; pokud by byl nucen natočit kratší americkou verzi, jednoduše by z názvu americké verze odstranil své jméno, aby naznačil, že se nejedná o jeho preferovaný sestřih. Nakonec americký distributor práva koupil, aniž by požadoval jakékoli škrty.
  • Scénárista a režisér Martin Koolhoven přiznal, že "Lovcova noc" (1955) i "Tenkrát na Západě" (1968) měly vliv zejména na ztvárnění postavy reverenda v podání Guye Pearce. Zajímavé je, že hraje reverenda, který emigroval z Nizozemska do Ameriky, přičemž postava reverenda Harryho Powella z filmu "Lovcova noc" (1955) vychází z vraha Harryho Powerse, který se narodil v Nizozemsku a přestěhoval se do Ameriky. Jeho skutečné jméno bylo Herman Drenth. Koolhoven také přiznal, že byl podvědomě ovlivněn způsobem, jakým Sergio Leone představil postavy Harmoniky a Čejenů ve filmu Tenkrát na Západě (1968): jeho postava reverenda je také nejprve slyšet, jak se blíží, a všimnou si jí kolemjdoucí, ale není vidět na kameru, a konečné odhalení jeho tváře probíhá velmi pomalu.
  • Carice van Houten má normálně modré oči, v tomto filmu jsou však hnědé. Emilia Jones má naopak normálně hnědé oči, ale ve filmu Brimstone má oči modré. Guy Pearce má normálně modré oči, přesto je má modré pouze ve 2. a 3. kapitole. V 1 a 4 jsou téměř černé.
  • Snímek Brimstone měl premiéru v soutěži filmového festivalu v Benátkách a vzbudil velkou kontroverzi. Na jedné straně kritici film chválili jako odvážný a důležitý, na straně druhé byli jiní šokováni násilím. Zatímco Independent napsal, že „Brimstone je syrová a velmi silná filmařina, film, který se vám nemůže nedostat pod kůži“, Variety napsal, že jde o „hifistickou exploataci“, a obvinil z ní Nizozemsko (zemi scénáristy a režiséra Koolhovena), když napsal: „Je to koneckonců země, která už od šedesátých let, zejména v Amsterdamu, nabízí liberálnější pohled než téměř kterékoli jiné místo na to, co by se dalo eufemisticky nazvat ‚mladistvou sexualitou‘.“
  • Na festivalech (Benátky, Londýn, Toronto, Palm Springs atd.) a v Evropě film sklidil velkou chválu od diváků i většiny novinářů, ve Spojených státech se však film setkal spíše s kritikou ze strany mainstreamových kritiků, většinou z morálních důvodů. Mnohem lépe jej přijaly žánrové a kultovní weby, které básnily o originalitě, neúprosnosti a nekompromisnosti. Celosvětově se všichni kritici shodli na jednom: herecké výkony jsou vynikající.
  • Guy Pearce pracoval s Robertem Pattinsonem na filmu "Cesta" (2014) a hned první den na place napsal Pattinsonovi, že se těší na další spolupráci. Pattinson mu odpověděl, že z filmu vycouval. Pearce byl ve skutečnosti tím, kdo musel režisérovi Martinu Koolhovenovi sdělit špatnou zprávu. Kvůli nejistému financování filmu (peníze přicházely z různých zdrojů) nebylo možné nechat herce podepsat oficiální smlouvy, takže z právního hlediska s tím nemohli nic dělat. Pattinsona naštěstí rychle nahradil Kit Harington.
  • Ve své době se jednalo o druhý nejdražší holandský film po fimu "Černá kniha" (2006). V obou filmech si zahrála Carice van Houten. Brimstone klesne na třetí místo, když se o pět let později stane druhým nejdražším nizozemským filmem "Bitva v ústí Šeldy" (2020).
  • Přestože byl film financován mezinárodně, má téměř kompletní anglicky mluvící obsazení a natáčel se ve Španělsku, Maďarsku, Rakousku a Německu, lze Brimstone považovat za nizozemskou produkci. Všichni vedoucí oddělení jsou Nizozemci: režisér a scenárista, producent, DoP, střihač, skladatel, produkční, zvukař, mixér zvuku, výtvarný ředitel, kostýmní výtvarník, vedoucí maskérů a VFX.
  • Režisér Martin Koolhoven dostal nabídku natočit film pro americké studio, ale to by znamenalo, že by neměl k dispozici konečný střih, a tak se rozhodl natočit film v evropské koprodukci, nezávisle financovaný osmi různými zeměmi.
  • Mia Wasikowska a Robert Pattinson měli hrát Liz, respektive Samuela, ale těsně před začátkem natáčení je nahradili Dakota Fanning a Kit Harington. Wasikowska z natáčení vycouvala kvůli „nepředvídaným osobním okolnostem“. Když následně odstoupil jeden z finančníků, film téměř zkrachoval ještě před natočením jakéhokoli materiálu, protože štáb a technika již byly najaty a kompletní kulisy postaveny. Když Guy Pearce nasedl do letadla a vydal se do Evropy, velmi riskoval, protože financování nebylo zcela zajištěno. Od setkání s režisérem Martinem Koolhovenem byl však pro svou postavu reverenda velmi nadšený a jeho přítomnost byla rozhodujícím faktorem pro zajištění zbytku rozpočtu. Během několika dní byla Wasikowska nahrazena Fanningovou (která byla pro roli zvažována již dříve, ale měla problémy s dostupností), ale pak Pattinson náhle vycouval. Harington byl naštěstí připraven zkrátit si dovolenou, takže mu zbylo jen pár dní na to, aby se dostal na plac a připravil se na natáčení. V rozhovoru z roku 2017 Robert Pattinson uvedl, že z natáčení vycouval, protože si myslel, že film bude po odstoupení Wasikowské zrušen, a že v době, kdy se produkce opět rozběhla, byl jeho program příliš nabitý kvůli angažmá ve filmu "Ztracené město Z" (2016). Řekl, že to byla „jeho vlastní, hloupá chyba“ a že lituje, že film nenatočil.
  • Režisér Martin Koolhoven připravoval film pět let a investoval do něj část vlastních peněz. Zrušení filmu by znamenalo, že by byl sám finančně zruinován a přišel by o práva na vlastní scénář. Když financování filmu v jedenáctou hodinu téměř zkrachovalo, musel do nemocnice s příznaky infarktu. Naštěstí se ukázalo, že šlo o záchvat paniky ze stresu. Koolhoven tvrdí, že ačkoli se v médiích mohlo zdát, že natáčení filmu Brimstone bylo peklo (také kvůli některým výměnám herců na poslední chvíli), jakmile byly největší překážky překonány, užil si natáčení svého vysněného projektu se skvělým obsazením a štábem. Navíc byl nesmírně šťastný, že mohl natáčet scény ve španělské Almerii, kde se natáčel i jeho oblíbený film "Tenkrát na Západě" (1968).
  • Kapitoly filmu by původně na sebe navazovaly mnohem rychleji. Byl to skladatel Tom Holkenborg, kdo navrhl dát mezi ně několik vteřin černého plátna, aby si diváci mohli vydechnout.
  • Carice van Houten a Guy Pearce se při natáčení zapletli do romantického vztahu. Zmeškali premiéru filmu na filmovém festivalu v Benátkách, protože se jim pouhých pět dní předtím narodil syn Monte Pearce (režisér Martin Koolhoven mu přezdíval „Brimbaby“).
  • Guy Pearce přiznal, že měl problém správně namluvit přízvuk reverenda, který má být Holanďan. Označil ho za jeden z nejtěžších přízvuků na světě, ale snažil se mu co nejvíce přiblížit a doufal, že mu holandské publikum odpustí, když nebude znít úplně správně.