Loni vstoupilo do českých kin 76 českých a koprodukčních snímků. Po redakční a šéfredaktorské topce představujeme patnáctku titulů, které byly nejvíce vyzdvihované uživatelkami a uživateli Kinoboxu a tuzemskou kritikou. Jde o mimořádně pestrý mix, který nemá v naší porevoluční kinematografii obdoby.
Články 18
Tomu mladšímu bylo v době propuknutí druhé světové války necelých sedmnáct let, staršímu o jedenáct víc. Ačkoliv bojovali v barvách Velké Británie ve službách Royal Air Force (RAF), na území Sovětského svazu a na konci války též ve Slovenské republice, setkali se až o mnoho let později. Co ale Filipa Jánského a Františka Fajtla spojuje, není pouze fakt, že daleko od domova válčili za svou vlast, ale také to, že se kromě vojenského angažmá věnovali literární tvorbě. Jánský napsal předlohu k Nebeským jezdcům, Fajtl řadu ceněných memoárů. Režisér Tomáš Bojar pozoruhodné dvojici věnoval neméně pozoruhodný film Good Old Czechs, který vás doslova vtáhne do válečného dění a myšlenkového pnutí dvojice letců.
Karlovy Vary možná lákají nejhlasitěji na Geoffreyho Rushe a Benicia Del Tora, ale je to přece jenom český festival! A čeští filmaři se tam jezdí nejen opít a pomlouvat, ale pouští tam i své nejnovější kousky.
Na kontě mají před lety diskutovaný dokumentární film FC Roma (2016) pojednávající o jednom romském fotbalovém týmu ze severu Čech. Dvojice režisérů Tomáš Bojar-Rozálie Kohoutová zůstává u sportovního námětu, skrze který nahlíží na tuzemskou a marockou společnost, jejich zvyky, rozdílnosti a na to, co obě země spojuje - lední hokej! Dokument Letní hokej (2019) již dnes večer v televizi (ČT2 od 21:00).
Kdyby se sedmička kinopremiér smrskla na jediný titul, zjevně by se příliš nestalo. Král víkendu je totiž dopředu znám, Lví král s datací 2019. Toho netrumfne ani sebezajímavější dokument o fotbalovém "Bohovi" Diegu Maradonovi.
Osm filmových novinek se uchází o zájem diváků. Kromě potterovských Fantastických zvířat 2, která jistojistě ovládnou návštěvnost kin, si na své přijdou hlavně milovníci artovek. Vyrazit můžete na netradiční životopis italského impresária Berlusconiho, portrét baletky uvězněné v těle muže nebo experimentální sondu do světa lidské intimity.
Jaro si dává pořádně na čas. A distributoři toho využívají měrou nevídanou. Předposlední tuzemské březnové kinopremiéry totiž slibují hned 9 (!!!) novinek. Opravdu. Vážně. A na seznamu nejsou jenom ti megaroboti z druhého Pacific Rimu. Tak pojďme na to.
Od roku 1953 trvá válečný stav mezi Severní a Jižní Koreou. Okhwan Yoon se na své zdánlivě bláhové cestě pokouší tyto dva státy a obyvatele poloostrova sblížit. Během cesty urazil tento právník a aktivista na kole během 10 let přes 10.000 kilometrů, projel 192 zemí, utrpěl 6 srážek s automobilem a 5 operací. Dokument věnující se jeho cestě nyní vstupuje do českých kin.
V sobotu uplynulo 61 let od narození dokumentaristy Pavla Kouteckého. Od jeho tragické smrti je to 11 let, což znamená, že se již pojedenácté předávaly Ceny Pavla Kouteckého. Po dekádě se slavnostní ceremoniál autorů dokumentární tvorby rozšířil do podoby několikadenního festivalu, který by měl poselství akce a propagaci dokumentů přiblížit nezasvěceným.
Proběhne již pojedenácté. Stále nese pochodeň ceněného a tragicky zesnuvšího dokumentaristy. S nástupem druhé dekády nicméně dozná předhlídka tuzemských a zahraničních dokumentárních filmů podstatné změny - pokusí se přiblížit "obyčejnému" divákovi.