Kdysi vzývaný a opěvovaný filmař se po osmi letech vrací k filmové režii. Dánský milovník hutné atmosféry a hýřivých barev Nicolas Winding Refn naposledy uvedl v kinech mysteriózní thriller o módě Neon Demon v roce 2016, posléze se věnoval dvěma poměrně rozpačitě přijatým seriálům Too Old to Die Young a Kodaňský kovboj (Copenhagen Cowboy), v nichž mu kritici vyčítali, že už v podstatě jen dokola a úmorně opakuje to, co o dekádu dříve pomohlo definovat jeho styl.
Články 17
Nicolas Winding Refn patří k málo opravdu kultovním tvůrcům dneška. Brzy po tom, co si svým Drive omotal kolem prstu nejprve Cannes a pak i zbytek filmového světa, ustoupil do pozadí a tvoří díla, která nesbírají vysoká průměrná hodnocení, tím víc je ale milují Refnovi příznivci. Nyní se dánský filmař vrací s další televizní sérií Kodaňský kovboj, kde můžete počítat se vším, co na něm milujete. Případně se vším, co na něm nesnášíte.
Jakožto jedno z nejkrásnějších měst Střední Evropy si Praha měla možnost zahrát v nespočtu domácích i zahraničních filmů. Není divu. Praha je pro zahraniční filmaře relativně levná, nabízí bohaté množství památek a oplývá atmosférou, kterou žádné jiné město na světě nemá. V mém článku se podíváme na příklady filmů, které byly z velké části natočené v Praze. Do svého výběru jsem se rozhodl zařadit jen ty snímky, v nichž Praha vystupuje sama za sebe. Filmům, ve kterých Praha představuje Vídeň, Moskvu nebo Paříž, se pro dnešek věnovat nebudeme.
Existují různé typy snímků. Někdy máme chuť se pořádně bát u nějakého hororu a jindy si zase hezky pobrečet u romatického "slaďáku". Ale někdy toužíme po tom vyzkoušet něco jiného. Pustit si film, který přináší ojedinělý zážitek a posouvá hranice možností na novou úroveň. V našem článku se tedy podíváme na několik takových "zvláštních" snímků, na které příliš často v kině nenarazíte!
20letá talentovaná modelka a herečka Elle Fanning (sestra neméně výrazné Dakoty) má na svém kontě víc než 50 filmových, televizních a seriálových rolí. Rejstřík již brzy rozšíří o působivé hudební drama "Teen Spirit", v němž se dostane do spárů hudební talentové soutěže a showbusinessu.
Po fenomenálním úspěchu "Bohemian Rhapsody" se do kurzu vrací filmové životopisy slavných kapel a muzikantů. Po Freddiem Mercurym, Queenech a dokončovaném "Rocketmanovi", v jehož středu bude Elton John, zřejmě dojde též na příběh Davida Bowieho, vizionáře a mimozemšťana mezi hudebníky. Má to však několik ale.
Třatřicetiletý Sam (Andrew Garfield) žije v Hollywoodu a ničím se neživí. Není bohatý (chystají se ho vyhodit z pronajatého bytu), ale film se nijak nevěnuje tomu, co Sam umí, čím se kdy živil, a jestli by se tím znovu nechtěl živit. Ale to je jen jedna ze zvláštností tohoto zvláštního filmu.
Mandy (2018), nový hororový snímek režiséra Panose Cosmatose (Za černou duhou), rozhodně není snímek pro každého. Je plný násilí, je velmi pomalý (než se pořádně rozjede, trvá to hodinu). Je nabitý podivnými, primárně asociačními, ale přitom skoro nic nevysvětlujícími dialogy jak od Lynche, výraznými barevnými efekty, vysokou zrnitostí snímku a jistou umělou zpomaleností všech pronášených slov.
Noční hra (2018) je nový režijní počin scenáristů filmů Šéfové na zabití (2011) a Šéfové na zabití 2 (2014). To by vám mělo naznačit, v jakém duchu se film ponese. V tom černohumorném, vtipném, svižném, s nádechem krimi.
Úspěšný horor Oni (2008), natočený s minimem a naopak s maximálně mrazivým účinkem, se vrací. Poté, co Liv Tyler a Scott Speedman čelili trojce maskovaných psychopatů v originálním filmu, vydává se děsivá parta ve volném pokračování děsit a terorizovat další nešťastníky. A představuje se nám v prvním plnohodnotném traileru. Obstojí nebohá rodinka proti nebezpečným vrahounům?