Když příliš dlouho tančíte s ďáblem, přijde si k vám domů. Z prvního traileru na očekávaný hororový snímek Hříšníci (Sinners) sice není zřejmé, jaké bytosti přijmou démonický rozměr, ale režisér Black Panthera a Creeda Ryan Coogler evidentně připravil výživný vidlácký děs. Michael B. Jordan se samopalem odráží plíživé útoky zombifikovaných či upírských smolařů a z celé upoutávky tryská dojem čehosi jedinečného a snad také inteligentního.
Články 73
Zoë Kravitz už se v Hollywoodu pohybuje nějaký ten pátek a dávno prokázala, že není jen hezkou dcerou Lennyho Kravitze. V posledních letech na sebe silně upozornila v seriálu Sedmilhářky (Big Little Lies) a zejména coby svůdná Catwoman v novém Batmanovi (The Batman). O jejích hereckých devízách tedy nemůže být pochyb, nyní se ale rozhodla ukázat, že může být i sebejistou režisérkou a autorkou se silným ženským hlasem. Dokázala své ambice naplnit?
Jestli existuje žánr, jenž v poslední dekádě prakticky zmizel ze scény, jsou to klasické parodie. Éra Žhavých výstřelů (Hot Shots!) a Bláznivých střel (The Naked Gun: From the Files of Police Squad!) se zdá být definitivně pryč a kdysi nápaditý a zábavný žánr přišel vinou katastrof jako Disaster Movie či Superhrdina (Superhero Movie) o svůj lesk. Příští rok ale možná parodie čeká malé zmrtvýchvstání. Do kin se totiž chystá nejen nové dobrodružství Franka Drebina juniora, ale také návrat v tomto tisíciletí populárního Scary Movie.
Záhada Blair Witch (The Blair Witch Project) je zřejmě nejvlivnějším filmovým hororem devadesátých let. Chytře promovaný nezávislý projekt si vzal inspiraci z kultovních Kanibalů (Cannibal Holocaust) a tvářil se, že prezentovaný materiál je skutečný. Publikum sledovalo údajně nalezený kamerový záznam pohřešované trojice studentů, která odešla prozkoumat marylandskou legendu o čarodějnici a z hlubokých lesů se už nevrátila. V poměru produkčních výdajů a následných tržeb jde o jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob, který odstartoval éru found footage hororů a dostal už dvě méně zdařilá pokračování. Na cestě je momentálně kompletní reboot pro novou generaci, již společnými silami vyděsí studia Lionsgate a Blumhouse.
Teenagerský seriál Euforie (Euphoria) dal světu mnoho vycházejících mladých talentů, jež nezastínila ani již etablovaná Zendaya. Vedle Sydney Sweeney a Jacoba Elordiho se mezi ně počítá také Hunter Schafer. Ta se již loni objevila v nových Hunger Games (The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes) a letos se bude sama snažit utáhnout nový psychedelický horor Cuckoo, který nyní dokázal zaujmout svým prvním plnohodnotným trailerem.
Ještě před pár měsíci o novém akčním filmu Opičí muž (Monkey Man) prakticky nikdo nevěděl a i pro těch pár znalých se jednalo spíše o nenápadný film, co skončí na Netflixu. Jenže stačil jeden nabušený trailer a nadšené první ohlasy a režijní debut herce Deva Patela se stal rázem jedním nejočekávanějších akčních filmů roku, který se díky producentovi Jordanu Peelovi (Uteč) podívá i do kin. Pozitivní šeptandu projektu nyní doplňuje další, emocemi i krví nasáklá upoutávka.
Je libo drsná akční pomsta dle indické mytologie? Britský rodák s indickými kořeny Dev Patel má celkem etablovanou hereckou pozici díky Milionáři z chatrče (Slumdog Millionaire), Hotelu Mumbai či Zelenému rytíři (The Green Knight), přičemž v nadcházejícím nářezu Opičí muž (Monkey Man) poprvé usedl do režisérského křesla. Snímek od producenta Jordana Peela (Uteč) distribuovaný studiem Universal Pictures zamíří do tuzemských kin od 4. dubna a světovou premiéru si čerstvě odbyl na texaském festivalu South by Southwest. Internet tudíž zaplavily první reakce od věhlasných i fanouškovských webů, které zatím provolávají slávu a vinšují budoucnost minimálně na úrovni Johna Wicka. Nebo i Jamese Bonda, který by podle mnohých Patelovi slušel.
Před pár týdny jsme se zabývali otázkou, proč se Oscary celé toto století vyhýbají úspěšným megafilmům. Podobných si však můžeme položit víc, a některé jsou staré takřka jako ceny samotné. Další vyvstává, když se podíváme na seznam více než tisícovky oceněných filmů a všimneme si, že počet přítomných hororů se pohybuje okolo dvacítky, často navíc v méně prestižních technických kategoriích. Přitom právě ve Spojených státech žije horor jako bohatá a populární nejen filmová subkultura, co se tedy děje?
Před pár dny o něm skoro nikdo neslyšel, po zveřejnění první upoutávky je nekompromisní Opičí muž (Monkey Man) rázem nejočekávanějším akčňákem první poloviny roku. Režijní debut vyhledávaného herce Deva Patela (Železný rytíř, Hotel Mumbai) měl putovat na Netflix, ale po zásahu nadšeného producenta Jordana Peela (Uteč) jej studio Universal Pictures pošle 5. dubna do amerických kin. Spojení tvůrčích a inscenačních poetik Johna Wicka, Zátahu (The Raid), Podfu(c)ku (Snatch) a indického megahitu RRR nezačne nudit ani během víc než tří minut. Zatím máme všechny důvody pro to napjatě vyhlížet možná kultovní žánrovku.
Už několik let se pravidelně dozvídáme, které horory jsou nejděsivější. Britská společnost MoneySuperMarket Broadband (dříve Broadband Choices), běžně se zaměřující na finanční a technologické služby, totiž v roce 2020 sponzorovala projekt Science of Scare (tedy Věda o strachu), jenž se snažil experimentálně určit ty nejhrůzostrašnější filmové horory.